راهنمای خریداکسسوری

خرید عینک آفتابی پلاریزه؛ آیا انتخاب مناسبی برای من است؟

گاهی اوقات که به دریا یا مکانی که برف آمده می‌رویم، نور خورشید بیشتر از حالت معمول چشمان ما را اذیت می‌کند. دلیل این امر صاف بودن سطح برف یا سطح آب است که باعث می‌شود نور خورشید به صورت کامل بازتاب شود. این نور باعث کاهش بینایی ما می‌شود حتی در اغلب اوقات عینک دودی معمولی نیز نمی‌تواند مانع این تابش شود. در این حالت بهترین وسیله برای اینکه مانع تابش نور شود عینک آفتابی پلاریزه است.

عینک آفتابی پلاریزه
عینک آفتابی پلاریزه و کاربرد آن

اگر شما قصد خرید عینک آفتابی پلاریزه را دارید اما اطلاعات کافی در مورد آن ندارید، این مقاله را مطالعه کنید. هر آنچه لازم است بدانید در این مطلب ما توضیح می‌دهیم.

نحوه کار عینک آفتابی پلاریزه چگونه است؟

برای اینکه نحوه کار عینک آفتابی پلاریزه را درک کنید آن را با یک مثال توضیح می‌دهیم. ما در خانه یا حتی محل کار برای اینکه خورشید به صورت مستقیم وارد نشود یک پرده در مقابل پنجره نصب می‌کنیم. بعد از نصب پرده بازهم نور می‌تابد اما از شدت آن میزان زیادی کاسته می‌شود.

عینک آفتابی پلاریزه
نحوه کار عینک آفتابی پلاریزه

در داخل لنزها عینک‌های پلاریزه نیز ماده‌ شیمیایی وجود دارد که مانند پرده در مقابل پنجره عمل می‌کند. این ماده مانع ورود نورهایی که به صورت افقی می‌تابند، می‌شود. شما با استفاده از عینک پلاریزه فقط قادر به دیدن نورهای عمودی هستید. به همین خاطر زمانی که از این عینک استفاده می‌کنید، تصاویری که می‌بینید کمی از حالت استفاده از عینک معمولی تیره‌تر است. البته در این حالت وضوح تصاویر بیشتر می‌شود. برای رفتن به ساحل دریا یا اسکی روی برف، این عینک‌ها یک انتخاب بسیار مناسب هستند.

مزیت‌های عینک آفتابی پلاریزه

ورود مقدار زیادی تشعشعات نوری برای سلامت چشم مضر است به همین علت خرید عینک آفتابی پلاریزه به افراد مختلفی که زمان زیادی را در مقابل نور قرار می‌گیرند، پیشنهاد می‌شود. این عینک باعث می‌شود رنگ تصاویر اطراف خود را به صورت کامل تشخیص دهید. زیرا در زمان استفاده از این عینک نورهای عمودی از لنز عینک عبور می‌کنند.

مزیت‌های عینک آفتابی پلاریزه
مزیت‌های عینک آفتابی پلاریزه

از آنجا که لنزهای این عینک به صورتی طراحی شده‌اند که شما تصاویر و رنگ‌ها را با کیفیت بالا می‌بینید، پس می‌توانید در سایه نیز از عینک استفاده کنید و از وضوح عالی تصویرها لذت ببرید. این ویژگی باعث می‌شود که از چشمانتان در برابر نور ماوراء بنفش نیز محافظت کنید. زیرا حتی در سایه نیز این نور وجود دارد.

اکثر عینک‌هایی که در بازار وجود دارند لنزشان برای فصل تابستان که میزان تابش آفتاب زیاد است طراحی شده‌اند. بنابراین در زمستان عملکرد خوبی ندارند. در حالی که لنز عینک آفتابی پلاریزه در زمستان نیز دارای عملکرد عالی است؛ زیرا مانع ورود نور از سطح برف به چشم می‌شود.

عینک آفتابی پلاریزه در تابستان
عینک آفتابی پلاریزه در تابستان

یکی دیگر از مزایای عینک پلاریزه این است که مانع خستگی چشم و جلوگیری از سردرد می‌شود. ما به صورت ناخودآگاه هر زمان که وارد یک محیط پر از نور می‌شویم، چشمانمان را کوچک می‌کنیم تا مانع ورود نور زیاد شویم. این کار در دراز مدت باعث پیری چشم می‌شود و در کوتاه مدت نیز، معمولا باعث سردرد می‌گردد.

چه کسانی می‌توانند از عینک پلاریزه استفاده کنند؟

عینک آفتابی پلاریزه را تمام افراد می‌توانند استفاده کنند. البته برخی از افراد به خاطر مشکلاتی که در چشم خود دارند بهتر است از این عینک استفاده نکنند. بنابراین قبل از خرید عینک آفتابی پلاریزه با چشم پزشک خود صحبت کنید.

محدودیت استفاده عینک آفتابی پلاریزه
محدودیت استفاده عینک آفتابی پلاریزه

عینک پلاریزه به خصوص برای کسانی که در فضای باز فعالیت می‌کنند بسیار مناسب است. همچنین رانندگانی که در جاده کویری حرکت می‌کنند نور زیاد به کاپوت ماشین آن‌ها می‌تابد و بازتابش نور باعث کاهش دید آن‌ها می‌شود. این افراد بهتر است از لنز پلاریزه استفاده کنند تا دید خوبی نسبت به جاده داشته باشند و چشمانشان در حین رانندگی زیاد خسته نشود.

همچنین به افرادی که در پیست اسکی فعالیت می‌کنند یا به ماهیگیری می‌پردازند، استفاده از این نوع عینک پیشنهاد می‌شود. زیرا دیدن زیر سطح آب با استفاده از لنز پلاریزه راحت‌تر است.

محافظت از چشم در برابر UVA  و UVB

نور ماورابنفش برای چشمان ما بسیار مضر است و باعث ایجاد مشکلات مختلف برای بینایی می‌شوند. به همین دلیل باید از عینکی استفاده کنیم که از چشم ما در برابر این تششعات مراقبت کند. یکی از بهترین انواع عینک‌های افتابی، عینک پلاریزه است که از چشمان ما در برابر UVA  و UVB مراقبت می‌کند.

محافظت بالای عینک آفتابی پلاریزه
محافظت بالای عینک آفتابی پلاریزه

در زمان خرید عینک پلاریزه به چه نکاتی توجه کنیم؟

در زمان خرید عینک پلاریزه باید به یک سری نکات توجه نمائید، تا عینکی متناسب با چشم خود خریداری کنید. عینکی که خریداری می‌کنید بهتر است دارای ویژگی جذب کننده اشعه‌های HEV باشد. در این حالت چشم شما کمتر صدمه می‌بیند.

همچنین در زمان خرید عینک آفتابی پلاریزه باید به این نکته توجه کنید که از آن برای چه کاری می‌خواهید استفاده کنید. اگر هدف شما استفاده برای پیاده‌روی صبحگاهی است از عینک پلاریزه با لنز 0.75 استفاده کنید. ولی اگر می‌خواهید در زمان تابش مستقیم نور از آن استفاده کنید، لنز 1.1 برای شما مناسب است.

لنز عینک آفتابی پلاریزه دارای چهار رنگ خاکستری، قهوه‌ای، سبز و زرد است. هر یک از این لنزها یک سری ویژگی‌ها دارند. به عنوان مثال لنز خاکستری همه نورها را به صورت مساوی فیلتر می‎کند. در حالی که لنز زرد، بیشتر نور آبی را فیلتر می‌کند.

یا لنز قهوه‌ای به خاطر اینکه نور کمتری را فیلتر می‌کند برای روزهای ابری مناسب است در حالی که لنز زرد برای زمانی که نور بسیار زیاد است، گزینه خوبی می‌باشد.

نکته دیگری که در زمان خرید عینک آفتابی باید به آن توجه کنید جنس فرم و لنز آن است. مواد به کار رفته در لنزهای عینک بر وضوح، وزن، دوام و هزینه آن‌ها تاثیر می‌گذارد. هر چه جنس شیشه بهتر باشد وضوح تصویر بیشتر می‌شود همچنین به سادگی خش نمی‌افتد.

رنگ های مختلف عینک آفتابی پلاریزه و کاربرد آنها
رنگ های مختلف عینک آفتابی پلاریزه و کاربرد آنها

تشخیص عینک پلاریزه اصل از تقلبی با یک روش ساده

برای اینکه تشخیص دهید عینک آفتابی پلاریزه که خریداری کرده‌اید اصل یا تقلبی است، یک راه‌حل ساده وجود دارد. فقط کافی است به یک سطح مسطح که نور زیادی را بازتاب می‌کند مانند کاپوت ماشین، بدون زدن عینک نگاه کنید. سپس عینک را بر روی چشمان خود بگذارید و دوباره نگاه کنید. اگر بازتاب نور از بین رفت و و رنگ‌ها نیز قابل تشخیص بود، عینک شما پلاریزه است. ولی اگر فقط میزان نور کمی کاهش یافت عینک شما یک عینک آفتابی معمولی است.

جایگزین عینک آفتابی پلاریزه

گاهی اوقات امکان خرید عینک آفتابی پلاریزه وجود ندارد. در این حالت شما می‌توانید از جایگزین‌های آن استفاده کنید. جایگزین‌های این عینک به شرح زیر است:

پوشش ضد انعکاس: این پوشش‌ها بر روی عینک آفتابی و عینک مطالعه نصب می‌شود.

عینک آفتابی آینه‌ای: این نوع از عینک آفتابی نیز با بازتابش دوباره نور میزان نوری که وارد چشم می‌شود را کاهش می‌دهد.

لنزهای فتوکرومیک: معمولا از این نوع لنزها برای عینک‌های طبی استفاده می‌شود. این نوع لنزها زمانی که در برابر نور خورشید قرار می‌گیرید به طور خودکار تیره می‌شود. با این کار مانع ورود نور زیاد به چشم می‌شوند.

عینک آفتابی پلاریزه برای چه کسانی مناسب نیست؟

لنزهای عینک آفتابی پلاریزه میزان نوری که وارد چشم می‌شود را کاهش می‌دهند. به همین دلیل بهتر است از این عینک در شب استفاده نکنید.

همچنین این لنزها باعث تحریف کریستال مایع در صفحه ‎های LCD می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که شما نتوانید با استفاده از عینک صفحه تلفن همراه، برخی ساعت‌ها، دستگاه‌های خودپرداز یا تلویزیون‌ها را ببینید.

معمولا از این نوع عینک اسکی‌بازان استفاده می‌کنند. اما اگر قصد دارید مسافت طولانی و خطرناکی را اسکی کنید به هیچ وجه از این نوع عینک استفاده نکنید. زیرا به خاطر کاهش نور ممکن است برخی از نقاط را نبینید.

لنزهای این عینک برای کنترل نور آفتاب گاهی اوقات مانع دیدن جزئیات به خصوص در سایه می‌شوند که این موضوع برای اسکی‌بازها می‌تواند خطرناک باشد.

بهتر است موتورسواران و اسنوبورد سواران نیز از این نوع عینک استفاده نکنند. زیرا اسنوبورد سواران ممکن است نتوانند یک پرش کوچک را از پرش بزرگ تشخیص دهند یا رانندگان موتور سیکلت نتوانند تفاوت بین سطوح در جاده را تشخیص دهند.

عینک آفتابی پلاریزه برای چه کسانی مناسب است
عینک آفتابی پلاریزه برای چه کسانی مناسب است

همچنین خلبان‌ها نیز نباید از این نوع عینک استفاده کنند. زیرا ممکن است نتوانند اطلاعات روی مانیتورها را ببینند، که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در پرواز می‌شود.

آیا عینک آفتابی پلاریزه برای کودکان مناسب است؟

کودکان می‌توانند از این نوع عینک استفاده کنند. به خصوص که این عینک مانع ورود نور ماورابنفش به چشم، که برای کودکان مضر است می‌شود. پس شما می‌توانید با خیالی راحت عینک آفتابی پلاریزه را برای فرزند عزیز خود خریداری کنید.

عینک آفتابی پلاریزه برای کودکان
عینک آفتابی پلاریزه مناسب برای کودکان

سخن پایانی

 اگر قصد خرید عینک افتابی پلاریزه را دارید بهتر از یک فروشگاه معتبر آن را خریداری کنید. زیرا گاهی اوقات با وجود اینکه فروشنده ادعا می‌کند عینک پلاریزه است ولی به هیچ وجه این ویژگی را ندارد.

عینک‌های آفتابی قیمت‌های مختلفی دارند که آن‌ها که قیمت بالاتر دارند معمولا لنز اصلی بین دو لایه شیشه ضد خش قرار می‌گیرد. ولی شما می‌توانید لنز ارزان‌تر نیز خریداری کنید و فقط با مراقبت بیشتر مانع خش آن شوید.

عینک آفتابی پلاریزه
عینک آفتابی پلاریزه

بهتر است از عینک آفتابی پلاریزه فقط برای زمان‌هایی که بازتابش نور زیاد است استفاده کنید. در زمانی که هوا ابری است و بازتابش نور کم است از عینک آفتابی معمولی استفاده کنید. زیرا استفاده مداوم از این عینک چشم را خسته می‌کند.

رسانه مد و زیبایی قیچی برای تمام خریدهای شما راهنما دارد کافیست به بخش راهنمای خرید مراجعه کنید تا بدون هیچ تجربه یی بهترین نکات خرید هر محصولی را بخوانید.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا