پوشاکلباس

انتخاب مانتو مناسب چگونه باید باشد؟

یکی از پوشش های دائمی بانوان ایرانی مانتو است. انتخاب مانتو مناسب یکی از معضل هایی است که بانوان همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مانتو پوششی است که مختص به بانوان ایرانی است و در خرید آن باید به اندازه قد و فرم بدن و رنگ پوست و جنس آن توجه کنیم.

در ادامه مطلب با موضوع ویژگی مانتو مناسب بیشتر آشنا خواهید شد.

تاریخچه مانتو

برخلاف تصوری که از مانتو داریم، خیلی سال طول کشیده است تا مانتو مناسب به شکل امروزی در بیاید. مانتو در قرن هفدهم ساخته شده است و ساخته کشورهای مسلمان نیست پیدایش مانتو از کشورهای اروپایی شکل گرفته است و شکل ظاهری آن با مانتوهای فعلی بسیار متفاوت است.

مانتوهای آن زمان بیشتر شبیه یک رو لباسی بود که بانوان در مجالس رسمی پیراهنی بلند را روی لباس خود می‌پوشیدند که به حالت دنباله داری بود که البته راه رفتن را برای بانوان سخت می‌کرد. رفته رفته این مدل مانتو ها تغییر پیدا کرد و کوتاه تر شد تا راحت تر بتوان با آن راه رفت و به دیگر نقاط جهان رسید.

قبل از این که انقلاب در ایران صورت بگیرد اصلا پوششی به نام مانتو وجود نداشت و معمولا کت و دامن و یا کت شلوار و یا چادر استفاده می‌شد اما بعد از انقلاب پوشش مانتو وارد ایران شد و در ابتدای دوره 60 مانتو ها به شکل گشاد طراحی شده بودند.

در دهه هفتاد مانتوهای خفاشی ترند شد و بازیگران و افراد مشهور این مدل مانتو را می‌پوشیدند. در دهه های هشتاد مانتوهای امروزی شکل گرفت و در طرح ها و رنگ های متفاوتی وارد عرضه بازار شد.

در دهه 90 و امروزی مانتو ها به شکل راحت تری طراحی شده اند و به صورت جلوباز و بدون دکمه هستند البته این نوع مانتو ها با پوشش مانتو اداری متفاوت است زیرا در پوشش اداری باید از مانتوهای پوشیده تر و رسمی تری استفاده کنید.

ویژگی مانتو مناسب

یکی از مواردی که برای خرید یک مانتوی مناسب باید در نظر داشت، قد شما است. قد در انتخاب مانتو بسیار تاثیر گذار است.

به طور مثال اگر شما قد بلندی دارید از مانتوهایی که اندازه آن بلند و یا پایین تر از زانو است استفاده کنید زیرا بیشتر برازنده شما است و به طور بالعکس اگر قد کوتاهی دارید از مانتوهای بلند استفاده نکنید زیرا قد شما را کوتاه تر نشان خواهند داد مانتوی مناسب برای شما کوتاه است و سعی کنید از مانتوهایی که بالاتر از زانو است استفاده کنید.

ویژگی مانتو مناسب
ویژگی مانتو مناسب

خانم هایی که اندام درشتی دارند سعی کنند از مانتوهای چین دار و پلیسه دار دوری کنند این مدل مانتوها برای خانم هایی است که ریز جثه هستند و با وجود پلیسه و چین ها اندام آن ها درشت تر جلوه خواهد داد.

برای این که خانم ها با اندام چاق لاغر تر دیده شوند باید از مانتوهایی با طرح های راه راه عمودی و یا از رنگ های تیره مشکی، قهوه ایی و … استفاده کنید. مانتو مناسب برای این اندام ها رنگ های روشن نیست و کسانی که اندام درشتی دارند و البته علاقه مند به لاغر نشان دادن اندام خود دارند سعی کنند از رنگ های روشن دوری کنند.

راهنمای خرید مانتو مناسب

هنگامی که برای خرید مانتو مناسب خود به فروشگاهی می‌روید باید یک سری موارد را در نظر داشته باشید این موارد را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

-خانم هایی که بلند قامت هستند سعی کنند مانتوهایی را خرید کنند که بلندی قد آن ها تا زانو باشد نه کوتاه تر و نه بلند تر زیرا اگر بلند تر باشد قد آن ها بیشتر بلند نشان خواهد داد.

-خانم هایی که قد بلندی دارند سعی کنند مانتو و شلواری که می‌پوشند هم رنگ و یکدست نباشد زیرا این هم رنگی باعث خواهد شد که قد آن ها بلند جلوه کند برای رفع این مشکل باید از مانتویی با رنگ متفاوت با شلواری که پوشیده اید استفاده کنید زیرا قد شما را تقسیم بندی خواهد کرد و بهتر به نظر خواهید آمد.

راهنمای خرید مانتو مناسب
راهنمای خرید مانتو مناسب

-انتخاب مانتوهایی که طول آن ها نسبت به قد شما کم است و کوتاه است برای خانم هایی که بلند قد هستند انتخابی نامناسب خواهد بود زیرا بلندی پاهای شما را بیشتر نمایش خواهند داد.

-پوشیدن مانتوهایی که گشاد هستند و برای کسانی که اندام درشت دارند گزینه مناسبی نیست این مدل مانتو ها برای کسانی مناسب هستند که لاغر و قد بلند هستند.

-بانوانی که قد بلندی دارند باید مانتوهایی انتخاب کنند که توجه اطرافیان را از اندام شما دور نماید و بیشتر روی برجستگی ها تاکیید نماید و ظرافت اندام را مشخص کند.

-برای قد کوتاه ها بهتر است از مانتوهایی با طرح راه راه ریز به صورت عمودی استفاده شود که زیرا وجود این خط ها باعث بلند تر جلوه دادن قد شما خواهد شد.

مانتو مناسب برای ریزاندام ها

بانوانی که به دنبال مانتو مناسب برای اندام ریز خود هستند به موارد پایین توجه کنند:

-برای کوتاه قد ها انتخاب مانتو زیر زانو گزینه جالبی نخواهد بود این مدل مانتو ها قد شما را کوتاه تر نشان خواهند داد برای جلوگیری از این کار سعی کنید مانتوهایی که انتخاب می‌کنید بالاتر از زانو باشد.

مانتو مناسب برای ریزاندام ها
مانتو مناسب برای ریزاندام ها

-کوتاه قد ها از انتخاب مانتوهای کلوش بپرهیزند این مدل مانتو ها باعث پهن تر نشان دادن اندام شما خواهد شد.

-برای خانم های قد کوتاه مدل مانتوهای ساده که گشاد هم نباشد و اندازه اندام شما باشد مناسب است.

-مدل آستین های بانوان قد کوتاه نباید گشاد و آویزان باشد.

مانتو مناسب بانوانی که شکم دارند
مانتو مناسب بانوانی که شکم دارند

خانم هایی که به دنبال مانتو مناسب برای پنهان کردن شکم بزرگ خود هستند باید نکات زیر را رعایت کنند:

-برای بانوانی که شکم بزرگی دارند انتخاب مانتوهایی که کمر دار هستند گزینه خوبی نیست این مدل مانتوها با تنگ شدن در قسمت کمر باعث برجسته تر نشان دادن شکم شما خواهد شد و این موضوع جالبی نیست.

 

-مانتوهایی که در قسمت میانی بدن دارای جیب و یا تزئیناتی هستند برای بانوانی که دارای شکم بزرگی هستند مناسب نیست زیرا در قسمت شکم بیشتر جلوه خواهند داشت.

مانتو مناسب افرادی با بالا تنه های ریز و درشت

بانوانی که به دنبال مانتو مناسب برای افرادی که بالاتنه و سینه های چاق و یا لاغر دارند باید موارد زیر را رعایت کنند:

-برای کوچک تر نشان دادن سینه های خود در صورتی که سینه های بزرگی دارید سعی کنید از مدل مانتوهایی استفاده کنید که در قسمت بالا تنه گشاد هستند و سینه های شما کوچک تر نشان خواهند داد.

-از مانتوهای که در قسمت بالا تنه در دو طرف سمت راست و چپ دکمه دارند برای کسانی که سینه های بزرگی دارند بپرهیزید زیرا این مدل مانتو ها برجستگی سینه را بیشتر نمایان خواهند کرد.

-برای این که سینه های شما کمتر جلوه کنند سعی کنید از روسری و یا اکسسوری هایی که رنگی هستند در استایل خود استفاده کنید تا توجه را به سمت و سوهای دیگری از استایل تان جلب کنند.

-مانتوهایی که در پایین تنه از چین ها و طرح های مختلفی برخوردار هستند برای کسانی که بالا تنه درشتی دارند گزینه مناسبی است.

-برای بانوانی که قسمت سینه و بالاتنه آن ها کوچک است باید سعی کنند از مانتوهایی که قسمت بالا تنه آن ها پلیسه دار هستند استفاده کنند این کار باعث خواهد شد که سینه های شما برجستگی بیشتری نشان دهد.

-از مدل مانتوهایی که در قسمت زیر سینه آن ها جمع خواهند شد استفاده کنید.

-مدل مانتوهایی که پارچه براقی دارند برجستگی اندام شما را بیشتر نمایان خواهند کرد.

مدل مانتو مناسب برای خانم های جوان

مدل مانتو مناسب برای خانم های جوان مانتوهایی است که سن و سال آن ها را با توجه به چیزی که در واقع است نشان خواهند داد. مانتوهای امروزی و رنگ شاد و همچنین مانتوهای جلوباز مناسب افراد جوان هستند.

انتخاب مانتو مناسب
انتخاب مانتو مناسب

برای دختران جوان استفاده از مانتوهای فانتزی و رنگ های شاد و مدل مانتوهایی که توری و جنس حریر دارند گزینه جالبی هستند.

مدل مانتو مناسب برای خانم های مسن

مانتوی خانم های مسن برخلاف خانم های جوان باید بسیار برازنده باشد. خانم های مسن باید از استایل های اسپورت دوری کنند و از مدل مانتوهایی استفاده کنند که حالتی خانمانه دارند.

مانتو مناسب خانم های مسن
مانتو مناسب خانم های مسن

مانتوهایی که بلند هستند و دارای طرح و نقش های گل دار و سنگ دوزی شده و کار شده هستند انتخاب بسیار مناسبی هستند.

مدل مانتو مناسب رنگ پوست تیره

مانتو مناسب برای کسانی که رنگ پوستی تیره دارند انتخاب رنگ های روشن عالی است. کسانی که رنگ پوست تیره دارند می‌توانند از رنگ های سفید و طوسی و کرمی و… که روشن هستند استفاده کنند. از مانتوهایی که رنگ های تیره دارند مانند مشکی، زرشکی و… دوری کنند.

مدل مانتو مناسب رنگ پوست تیره
مدل مانتو مناسب رنگ پوست تیره

مدل مانتو مناسب رنگ پوست روشن

برای کسانی که رنگ پوست روشنی دارند می‌توان از رنگ های تیره مانتو استفاده کرد رنگ هایی مانند مشکی و یا انواع قهوه ایی ها و همچنین زرشکی و ارغوانی، سبز تیره مناسب افراد با پوست روشن هستند.

مدل مانتو مناسب رنگ پوست روشن
مدل مانتو مناسب رنگ پوست روشن

خانم هایی که پوست روشنی دارند نباید مانتوهایی با رنگ قرمز و صورتی و سفید و از این قبیل رنگ ها را انتخاب کنند.

سخن پایانی

مانتو یکی از مهم ترین پوشش هایی است که در استایل بانوان ایرانی تاثیر به سزایی دارد. شما باید با توجه به استایل و قد و رنگ پوست و هم چنین سن و سال خود مدل مانتویی را که قرار است استفاده شود انتخاب کنید. در مطلب بالا به اکثر این موارد اشاره شده است.

انتخاب مانتو مناسب
انتخاب مانتو مناسب
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا