پوشاکلباس

چه مدل شال و روسری به شما می آید

چه مدل شال و روسری به من می‌آید؟!

یکی از مهمترین پوشش های مربوط به بانوان در کشور ما مربوط به شال و روسری است. شال و روسری در زیبایی و استایل شما بسیار تاثیر گذار است. رنگ و نوع شال و همچنین جنس آن و چگونگی پوشیدن شال  می‌تواند چهره شما را متفاوت تر نشان دهد.

چه مدل شال و روسری به من می‌آید؟!
چه مدل شال و روسری به من می‌آید؟!

انواع شال و روسری مناسب فصل

شما با توجه به فصلی که در آن قرار دارید از پوشش مختص به آن فصل استفاده خواهید کرد این قانون برای انواع شال و روسری هم صدق خواهد کرد. شال و روسری در جنس های متفاوتی وجود دارند.

برای فصل تابستان به دلیل گرم تر بودن آب و هوا استفاده از جنس نخی و خنک شال و روسری بیشترین کاربرد را دارد سعی کنید در این فصل از جنس های حریر و نخ استفاده کنید که هم سبک تر هستند و هم خنک تر البته در فصل تابستان بیشترین کاربرد را شال دارد تا روسری و بهتر است از شال استفاده کنید زیرا روسری گرم تر است.

در فصل های سرد سال مانند زمستان و پاییز استفاده از انواع جنس های ویسکوز و یا کتان برای پاییز و از جنس های وول و موهر برای فصل زمستان می‌تواند کارایی داشته باشد.

انواع شال و روسری مناسب فصل
انواع شال و روسری مناسب فصل

در فصل سرد برای جلوگیری از سرما زدگی سر و نواحی گوش و… از جنس هایی که گرم هستند باید استفاده کرد و دیگر جنس شال و روسری هایی که مناسب تابستان است دیگر کاربرد ندارد.

در فصل بهار استفاده از جنس شال و روسری هایی که مقداری ضخیم تر هستند برای زمان هایی که هوا سرد تر است و از جنس خنک تر برای زمان هایی که هوا گرم است کاربرد دارد.

در مجموع هنگام خرید شال و روسری باید به فصلی که در آن قرار دارید توجه کنید و یا با مد نظر قرار گرفتن فصل انتخاب خود را انجام دهید.

انتخاب شال و روسری برحسب رنگ پوست

هنگام خرید انواع شال و روسری به جز این که باید به رنگ و استایل کیف و کفش و مانتو و… خود توجه کنید اما چیزی که کمتر به آن توجه خواهید کرد رنگ پوست تان است که تاثیر به سزایی در انتخاب رنگ شال و روسری دارد.

اگر می‌خواهید با رنگ پوست خود آشنا شوید می‌توانید آزمایش زیر را انجام دهید.

یک دستبند طلایی و یک دستبند نقره ایی را بیاورید و روی مچ دست خود ببندید اگر پوست دست شما با دستبند طلایی زیباتر و شفاف تر است پس شما دارای تناژ گرمی هستید و اگر دستبند نقره ایی شما به پوست دست تان می آید پس شما دارای تناژ پوستی سرد هستید و باید با توجه به گرم و سرد بودن رنگ پوست تان رنگ شال و روسری خود را انتخاب کنید.

انتخاب شال و روسری برحسب رنگ پوست
انتخاب شال و روسری برحسب رنگ پوست

معمولا برای تناژ گرم از رنگ های روشن باید استفاده کرد رنگ های روشنی که به صورت ملایم باشند و نه خیلی روشن باشند بیشتر با این رنگ پوست سازگاری دارند به طور مثال از رنگ های بنفش ملایم و زرد و یا آبی و صورتی و… می‌توان استفاده کرد.

برای تناژ سرد هم باید از رنگ شال و روسری هایی استفاده کردکه با پوست شما هم خوانی داشته باشند و صورت شما را سرد و بی روح نشان ندهد اغلب رنگ های قرمز و زرد و سبز و آبی و… برای این رنگ پوست کارایی دارند.

در رنگ پوست هایی که گندمی شکل هستند باید به این نکته توجه کنید که گندمی پوست شما بیشتر به سمت تیره رفته است و یا به سمت روشن است و با توجه به آن رنگ شال و روسری خود را انتخاب کنید.

انواع جنس شال و روسری

شال و روسری در انواع جنس های مختلف در بازار وجود دارند و دست شما در انتخاب کاملا باز است و با توجه به کاربردی که دارند شما می‌توانید انتخاب کنید.

انواع جنس شال و روسری
انواع جنس شال و روسری

-ابریشم

جنس ابریشم شال و روسری بیشتر مناسب فصل های بهار و تابستان و همچنین برای مجالس مهمانی و مراسمات کاربرد دارد.

-ساتن

ساتن جنسی بسیار لوکس و ظریف است که برای فصل بهار و پاییز و تابستان کاربرد دارد و یک نوع شال و روسری برای مجالس کاربرد دارد.

-جاکارد

جنس جاکارد که به آن ژاکارد هم گفته می‌شود طرح هایش در بافت پارچه دیده می‌شود که بسیار با کیفیت است.

-حریر

حریر جنسی بسیار ظریف و لوکس است و به همین دلیل قیمت بالایی دارد البته نسبت به جنس ظریفش بسیار با کیفیت است.

-اسپان

جنس اسپان نوعی از پارچه است که در تار و پود آن از نخ پلی استر استفاده شده است که بسیار مناسب تابستان است.

-آکریل

آکریل یک نوع پارچه پف کرده است و برای شال های زمستانی کاربرد دارد.

انتخاب شال و روسری بر حسب استایل شما

انواع استایل ها وجود دارند اما در مجموع ما روی دو نوع استایل رسمی و غیر رسمی تمرکز می‌کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

استایل غیر رسمی

انتخاب شال و روسری برای استایل غیر رسمی و به اصطلاح کژوال بسیار راحت است و دست شما کاملا باز است و می‌توانید هر نوع شال و روسری را انتخاب کنید. همین طور می‌توانید از انواع رنگ های روشن برای استایل خود استفاده کنید.

معمولا روسری هایی که جنسی ظریف و لوکس دارند مناسب استایل کژوال نیستند.

استایل رسمی

در استایل های رسمی باید به رنگ مانتو و شلوار خود دقت کنید و با توجه به آن رنگ شال و روسری خود را انتخاب کنید هم چنین در استایل های رسمی استفاده از شال و روسری هایی که شکل دار و طرح دار هستند گزینه مناسبی نخواهند بود سعی کنید بیشتر از شال و روسری هایی که ساده و یک رنگ هستند برای مکان های رسمی استفاده کنید.

استایل رسمی
استایل رسمی

برای استایل رسمی می‌توانید از جنس روسری هایی استفاده کنید که ابریشم و یا حریر لوکس هستند و چون این جنس ها مدام از سر نخواهند افتاد و سر نمی‌خورند بسیار مناسب مکان های رسمی می‌باشد.

تفاوت شال و روسری

یکی از تفاوت های مشخص در شال و روسری بافت آن است. روسری ها دارای بافتی ساده است اما برعکس شال ها که به دو دسته ریز بافت و درشت بافت تقسیم می‌شوند. شال هایی که دارای بافت ریز هستند زیباتر و کیفیت بهتری دارند.

روسری ها معمولا دارای طرحی سه گوش و چهار گوش هستند و به شکل قواره دار طراحی شده اند.

روسری ها معمولا در سایز و ابعاد بزرگ تا کوچک موجود هستند از نوع کوچک آن می‌تواند به عنوان باندانا استفاده کرد. از سایزهای بزرگتر برای روی مانتو و از سایز های متوسط روسری برای مجالس و مهمانی ها می‌توان استفاده کرد.

تفاوت شال و روسری
تفاوت شال و روسری

این روسری ها مناسب تیپ اسپرت نیستند و اغلب برای مناسب تا و مهمانی و مجالس کاربرد دارند.

اما شال ها برای تمامی سنین از جوان تا مسن کاربرد دارد در سال های اخیر نوعی شال که به نام شال هنرمندی و یا شال سه متری هم شناخته می‌شود ترند شد. شال ها دارای طول هستند و برعکس روسری که حالت چهارگوش مربعی دارد شال ها به شکل مستطیل طویل طراحی شده اند.

انتخاب شال و روسری بر حسب فرم صورت

فرم و نوع صورت شما در انتخاب شال و روسری بسیار تاثیر گذار خواهد بود. حتما هنگام خرید شال و روسری به شکل صورت خود توجه کنید و هنگام بسته آن هم باید به نوع صورت خود توجه کنید در ادامه به انواع صورت ها خواهیم پرداخت.

-صورت مستطیلی:

صورت مستطیلی به صورتی گفته خواهد شد که لبه های تیز و طویلی دارند و طول صورت آن ها از عرض آن بیشتر است.

برای این نوع فرم صورت بهتر است روسری و شالی انتخاب شود که حالت دار بایستد و لخت نباشد و همچنین به شکلی روسری بسته شود که حالتی گرد داشته باشد و لبه تیز نداشته باشد که با حالت گرد روسری توازن میان فرم مستطیلی صورت و گردی روسری به عمل بیاید.

-صورت بیضی:

این فرم صورت معمولا می‌توانند که طور که دلخواه شان بود روسری خود را ببندند و هیچ مانعی برای آن ها وجود ندارد.

-صورت مثلثی شکل:

صورت مثلثی به صورتی گفته خواهد شد که پیشانی پهن و چانه تیزی دارند و یا به صورت بالعکس. در این صورت ها باید گوشه های روسری به شکلی در بیایند که پیشانی را جمع تر نشان دهد و از پهنی پیشانی بکاهد.

-صورت گرد:

کسانی که دارای صورت گرد هستند اگر از هد بند استفاده می‌کنند سعی کنند که از رنگ های روشن هد بند استفاده کنند که پیشانی آن ها گرد تر جلوه ندهد و پهن تر به نظر بیاید و هم چنین شکل روسری باید طوری باشد که قسمت بالای سر روسری به حالتی زاوایه دار و مستطیلی شکل بسته شود که حالت گردی صورت را از بین ببرد.

-صورت ذوزنقه ای:

در صورت های ذوزنقه ایی اگر از هدبند استفاده می‌کنید سعی کنید از رنگ های تیره هدبند استفاده کنید و همچنین برای این فرم صورت گوشه های قسمت پیشانی را تا کنید.

انتخاب شال و روسری بر حسب فرم صورت
انتخاب شال و روسری بر حسب فرم صورت

سخن پایانی

شال و روسری پوششی ثابت است که برای تمامی بانوان ایرانی ملزوم شده است. در انتخاب شال و روسری یک سری قوانین وجود دارد که ما در مطلب بالا به آن پرداختیم پس توصیه ما به شما این است اگر قصد خرید شال و روسری دارد حتما این مطالب را مطالعه فرمایید.

بهترین انتخاب شال و روسری با قیچی
بهترین انتخاب شال و روسری با قیچی

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا