مد و فشن

لباس مناسب برای خواستگاری

 خواستگاری یک رسم شیرین قدیمی است که از قدیم الایام در هر کشوری با هر فرهنگی بوده است و هنوز هم هست. مسلما باید لباس خواستگاری مناسب تنمان باشد. با خواندن این مطلب بسیار شیرین و مهیج می‌خواهیم این را بدانید که لباس خواستگاری را چگونه انتخاب کنید.

لباس مناسب برای خواستگاری
بهترین انتخاب لباس برای مراسم خواستگاری شما

ملاقات های بین دختر و پسر پیش از ازدواج ممکن است به صورت رسمی یا غیر رسمی باشد و هرکدام از آن ها شرایط خاصی را برای لباس پوشیدن می‌طلبد.

 در ادامه به توصیه هایی برای پوشیدن لباس در اولین قرار ملاقات اشاره می‌شود. به طور کلی لباس نشانه شخصیت شماست لباس هیچ ربطی به ظاهربین یا  نبودن انسانها نداره به خودی خود لباس ها می‌توانند تاثیر روانی روی افراد داشته باشند.

انتخاب لباس خواستگاری به خیلی از عوامل جانبی بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه آیا شما با آقای خواستگار آشنایی قبلی دارید یا خیر، اگر خواستگار شما همان کسی باشد که مدت ها است مراحل آشنایی را با او طی کرده اید و حالا در نقطه ی نهایی به روز خواستگاری رسیده اید، پس می‌توانید از پوشش های راحت تری استفاده کنید.

انتخاب لباس مناسب برای مراسم خواستگاری
انتخاب لباس مناسب برای مراسم خواستگاری

اما اگر خواستگاری شما به شکل کاملا سنتی انجام می گیرد، رعایت یک سری از فاکتورها لازم است. اینکه لباس شما در وهله ی اول معرف بخشی از شخصیت و علایق شماست، پس حساسیت شما کاملا منطقی است. به شرطی که حالت وسواس گونه به خود نگیرید.         

تاثیر لباس خواستگاری از زمان و مکان ملاقات

زمانی از روز که همدیگر را ملاقات می‌کنید در نوع لباس خواستگاری شما موثر خواهد بود. همان طور که دمای هوا در نوع لباس شما موثر خواهد بود، زمان ملاقات هم برای تعیین لباس خواستگاری شما موثر خواهد بود ملاقات در طول روز، می طلبد که رنگ های روشن و کمی لباس های غیررسمی بپوشید. این در حالیه که ملاقات در شب باید لباس های رسمی تر باشند.

تاثیر لباس خواستگاری از زمان و مکان ملاقات
تاثبر پذیرفتن لباس خواستگاری از زمان و مکان ملاقات

این که بدانید کجا قراراست بروید به شما در این که لباس خواستگاری چه بپوشید کمک می کند. لباس شما قطعا زمانی که می‌خواهید به یک مهمانی یا یک مراسم مذهبی برید متفاوت خواهد بود. خیلی خوبه که بدونید،جایی که می‌رید چه لباسی پذیرفته و قابل قبول است. به عبارت دیگر لباس شما تحت تاثیر محیط اطراف تان قرار خواهد گرفت.

می‌توانید عکس هایی از آن مکان را ببینید که آیا مردم آنجا لباس رسمی می‌پوشند یا غیررسمی و اینکه مردم آنجا چه نوع لباسی رو می‌پوشند.

نکته مهم دیگه ای که باید بهش اشاره کنیم اینه که ازلحاظ دینی و اعتقادی چه نوع پوششی رو می‌پسندید.اگر در طول زندگی خود همواره لباس های راحت می‌پوشید و به پوشیدگی آن اهمیتی نمی‌دهید، قرار نیست در روز خواستگاری با پوشیدن لباس خواستگاری خلاف آن را عمل کنید.

نوع پوشش خانم ها برای لباس خواستگاری

یکی از دغدغه های خانم ها این است که لباس خواستگاری مناسب چه بپوشن و چطور آرایش کنند.

از آنجا که خواستگاری برای خیلی از دخترخانم ها اولین مواجهه با خانواده ی همسر آینده است، پس باید به بهترین شکل ممکن در آن ظاهر شوند.

هر چند ظاهر تا حدی نشانگر شخصیت انسان است و نمی‌توان از روی پوشش انسان ها را قضاوت کرد، ولی زیبایی بصری تاثیر بسزایی در انتخاب و شکل گیری خط فکری افراد، مخصوصا آقایان دارد. پس این مسئله را جدی بگیرید.شما هنوز فاصله زیادی تا ازدواج دارید پس سعی کنید از لباس هایی استفاده کنید که، مناسب دختر خانم هاست و همچنین ظاهری برازنده به شما می دهد.

 

درانتخاب لباس برای این مراسم باید نکات زیر را رعایت کنید:

1-لباس هایی مثل بلوز و دامن و پیراهن بهترین انتخاب هستن

پوشش مناسب خانم ها برای لباس خواستگاری
پوشش مناسب خانم ها برای لباس خواستگاری

2-از پوشیدن شلوار،لباس سرتاسر مشکی،پارچه های گیپور و یا کار شده بپرهیزید

از پوشیدن لباس سرتاسر مشکی در مراسم خواستگاری خود بپرهیزید
از پوشیدن لباس سرتاسر مشکی در مراسم خواستگاری خود بپرهیزید

3-از پوشیدن لباس جین چه شلوار و چه شومیز اجتناب کنید

اجتناب از پوشیدن لباس جین در مراسم خواستگاری
اجتناب از پوشیدن لباس جین در مراسم خواستگاری

4-هرگز لباس های زنان جا افتاده یا لباس مردانه نپوشید

اجتناب از پوشیدن لباس های افراد مسن در مراسم خواستگاری
اجتناب از پوشیدن لباس های افراد مسن در مراسم خواستگاری

5-هرگز دامنی رو برای این مراسم انتخاب نکنید که خیلی کوتاه و روی زانو باشد

اجتناب از پوشیدن دامن کوتاه در مراسم خواستگاری
اجتناب از پوشیدن دامن کوتاه در مراسم خواستگاری

6-جوراب شلواری خیلی نازک برای خواستگاری انتخاب نکنید

اجتناب از پوشیدن جوراب شلواری نازک و توری
اجتناب از پوشیدن جوراب شلواری نازک و توری در مراسم خواستگاری

7-اگر همیشه لباس راحتی پوشیده اید روز خواستگاری خلاف اون عمل نکنید

8-اگر ظاهر پوشیده دارید روز خواستگاری هم ظاهر خود را حفظ کنید

پوشش خود را به دلخواه هیچکس تغییر ندهید
پوشش خود را به دلخواه هیچکس تغییر ندهید

9-لباسی راحت را انتخاب کنید که در آن راحت باشید و احساس عذاب نکنید

تاثیر مدل آرایش بر لباس خواستگاری

در مراسم خواستگاری خود آرایش غلیظ را برروی لباس خواستگاری انتخاب نکنید تا چهره تان زیاد عوض نشود بلکه برای جلسه خواستگاری آرایشی بسیار ملایم داشته باشید.آرایش شماهم باید طوری باشه که همچنین به لباس خواستگاری شما بیاید.

تاثیر مدل آرایش بر لباس خواستگاری
تاثیر مدل آرایش بر لباس خواستگاری

برای آرایش روز خواستگاری ، اول مرطوب کننده بزنید و بعد کمی کرم پودر و کانسیلر هم رنگ پوست خودتان یا کمی روشن تر را بزنید . سپس یک رژ گونه ملایم بزنید و ریمل زده و یک خط چشم خیلی نازک و یک رژ لب بسیار ملایم صورتی بزنید.

نوع پوشش آقایان برای لباس خواستگاری

معمولا پوشش آقایان به اندازه خانم ها دارای تنوع زیادی نیست، اگر در مناسبتی که هستید برای لباس خواستگاری کراوات مشکی مناسب است پس باید همان کراوات مشکی را تن کنید. اگر مناسبت رسمی تر است می‌توانید لباس خواستگاری کت و شلوار بپوشید. پس همانطور که انتظار هست لباس بپوشید و سعی نکنید در این موضوع خلاقیت به خرج دهید.

نوع پوشش آقایان برای لباس خواستگاری
پوشش آقایان برای لباس خواستگاری

 در واقع جلیقه ها مناسب لباس های سه تکه هستند. جلیقه بدون ژاکت شما رو بیشتر شبیه پیشخدمت ها می‌کند و مثل این می‌مونه که یک قسمتی از لباستون رو جا گذاشته باشید. ژاکت پشت جلیقه رو که قرار نیست دیده بشه رو می پوشونه. این قانون یکی از مهم ترین اصولی است که همه مردها باید رعایت کنند. بستن دکمه آخر ژاکت زیاد جالب به نظر نمی‌رسد و ظاهر خوبی به شما نمی‌دهد چون دور کمر را کمی تنگ می‌کند مثل این می‌ماند که شکم بند بسته اید.

اجتناب از پوشیدن جلیقه به تنهایی بدون کت
اجتناب از پوشیدن جلیقه به تنهایی بدون کت

هرگز با کت شلوار کفش ورزشی نپوشید،از ترکیب لباس های رسمی و لباس های ورزشی ظاهر خوبی به دست نمیاد پس بهتر است هرگز این کار را نکنیم.

اجتناب از پوشیدن کفش اسپرت با کت و شلوار
اجتناب از پوشیدن کفش اسپرت با کت و شلوار

لباس ها را با فصل ها ست کنید مثلا شلوار سفید و تیشرت آبی مناسب فصل تابستان است. این رنگ ها در فصل گرم تابستان زمانی که خورشید در حال تابیدن است احساس گرمای کمتری نسبت به رنگ های مشکی و خاکستری می‌دهند. رنگ های مات مثل سبز زیتونی، خاکستری و آبی دریایی ظاهر را ملایم تر و متعادل تر می‌کند.

مناسب اندامتان لباس خواستگاری بپوشید

اگر چاق هستید، لباسی بپوشید که چاقی تان کمتر به چشم بیاید. اگر بیش از حد لاغر هستید، لباس خواستگاریتان را به نحوی انتخاب کنید که کمی شما را پرتر نشان دهد.مشخص کردن فرم بدن ممکن است کار دلهره برانگیزی به نظر برسد. همچنین طبقه بندی اندام تان بر اساس لیستی از میوه ها و اشکال هندسی  نیز می‌تواند سخت و عجیب و محدود کننده باشد.انواع اندام ها به موارد زیر دسته بندی می‌شوند:

1-گلابی شکل

باسن شما از عرض شانه هایتان پهن تر است. لباس های بالا تنه چسبان و پایین تنه کلوش این مدل لباس می‌تواند بالا تنه‌ی جمع و جور شما را کاملا نشان داده و حالت کلوش یا فون مانند قسمت پایین لباس هم می ‌تواند انحناهای بدنتان را به خوبی نشان بدهد. این فرم لباس، توجه را به زیباترین قسمت اندام تان جلب می‌کند. مدل های بدون یقه ای که بند دارند یا مدل های بند پشت گردنی نیز برای شما بسیار مناسب هستند.

اندام گلابی شکل
اندام گلابی شکل

2-ساعت شنی

شانه هایتان پهن اند و باسن تان هم تقریبا همان اندازه است. کمرتان نسبتا باریک و تفکیک شده است. هر لباسی که کمر باریک تان را نشان بدهد برای شما عالیست. به دنبال لباس های کمردار با بالاتنه چسبان باشید. لباس های بادیکان و دامن کوتاه هم برای شما بسیار مناسبند زیرا توجه را به کمر باریک، باسن انحنا دار و بالاتنه‌ی پُرتان جلب می کنند.

اندام ساعت شنی
اندام ساعت شنی

3-مثلثی شکل

عرض شانه های شما پهن تر از باسن تان است. نیم تنه یا ژاکت‌ فیت، بندها یا آستین های تنگ و دامنه ی پُرچین و یا شلوار گشاد برای شما بسیار مناسب است و توجه را به سمت پاهایتان جلب کرده و شانه ها را باریک تر نشان می‌دهد.

اندام مثلثی شکل
اندام مثلثی شکل

4-مستطیلی شکل

شانه ها، باسن و دور کمرتان تقریبا هم اندازه هستند. دامنه ی چین دار، کمر دار یا با جزئیات کار شده برای شما عالی هستند چون در قسمت کمرتان انحنا ایجاد می کنند. حجم دادن به یکی از نیم تنه ها کمک تان می کند انحناهای زیادی در ظاهر خود بوجود بیاورید. می توانید با بستن کمربند روی لباس تان یا پوشیدن جین کمر بلند دار هم این حالت را به اندام خود بدهید.

اندام مستطیلی شکل
اندام مستطیلی شکل

5- سیبی شکل

شانه‌های پهن دارید، کمرتان پُر است و پاهایتان لاغر.

اندام سیبی شکل
اندام سیبی شکل

دامن پُرچین، شلوار دمپا گشاد و کت یا نیم تنه ای که به پهن ترین قسمت اندامتان بچسبد برای شما مناسب هستند. لباسی که در قسمت بالا تنه حجم زیادی دارد برای شما خوب نیست چون نباید نسبت به پاهای تان عدم تناسب ایجاد کند. می توانید روی جلوه دادن پاهایتان هم تمرکز کنید.

خصوصیات ظاهری افراد درانتخاب لباس خواستگاری

دقت داشته باشید که لباس پوشیدن شما همیشه به نظر فرد مقابل بستگی ندارد و مسئله ای است که مربوط به شما هم هست. لباس خواستگاری شما بخشی از شخصیت شماست و در مورد شما صحبت می‌کند. زمانی که اجازه دهید ظاهر شما بیانگر شخصیت شما باشد، به طرف مقابل کمک می‌کنید که راحت تر بتواند با شما کنار بیاید.

بنابراین سعی کنید ظاهر همیشگی خود را داشته باشید به جای این که ظاهر خود را برای اولین بار تغییر دهید. با پوشش لباس خواستگاری شما می‌خواهید که خود واقعیتان را به او نشان دهید. شما نباید کاملا متفاوت با آنچه که هستید لباس بپوشید تا زمانی که او می خواهد تصمیم بگیرد دچار تردید شود.

نسبت به چیزی که می پوشید اعتماد به نفس داشته باشید

در ملاقات اول خیلی چیزها را نمی دانیم. بنابراین زمان مناسبی برای امتحان کردن لباس های جدید نیست. از لباسی استفاده کنید که دوستش دارید و با پوشیدن آن اعتماد به نفس خواهید گرفت. از لباس هایی که باعث می شود فکر کنید خیلی زیاده روی کرده اید اجتناب کنید.

برای مثال لباس هایی که خیلی تنگ، چسبان و یا خسته کننده به نظر می‌رسد. اگر شک دارید نسبت به این که آیا این لباس بیش از حد معمول خاص است، پس از پوشیدن آن صرف نظر کنید.

رنگ لباس خواستگاری

رنگ تاثیر مناسبی بر روحیه فرد خواهد داشت. در اطراف ما رنگ نقش مهمی در تفکر، احساس، خرید و حتی خوردن دارد. رنگ های زیر می تواند گزینه های مناسبی برای پوشیدن در اولین قرار ملاقات باشد.

رنگ خاکستری تیره رنگ سیاه به لطف انعطاف پذیری خود اغلب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 کمی محافظه کارانه و رسمی به نظر میاد. با این حال، خاکستری تیره، در جای خود گزینه شیک و مکملی را ارائه می‌دهد.

اگر شما می خواهید ظاهری شیک داشته باشید، آبی تیره رنگ مناسبی برای مردان زرنگ خواهد بود. آبی تیره با اغلب رنگ های مختلف می تواند ست شود.

طرح های الگو دار،از این که طرح های الگو دار استفاده کنید نترسید. برای مثال بستگی دارد یک

 لباس با طرح های نقطه دار کلاسیک می‌تواند به شما بیاید.

به فصل ها هم توجه کنید و لباس مناسب فصل بپوشید.

زمستان :

با آب و هوای سرد و پتانسیل بارش برف و تگرگ، لباس های گرم و فابریک بهترین گزینه هستند. علاوه بر لباس هایی که از زیر می‌پوشید، پیراهن، ژاکت، یا کت های یکدست به همراه لوازم جانبی مانند دستکش چرمی یا شال گردن پشمی می تواند گزینه های خوبی باشد.

بهار:

بهار هوا تازه است. بهتر است که  لباس های نخی و کتانی استفاده کنید. رنگ های تیره در تمام طول سال کاربرد دارند همچنین می‌توانید در کنار رنگ های پاستلی و یا ژاکت های دریایی تضاد جالبی داشته باشد.

تابستان :

رنگ های روشن و پیراهن آستین کوتاه خبر از تابستان می دهد. می توانید از عینک آفتابی استفاده کنید. طرح ها و رنگ های گل دار می تواند به شما جذابیت و حس شوخ طبعی به شما بدهد.

پاییز:

در این فصل از پیراهن آستین بلند و شلوار استفاده کنید. علاوه بر این زمان مناسبی برای پوشیدن چکمه و کت چرمی است. همچنین رنگ های قهوه ای و زرد و قرمز مناسب فصل پاییز خواهند بود.

لباس خواستگاری در قرار غیر رسمی

در قرارهای غیررسمی لباس خواستگاری شما باید راحت باشد. یک قرار غیر رسمی می‌تواند در خارج از خانه باشه و یا یک پیاده روی در پارک یا کنار ساحل باشد. درسته که شما قراره راحت باشید و این یک قرار غیر رسمی ست اما بهتره که مقداری رسمی لباس بپوشید .

لباس خواستگاری در قرار رسمی

لباس خواستگاری شما در قرار رسمی به ظاهر فیت و مناسب شما برمی گردد. درست مانند تمام قرارهای رسمی که قواعد مخصوص خود را دارد، شما دوست دارید که لباسی بپوشید تا مناسب شما باشد. می توانید یک کت دو تکه کلاسیک بپوشید به همراه کروات سیاه یا پاپیون البته این برای آقایان است.

یک کت و شلوار به همراه کراوات میتواند ظاهری مثل فرش قرمز به شما بدهد البته اگر به درستی دوخته شده باشد. قرار رسمی به زمانی هست که  مناسب برای استفاده از رنگ های سیاه،کفش های درخشان هرچیزی که روی آن گردو خاک ننشیند.

با این حال میتوانید بیشترین نظر مثبت را درقرارهای رسمی به دست بیاورید. به دلیل این که ظاهر رسمی می‌تواند جذابیت بیشتری به شما بدهد.

فخر نفروشید

یکی از مواردی که جز لباس  خواستگاری است النگو و انگشترهای بزرگ و آویزهای رنگی رنگی را از دست و گردنتان دربیاورید. وقت برای استفاده از آن ها زیاد است. برای خانم ها هم در این روز در حد یک دستبند ساده با یک گردنبند وگوشواره کافیست. برای مطالعه بیشتر راجع به اکسسوری لباس عروس میتوانید به مقاله مربوط به آن در رسانه مد و زیبایی قیچی مراجعه بفرمایید.

سخن پایانی

در نهایت باید خدمتتان عرض کنیم که  لباس مناسب خواستگاری قوانین مخصوص خودش را می‌طلبد این لباس می‌تواند رسمی یا لباسی غیر رسمی باشد که با توجه به شرایط باید آن را انتخاب کنید پوشش مناسب می‌تواند جایگاه شما را چندین برابر بهتر کند لباس شما اولین چیزی است که دیگران در هنگام آشنا شدن با شما بهش توجه می کنند.

همه چیز درباره ی لباس مناسب مراسم خواستگاری
همه چیز درباره ی لباس مناسب مراسم خواستگاری

دختر خانم ها و آقا پسرهای عزیز در انتخاب لباس شب خواستگاری باید توجه زیادی کنند و نکات مهمی رو مورد توجه قرار بدهند که  در موارد بالا برایتان توضیح داده شد امیدواریم که مفید بوده باشد و روز خواستگاری خوبی را برایتان رقم بزند .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا