زیبایی و سلامتیمراقبت های پوستی

چگونه از پوست مان در برابر نور خورشید محافظت کنیم

همان طور که همه می‌دانیم تابیده شدن نور خورشید بر روی پوست مان ضررهایی دارد و موجب زیان های برای پوست ما خواهد شد. در این مطلب می‌خواهیم به نکاتی که به محافظت از پوست در برابر نورخورشید کمک می‌کند بپردازیم.

همه افراد از بیرون رفتن و هوای آزاد و گردش و تفریح لذت خواهند برد، اما این بیرون رفتن ها خصوصا در روزهای تابستانی و گرم که نور خورشید به صورت مستقیم به پوست ما می‌تابد برای ما دردسر ساز خواهد شد و گاهی شاهد این قضیه بوده ایم که با پوستی قرمز شده به خانه برخواهیم گشت.
البته برای جلوگیری از این موضوع شما می‌توانید از انواع ضد آفتاب ها و لوسیون های مخصوص و … استفاده کنید ما در این جا به این موارد خواهیم پرداخت همواره همراه ما باشید.

مواد غذایی موثر در محافظت از پوست در برابر نور خورشید

نکته بسیار مهمی که برای اکثریت مان پیش می‌آید همین مورد است که در خیلی از مواقع وقتی برای مدت طولانی در زیر نور خورشید و اشعه آن قرار داریم چگونه به محافظت از پوست در برابر نورخورشید و آفتاب سوختگی و… بپردازیم.

با توجه به پرتوهای فرابنفش که در نور خورشید وجود دارد و شما قادر به مشاهده آن ها با چشم غیر مسلح نیستید ضررهای زیادی برای پوست ما ایجاد خواهد کرد که با خوردن یک سری مواد غذایی که دارای ویتامین c و لیکوپن هستند به بدن خود کمک خواهید کرد که این پرتوها اثرات مخرب کمتری روی بدن شما داشته باشند.

1-انگور

ترکیباتی که در انگور وجود دارد باعث خواهد شد که بدن ما در مقابل پرتوهای نورخورشید مقاوم تر باشد و آنها را کمتر به بدن و پوست مان جذب کند.

انگور برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
انگور برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

2-فلفل قرمز

در فلفل قرمز یک ماده به اسم بتاکارتون وجود دارد این ماده در مقابل با آفتاب سوختگی ها و اشعه نور خورشید مقاومت خوبی دارد. بتاکارتون در فلفل قرمز به وفور دیده خواهد شدس استفاده از این ماده را در رژیم غذایی خود حتما قرار دهید.

فلفل قرمز برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
فلفل قرمز برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

3-روغن زیتون

یکی از محافظان طبیعی پوست در برابر نورخورشید روغن زیتون است زیرا حاوی ماده ایی به نام اسکوالن است. در صورتی که هیچ گونه کرم و ضدآفتابی در دسترس نداشتید استفاده از روغن زیتون روی پوست صورت تان برای محافظت از نور خوشید را پیشنهاد می‌کنیم.

روغن زیتون برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
روغن زیتون برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

4-دانه های آفتابگردان

دانه های آفتاب گردان دارای ویتامینE هستند این ویتامین در بدن شما از اشعه های حاوی از نورخورشید و یا حتی انواع سرطان های ناشی از این موضوع محافظت خواهند کرد.

دانه های آفتاب گردان برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
دانه های آفتاب گردان برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

5-توت فرنگی

در توت فرنگی ماده و ویتامین هایی وجود دارد که شما را در مقابل اشعه uva محافظت خواهد کرد. سعی کنید توت فرنگی را حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید.

توت فرنگی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
توت فرنگی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

6-شکلات تلخ

باورتان می‌شود که شکلات بتواند از پوست تان در مقابل اشعه نور خورشید مراقبت کند! البته نه هر شکلاتی، معمولا شکلات هایی که تلخ 70 درصد هستند اثراتی مثبتی در مقابل اشعه فرابنفش خواهند داشت.

شکلات تلخ برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
شکلات تلخ برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

7-انار

انواع سرطان ها و پیری های زود رسی که برای پوست ما در اثر اشعه خورشید اتفاق می‌افتد با ویتامین های داخل انار می‌توان از برخی از آن ها جلوگیری به عمل خواهد آورد.

انار برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
انار برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

8-گوجه فرنگی

یکی از مواد غذایی جادویی روی کره زمین گوجه فرنگی است. این ماده غذایی دارای بیشترین مقدار لیکوپن است. لیکوپن در محافظت از پوست در برابر نور خوشید بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

گوجه فرنگی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
گوجه فرنگی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

9-هندوانه

هندوانه از جمله میوه هایی است که سرشار از ویتامین سی بوده و همچنین دارای لیکوپن فراوانی است که به اشعه فرابنفش خورشید اجازه آسیب به پوست و بدن را نخواهد داد.

هندوانه برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
هندوانه برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

10-هویج

هویج دارای بتاکارتن و مقدار زیادی لیکوپن و همچنین ویتامین سی زیادی است تمامی این مواد از آسیب های ناشی از اشعه نور خورشید به پوست و بدن ما کمک خواهند کرد.

هویج برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید
هویج برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

نکات مهم محافظت از پوست در برابر نورخورشید

پوستی که در زیر نور آفتاب و پرتوهای ناشی از آن به مدت طولانی و بدون هیچ محافظتی قرار بگیرد دچار آفتاب سوختگی خواهد شد. شما اگر در زیر میکروسکوپ به این چنین پوستی نگاه کنید متوجه خواهید شد که نسبت به پوستی سالم، سلول های پوستی به شدت دچار آسیب شده اند چنین پوست های بعد از چند مرتبه آقتاب سوختگی دچار خشکی و چروک شدن خواهد شد.

نور خورشید دارای پرتوهای مضری است که یکی از آن ها پرتو فرابنفش است برای این که این پرتو ها به پوست و بدن مان آسیبی وارد نکنند به موارد زیر توجه کنید.

-از نورخورشید دوری کنید

تا حد امکان در ساعت هایی که خورشید در وسط آسمان قرار دارد از رفتن به بیرون خودداری کنید، البته منظور ما دوری کامل از نور خوشید نیست زیرا نور خورشید فواید بسیاری هم دارد اما قرار گرفتن مستقیم و طولانی باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

از نورخورشید دوری کنید
از نورخورشید دوری کنید

-در سایه بمانید

هنگامی که در ساعات گرم تابستان مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید سعی کنید بیشتر در سایه قرار بگیرید و یا هنگام کار کردن در زیر نورخورشید از سایه بان های مخصوص استفاده کنید.

در سایه بمانید
در سایه بمانید

-لباس پوشیده بپوشید

درست است که نور خورشید باعث تولید هوای گرم خواهد شد اما سعی کنید لباس های پوشیده بپوشید تا قسمتی از بدن و پوست شما در معرض نور خورشید قرار نگیرد از کلاه های لبه دار برای پوشش پوست صورت و از دستکش برای پوشش پوست دستان تان استفاده کنید.

-استفاده از عینک پلاریزه

در مقابل نور خورشید از چشم های تان مراقبت کنید و حتما از عینک های درجه یک و استاندارد برای این کار استفاده کنید. هنگام خرید عینک آفتابی توجه کنید که عینک از چشمان شما در مقابل اشعه فرو سرخ و فرا بنفش محافظت کند.

عینک پلاریزه
عینک پلاریزه

-کودکان را در نظر بگیرید

پوست کودکان در مقابل نور خورشید بسیار حساس و ظریف است حتما مراقب کودکان باشید و کودکان زیر شش ماه را زیر نور آفتاب نبرید زیرا پوست آن ها بسیار نازک است. به کودکان بالای دو سال خود با مشورت پزشک متخصص پوست ضد آفتاب مناسب را برای شان تهیه کنید تا از اشعه ها در امان بمانند.

-دارو ها

برخی از داروها هستند که پوست بدن شما را در برابر نورخورشید ضعیف تر و حساس تر خواهند کرد. این داروها را بشناسید و اطلاعات کافی در مورد آن ها داشته باشید. به طور مثال داروهای آنتی بیوتیک و یا فشار خون همچنین داروهای ناشی از شیمی درمانی.

کارهای ممنوعه برای محافظت از پوست در برابر نورخورشید برای محافظت از پوست در برابر نورخورشید به یک سری موارد باید توجه کرد و به یک سری موارد دیگرکه نباید انجام دهیم را در زیر به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

-از آفتاب گرفتن بپرهیزید

گاهی اوقات عده ایی با خود فکر می‌کنند که خود را برنزه کنند ولی غافل از این که اشعه های قوی خورشید به بدن ان ها آسیب های جدی وارد خواهد کرد. انواع سرطان ها و پیری های زود رس پوستی و حتی خشک و چروکیده شدن پوست از عوارض ناشی از این کار است.

-لامپ های مخصوص برنزه کردن

شاید با خود فکر کنید که اگر در معرض آفتاب قرار نگیرید و با استفاده از دستگاه های مخصوص برنزه کردن پوست و لامپ مخصوص برنزه این مشکل رفع شود. اما با این کار شما باز هم در معرض اشعه قرار خواهید گرفت مراقب باشید زیرا این کار هیچ تفاوتی با نورخورشید نخواهد داشت و همان معایب را دارد.

محافظت از پوست دربرابر نورخورشید و کرم ضد آفتاب

در این قسمت می‌خواهیم به صورت اختصاصی به کرم های ضد آفتاب بپردازیم. کرم ضدآفتاب یکی از مهم ترین راه های محافظت از پوست در برابر نورخوشید است. اما باید با روش درستی کرم ضدآفتاب را استفاده کرد تا به خوبی عمل کند و از پوست مان محافظت کند.

هنگامی که قصد بیرون رفتن از خانه را دارید سعی کنید 20دقیقه قبل از خروج کرم ضدآفتاب تان را استفاده کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد. و همین طور هنگامی که بیرون از خانه هستید سعی کنید که هر دو ساعت کرم ضد آفتاب تان را تازه کنید چون دیگر کارآیی خود را از دست خواهد داد.
همه نقاطی که می‌دانید احتمال تابش نور به آن جا زیاد است را کرم بزنید. همچنین بانوانی که میکاپ دارند باید قبل از زدن کرم پودرشان از کرم ضدآفتاب استفاده نمایند و بعد میکاپ را انجام دهند.

در مواقعی که پوست شما بسیار حساس است و با زدن هر نوع کرمی دچار التهاب خواهید شد برای پیدا کردن کرم ضدآفتاب مناسبتان با پزشک متخصص تان مشورت کنید و یا قبل از خرید محصول ضدآفتاب بروشور مربوط به آن را مطالعه کنید.

در مورد ضدآفتاب ها هم باید بگوییم که دو دسته کرم ضدآفتاب وجود دارد یک نوع آن ارگانیک است و نوع دیگر غیر طبیعی و شیمیایی است اما هیچ تفاوتی میان این دو نیست و شما قادر هستید از هردو استفاده کنید.

سخن پایانی

نور خورشید برای بدن ما فواید بسیاری دارد و البته دارای ویتامین دی است که در بسیاری از مواد غذایی این ماده کمتر وجود دارد.
اما با توجه به پیشرفت علم ویتامین دی را هم به صورت های دارویی می‌توان وارد بدن کرد پس با توجه به این موارد باید بگوییم برای محافظت از پوست در برابر نورخورشید از قرار گرفتن در آفتاب مخصوصا در شرایط های طولانی مدت بپرهیزید تا از ضررهای ناشی از اشعه های نور خورشید در امان بمانید.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا