عطر و ادکلن

تفاوت میان انواع عطر و ادکلن ها

همه ما با کلمه عطر و ادکلن آشنایی کامل داریم و حتی برای بارها هم از هر دوی آن ها استفاده کرده ایم. اما چیزی که شاید برای خیلی ها سوال باشد این است که تفاوت عطر و ادکلن در چیست و چه چیزی باعث تفاوت میان این دو بو و حس خوب شوند زیرا ظاهرا هر دو برای خوش بو کردن کاربرد دارند.

تفاوت عطر و ادکلن
تفاوت عطر و ادکلن

در این مقاله به تفاوت میان عطر و ادکلن خواهیم پرداخت و حتی برای اطلاعات عمومی تان هم که شده این مقاله را از دست ندهید!

آشنایی با عطر در تفاوت عطر و ادکلن

برای دانستن تفاوت عطر و ادکلن اول باید به صورت جداگانه به هردوی این مواد بپردازیم. عطر چیست و از کجا آمده و چه ساختاری دارد باید به عرض تان برسانیم که عطر از مواد طبیعی موجود در دل طبیعیت ساخته شده است مانند: گل ها ، گیاهان ، ریشه برخی از درختان و یا برگ و هر آنچه که در طبیعت وجود دارد و در صنعت عطر سازی از ان استفاده شود.

استفاده از گل و گیاه طبیعی در ساخت عطر
استفاده از گل و گیاه طبیعی در ساخت عطر

عطرها از ترکیبات روغن های گیاهی هم به دست می‌ایند مانند روغن طبیعی موجود در گل رز، یا گل یاسمن و… است اما در کل عطر یک رایحه بسیار خوب و دل پذیر است که از ترکیب با الکل هم ساخته شده است و هر چه الکل موجود درآن بیشتر باشد کیفیت عطر بهتر خواهد بود.

قدمت عطرها در جهان به هزاران سال پیش باز می‌گردد در این سال ها استفاده از عطر به این صورت بود که در مراسم های مختلف از جمله مراسم های مذهبی با سوزاندن انواع چوب های خوش بوو و یا گیاهانی که بوی خوبی دارند می‌توانستند رایحه های خوبی را به وجود بیاورند.

اسپری عطر و ادکلن
اسپری عطر و ادکلن

در مصر باستان فرعون ها از رایحه عطر استفاده می‌کردند و این کار را با سوزاندن گل و گیاهان خوش بوو انجام می‌دانند.

آشنایی با ادکلن و تفاوت عطر و ادکلن

ادکلن به یک رایحه خوب می‌گویند که حسی تازه و اعتماد به نفسی خواص به فرد خواهد داد. ادکلن متشکل از یک سری مواد شیمیایی است که در ترکیبات آن به کار گرفته شده است.

ترکیبات ادکلن یک سری روغن های دارای اسانس هستند مانند گرفتن اسانس گل رز و یا روغن حاصل از این گل و مواد ثابت کننده و همین طور مواد نگه دارنده و الکل در میان این ترکیبات دیده خواهد شد.

استفاده از اسانس روغن گیاهان در ساخت ادکلن
استفاده از اسانس روغن گیاهان در ساخت ادکلن

ثابت کننده ها در ساخت ادکلن نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد مواد این ثابت کننده ها گاها عنبر و یا درخت حنا و غدد آهو که به آن مشک هم خواهند گفت و هم چنین ترکیب این مواد با میزان الکلی که در ایجاد رایحه های متفاوت نقش دارد.

عنبر
عنبر

ادکلن حاوی 70 درصد و یا بیشتر از 70 ماده الکل است. وجود کم یا زیاد بودن این ماده ضروری در تعیین ادکلن با کیفیت بسیار موثر خواهد بود. وجود کم یا زیاد بودن همین الکل در ترکیبات ادکلن نام های مختلفی را بر روی ادکلن نهاده است.

در ادامه ما به صورت بسیار روان و ساده به انواع ادکلن ها می‌پردازیم:

-پرفیوم

پرفیوم ها نوعی از ادکلن هستند که تقریبا حاوی 40 درصد اسانس تشکیل دهنده هستند که در نوع خود جزو بهترین نوع ادکلن پرفیوم ها قرار دارند که به نسبت دیگر محصولات بویی قوی تر دارند.

پرفیوم
پرفیوم

 

-ادوپرفیوم

ادوپرفیوم ها در مقام دوم نسبت به پرفیوم ها قرار دارند و این که از 20 درصد اسانس تشکیل شده اند.

ادوپرفیوم
ادوپرفیوم

-ادوتویلت

در ادوتویلت ها موادی که ساخته شده به صورت ملایم تر است و تقریبا 14 درصد از آن را اسانس ها تشکیل خواهند داد. ادوتویلت ها به صورت ضعیف تری هستند باید در روز چند بار از آن استفاده کنید تا بوی آن ماندگار باشد.

ادوتویلت

-ادکلن

ادکلن ها در رتبه آخر هستند زیرا از 4 درصد اسانس تشکیل شده اند. به همین دلیل نسبت به پرفیوم ها و دیگر رایحه ها ی نام برده در اولویت آخر قرار دارند.

ادکلن
ادکلن

مواد متشکل عطر و ادکلن که باعث تفاوت عطر و ادکلن خواهد شد

از منابع مختلفی که در ساخت عطر و ادکلن استفاده خواهد شد موارد زیر هستند:

-گل ها و گیاهان

از گل ها و برگ های خوش بو  و همچنین ریشه و ساقه های درختان خوش بو مانند درخت سرو و کاج و همین طور گل های مریم، میخک و یاس و از پوست درخت نعنا و همچنین اغلب برای ساخت عطر و ادکلن مردانه از اسانس انواع میوه ها مانند تمشک، توت فرنگی، سیب و وانیل و… استفاده خواهد شد.

گل و گیاهان
گل و گیاهان

از دیگر منابعی که در ساخت انواع عطرها و ادکلن های زنانه و مردانه استفاده خواهد شد منابع حیوانی هستند. بجز منابع گیاهی از منابع حیوانی هم در این صنعت استفاده می‌شود.

-مشک

از کیسه آهو گرفته خواهد شد اخیرا به دلیل کمیاب شدن مشک طبیعی از مشک مصنوعی استفاده خواهد شد.

-عسل

عسل
عسل

-عنبر

ماده ایی که از نهنگ عنبر به دست خواهد آمد

عنبر
عنبر

-کاستوریوم

هم نوعی ماده است که از سگ های آبی که در منطقه آمریکای شمالی به دست خواهد آمد

رایحه برگرفته شده از گل ها

انواع رایحه ی گل ها در ترکیبات عطر و ادکلن بسیار کاربرد دارند خصوصا برای ادکلن زنانه که در آن بیشتر از رایحه گل ها استفاده خواهد شد.

رایحه برگرفته شده از گل ها
رایحه برگرفته شده از گل ها

گل رز و یا مریم و همچنین میخک و شکوفه های درختان از جمله پرتقال در ترکیبات ادکلن های زنانه بسیار پر کاربرد هستند

رایحه برگرفته از چوب و میوه ها

استفاده از چوب به عنوان خوش بو کننده از قدیم وجود داشته است به طوری که هزاران سال پیش با سوزاندن چوبی که از درختان خوش بو به دست می‌آمد فضا را معطر می‌ساختند امروزه نیز به همان صورت است و چوب ها در صنعت ساخت عطر و ادکلن بسیار تاثیر گذار هستند خصوصا برای ادکلن های آقایان و همچنین انواع میوه ها که در ساخت ادکلن و عطر رایحه ایی بی نظیر خواهند داشت معمولا از رایحه میوه ها برای آقایان استفاده خواهد شد اما برای ادکلن زنانه هم می‌توان از آن استفاده کرد.

رایحه بهار نارنج
رایحه بهار نارنج

بهارنارنج دارای رایحه بسیار دلنشین است و همین طور چوب صندل و البته بلوط که از قدیمی های دنیای عطر و ادکلن هستند.

با ترکیب بوهای متفاوت از این مواد با یکدیگر می‌توان به تفاوت عطر و ادکلن پی برد زیرا ترکیب این مواد به مقدار کم و زیاد باعث ایجاد بوهای غلیظ و یا رایحه های ملایم خواهد شد.

تفاوت عطر و ادکلن به صورت کلی

اگر بخواهیم به صورت کلی تری برای تان بگوییم باید خدمت تان عرض کنیم که عطرها انواع مختلفی دارند اما تفاوت کلی آن ها با ادکلن ها در غلظت آن ها است عطرها به نسبت ادکلن ها غلیظ تر هستند و دارای ماندگاری و کیفیت بیشتری نسبت به ادکلن ها بوده اند.

هر چند که عطرها رایحه غلیظی دارند اما ادکلن ها از غلظت کمتری برخوردار هستند و همین امر موجب تفاوت عطر و ادکلن شده است.

عطر و ادکلن
عطر و ادکلن

معمولا باوری غلط بین مردم رایج است که عطر ها مختص آقایان و ادکلن ها برای بانوان است اما این امر درست نیست همه نوع عطر و ادکلنی برای بانوان و آقایان وجود دارد حتی در مورد پرفیوم و ادوپرفیوم ها این قضیه صدق خواهد کرد که تنها مختص گروه خاصی نیستند.

علاوه بر خانواده عطر و ادکلن جا دارد که از اسپری ها هم صحبتی کرده باشیم زیرا به هر حال اسپری های خوش بوو کننده هم جزو زیر مجموعه ایی از این خانواده بزرگ به حساب خواهند آمد.

اسپری بدن
اسپری بدن

اسپری بدن و بادی اسپلش ها برای ضد تعریق و خوش بوو کردن بدن کاربرد دارند. رایحه موجود در بادی اسپلش ها و اسپری ها بیشتر رایحه ایی سبک و ملایم خواهند داشت و همچنین لطافت و ملایمت را به پوست شما به ارمغان خواهد آورد.

بادی اسپلش
بادی اسپلش

بهترین زمانی که شما می‌توانید از بادی اسپلش ها استفاده کنید بعد از حمام و دوش گرفتن خواهد بود زمانی که پوست شما مرطوب است و از حمام برگشته اید خود را با حوله خشک کنید و از اسپری استفاده کنید.

معمولا عطر و اسپری و ادکلن و هر ماده خوش بوو کننده دیگر را روی نقاط ضربان دار بزنید تا به علت گردش خون رایحه موجود در مواد خوش بوو کننده بیشتر در فضا بپیچد.

تفاوت بین عطر و ادکلن و بادی اسپلش ها

عطرها و ادکلن ها دارای روغنی هستند که باعث ماندگاری بیشتر رایحه خواهند شد. اما در بادی اسپلش ها روغن وجود ندارد به همین دلیل است که بعد از اسپری کردن رایحه آن زودتر پخش خواهد شد و همین طور بوی آن خیلی ماندگاری کمتری نسبت به عطر و ادکلن خواهد داشت.

اسپری بدن
اسپری بدن

به طور کلی اسپری ها ماندگاری بسیار کمتری دارند و در طول روز شما باید چندین بار از اسپری ها استفاده کنید تا بوی آن بر بدن شما بماند اما در خصوص عطرها شما می‌توانید با یک بار اسپری کردن تا آخر روز رایحه خوبی داشته باشند.

بادی اسپلش
بادی اسپلش

در مورد ادکلن ها هم مانند عطر که ماندگاری بسیاری دارند است اما با توجه به کیفیت ادکلن شما قادر هستید یک الی دوبار از ادکلن تان استفاده کنید با توجه به این که ادکلن شما اصل باشد یا تقلبی.

سخن پایانی

عطر ها و ادکلن ها و به طور کل مواد خوش بوو کننده در زندگی روزمره ما بسیار پر کاربرد است. تفاوت اصلی عطر و ادکلن بیشتر در این است که ماندگاری و کیفیت عطرها بسیار بیشتر است اما ادکلن ها از غلظت پایین تری برخوردار هستند.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا