راهنمای خرید

نکات مهم برای خرید کفش طبی

نکات خرید کفش طبی

پاها قلب دوم ما هستند که باید تمام تلاش خود را برای محافظت از آن انجام دهیم که یکی از آن ها کفش می باشد. برای دانستن ویژگی های خوب و مناسب یک کفش طبی حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

کفش طبی یا ارتوپدی به کفش های مخصوصی گفته می شود که برای مشکلات و پا درد تجویز خواهند شد و قدرت محافظت کنندگی بالایی دارند. با خرید کفش طبی مناسب از این عضو بسیار مهم بدن مراقبت کنید.

کفش های نامناسب باعث ایجاد مشکلاتی در کمر و پاها می شود پس با انتخاب یک کفش خوب صدمات ناشی از آن را بر روی قسمت های مختلف پا از بین خواهید برد. کفش های مناسب نوعی سرمایه گذاری بر روی سلامت پاهایتان است پس به نکاتی مهمی که برای خرید کفش طبی به آن در این مقاله اشاره می کنیم به دقت توجه کنید.

چه نوع کفشی برای پا مناسب نیست

خانم ها بیشتر از آقایون به خرید کفش های نامناسب روی می آورند اگر باور ندارید کافی است روی یک کاغذ طرح پای چپ یا راست خود را بکشید سپس کفشی که می پوشید را روی آن را بگذارید اگر مطابقت داشت بدانید کفشتان مناسب است اما اگر همین کار را با کفش های پاشنه بلند خود انجام دهید خواهید دید که عرض و یا حتی طول آن ها از پای شما کوچکتر و کوتاهتر خواهد بود و همین باعث همان پا دردهای شدید بعد از مهمانی می شود. پس باید بدانید که ارتفاع پاشنه کفش برای خانم ها بسیار مهم بوده و هرچقدر این ارتفاع بلندتر باشد آسیبی که به پاها وارد خواهد شد نیز بیشتر است.

اگر سلامتی پاهایتان برایتان مهم باشد نباید از کفش های پاشنه بلند و تنگ استفاده کنید. پوشیدن مداوم این نوع کفش ها به مدت طولانی باعث ایجاد پا درد و عوارض ناشی از پوشیدن این کفش ها می شود. کفش مناسب باید پاشنه کوتاه، پنجه پهن و مجهز به زیره ضربه گیر باشد تا از پاها در برابر فشارهای نابجا و حرکات محافظت کند.

کسانی که به کفش طبی نیاز دارند

افرادی که به مشکلات پا دچار شده اند رو به افزایش است و یکی از دلایل اصلی آن پوشیدن کفش نامناسب می باشد. یکی از شایع ترین این عوارض کالوس و بانیون بوده که کالوس وقتی قسمتی از پوست کف پا بر اثر سایش و یا فشار به حالتی سفت و زمخت در می آید و بانیون بیرون زدگی مفصل شست پا را می گویند. در چنین مواردی باید برای خرید کفش طبی اقدام کنید.

کسانی هم هستند که بر اثر ورزش به نوعی عارضه به نام فاشیای پلانتار مبتلا می شوند که در اثر آسیب به رباط اتصال دهنده استخوان پاشنه به پنجه ایجاد شده و این افراد هم به کفش طبی مخصوص نیاز دارند.

اگر کف پای صافی دارید باید از کفش های طبی استفاده کنید. مبتلایان به آرتروز و حتی دیابتی ها به توصیه پزشک باید کفش طبی بپوشند.

نکات مهم در هنگام خرید کفش طبی زنانه

اولین نکته ایی که در هنگام خرید کفش طبی زنانه باید به آن توجه کنید سایز مناسب آن است. با یک کفش مناسب که متناسب با بزرگی یا کوچکی پای شما می تواند احساس راحتی و لذت بردن از قدم زدن یا دویدن را برایتان به ارمغان خواهد آورد. اما با کفش های تنگ و گشاد فقط باعث اذیت شدن پاهای خود و حتی زخم شدن آن ها در حین راه رفتن می شوید.

پس حتما در هنگام خرید کفش طبی به سایز پاهای خود توجه کنید و به هیچ عنوان گول حرفای فروشنده که جا باز می کند و یا اگر کفی کفش را بیرون آورید هم سایز پایتان خواهد شد را نخورید.

یکی دیگر از نکات مهم وجود فضا کافی در قسمت پنجه می باشد به طوری کفش طبی زنانه به راحتی پنجه ها در آن جای بگیرد و آنقدر تنگ نباشد که انگشتان پا روی هم بیفتد و زیاد باز هم نباشد که در مقابل ضربه به پنجه ها آسیب برسد. سعی کنید در هنگام خرید کفش طبی زنانه نوک انگشت شست پایتان حدود 10 میلی متر از جلوی کفش فاصله داشته باشد.

وجود رویه نرم هم برای انعطاف پذیری بیشتر پاها در هنگام خرید کفش طبی زنانه مهم است طوری که به خوبی گرمی و سردی محیط را به پاهایتان انتقال دهد. کف مناسب، پشت محکم، وجود سطح کاملا هموار در داخل کفش، یقه و زبانه نرم و منعطف و قیمت مناسب از دیگر نکات مهم در هنگام خرید کفش طبی زنانه می باشد.

کفش طبی
بخوانید درباره کفش طبی

خرید کفش مناسب در دوران بارداری

در دوران بارداری کفشی را باید انتخاب کنید که فشار زیادی را بر روی پاشنه و کمرتان وارد نکند و کفه آن انعطاف پذیر باشد. چون در دوران بارداری پاها دچار ورم می شوند پس باید کفش های متناسب با این ایام را خریداری نمایید.

زمان مناسب برای خرید کفش طبی

وقتی می خواهید برای خرید کفش طبی اقدام کنید حتما بعدازظهرها و در پایان روز اقدام به این کار نمایید. در طول روز به خاطر فشار، استرس و دما خرید کفش طبی مناسب نیست باید نزدیکای غروب خرید خود را انجام دهید و به عرض و پهنای پاهای خود در هنگام پوشیدن کفش دقت کرده و کفشی که پاهایتان در آن راحت است را خریداری کنید.

برای خرید کفش طبی حتما جوراب بپوشید. در فصل زمستان جوراب ضخیم و در فصل تابستان جوراب نازک پوشیده و بعد کفش ها را امتحان کنید. برندهای خوب و معتبر کفش های طبی عالی هم خواهند داشت و از استانداردهای بالایی هم برخوردار هستند.

ویژگی های کفش طبی مناسب

اگر کفش طبی تنگ باشد به پاها فشار وارد شده و باعث می شود خون رسانی به پا کم شود و پا دچار زخم خواهد شد و در صورتی که کفش ها برای پا گشاد باشند پا در داخل کفش بازی می کند و دچار ساییدگی و اختلال در انتقال نیرو شده پس باید در هنگام خرید کفش طبی به اندازه آن توجه کنید. یکی دیگر از ویژگی هایی که باید این نوع کفش ها داشته باشند ضخیم، سبک و دارای خاصیت الاستیکی بوده تا در ناحیه پاشنه پا ضربه را جذب کند و با کف و قوس پا متناسب باشد.

کفش های پاشنه چوبی

به هیچ عنوان کفش هایی که پاشنه چوبی یا MDF دارند را نپوشید حتی اگر طبی باشند. چون جنس چوب سفت بوده و به پاشنه پا فشار زیادی وارد می کند و در مدت زمان طولانی باعث ایجاد ناراحتی های پاشنه و درد در این منطقه از پا می شود. پس همیشه کفش های با پاشنه الاستیکی را انتخاب نمایید.

فضای مناسب قسمت جلویی

در قسمت جلویی کفش های طبی باید فضای مناسبی برای انگشتان پا وجود داشته باشد. این فضا نباید آنقدر گشاد باشد که پاها در برابر ضربه آسیب ببیند و نه آنقدر تنگ که انگشتان روی هم سوار شوند.

شکل مناسب کف داخلی کفش طبی

به قوس های کف پای خود دقت کنید و با خرید کفش طبی که این قوس ها را به خوبی پوشش دهد از پاهای خود محافظت کرده و این کفی باید طوری باشد که وزنی که روی پاها میافتد را به خوبی تقسیم کند. قوس طولی مهمترین قوس کف پا بوده که باید در این مواقع کف داخلی کفش در قسمت میانی و داخلی برجسته باشد.

پنجه کفش

مهمترین قسمت در کفش طبی پنجه آن است که کم بودن عرض و یا ارتفاع پنجه کفش سبب ایجاد بیماری های مختلفی مانند میخچه، انگشت چکشی و هالکوس والکوس می شود. انگشتان پا باید در قسمت پنجه کفش به راحتی باز شود و بتوان آن ها را بالا و پایین کرد.

سفت و محکم بودن پشتی کفش

پشت کفش قسمتی که پشت پاشنه پا با آن درگیر است باید سفت و محکم باشد تا پاها از پیچ خوردن در امان باشد. در هنگام خرید کفش طبی حتما با انگشت شست خود پشت کفش را فشار دهید اگر فرو نرفت بدانید که پشتی محکمی دارد.

کفی Insole قابل تعویض

کفی Insole قابل تعویض به شما کمک می کند که در هنگام ورم کردن پا و تعویض آن اندازه کفش ها را کم و زیاد کرد. یا با بوجود آمدن مشکلاتی برای پا از کفی معمولی را با کفی درمانی تعویض کنید. همچنین با عرق کردن پا و جلوگیری از بوجود آمدن بیماری های قارچی می توانید کفی را عوض نمایید.

ویژگی کفش های طبی برای نوجوانان و کودکان

برای کودکان و نوجوانان باید کفش طبی با رویه چرمی که دارای انعطاف پذیری متوسط و زیاد نرم و خشک نباشد را تهیه کنید. کفشی که برای کودکان انتخاب می کنید باید دارای بند و چسب باشد تا به علت پوشیدن زیاد و گرمای داخل کفش تغییر شکل ندهد و با استفاده از بندها دیواره های آن را محکم کنید.

به هیچ عنوان از کفش های تنگ برای کودکان خود استفاده نکنید چون باعث تغییر حالت و ایجاد قوس کف پا می شود. اگر میخواید بیشتر درباره کفش ها بخوانید به دسته بندی راهنمای خرید مراجعه نمایید.

کفش های طبی نوجوانان و کودکان باید پاشنه دو لایه و قوام دار باشد چون پاشنه اندام های تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهد. کف کفش هم باید قابلیت انعطاف پذیری و ضربه گیری داشته چرا که ضربه های وارده به مفاصل و ستون فقرات وارد خواهد شد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا