زیبایی و سلامتیمراقبت های بهداشتی

چطور ناخن های بلند، زیبا و سالم داشته باشیم

سلامت و زیبایی ناخن های ما بسیار مهم است. همیشه با دیدن دست و ناخن های محکم، بلند و زیبای اشخاص اطرافمان احساس خوبی به ما دست می‌دهد و برایمان سوال می‌شود که چگونه ناخن محکم و بلندی داشته باشیم.

می‌خواهیم اول به این بپردازیم که چه کارهایی ناخن های مان را خراب و نابود می‌کند. نکاتی که در زیر نام می‌بریم باعث آسیب دیدن ناخن ها است پس اگر ناخن محکم می‌خواهید، این کارها را انجام ندهید. پس همواره همراه ما تا انتهای متن بمانید.

هرگز ناخن خود را نجویید:

می‌دانستید با جویدن ناخن ها  ناخواسته چه آسیبی به آن ها وارد می‌کنید، درضمن خوب است بدانید که وقتی ناخن ها مدت زیادی با بزاق دهان در تماس باشند استحکام خود را از دست می‌دهند و شکننده خواهند شد. پس تا آن جا که می‌توانید این عادت بد را ترک دهید و از این کار دوری کنید.

هرگز ناخن خود را نجویید
مضرات جوییدن ناخن

ناخن ها را سوهان نکشید:

باید از سوهانی استفاده کرد که نرم باشد و باعث شکسته شدن و زبری ناخن ها نشود، سوهان زبر و خشن کارایی را ندارد ناخن های تان را خراب می‌کند و شما را از داشتن ناخن محکم محروم خواهد کرد.

ناخن های خود را سوهان نکشید
مضرات سوهان کشیدن ناخن

بهداشت لوازم مربوط به ناخن:

هیچ وقت وسایل ناخن خود را در اختیار کسانی دیگر قرار ندهید چون این لوازم کاملا شخصی محسوب خواهد شد و باکتری ها و میکروب های دیگران روی لوازم شما می‌ماند که باعث سرایت میکروب به شما خواهد شد و هرچند ماه یکبار لوازم را عوض کنید.

از محلول هایی که مخصوص سفت کردن ناخن است دوری کنید:

بهداشت لوازم مربوط به ناخن
بهداشت لوازم مربوط به ناخن

این چنین محصولاتی که باعث سفت شدن ناخن ها هستند را نباید زیاد استفاده کنید چون در اثر زمان دیگر آن کارایی لازم را روی ناخن انجام نمی‌دهند و باعث شکننده شدن ناخن خواهند شد.

استفاده از الکل و شستن دست ها :

شستن دست ها کاری بهداشتی و درست است خصوصا برای سلامی شما اما زیاده روی در انجام هر کاری درست نیست نباید به صورت وسواس گونه عمل کرد و مرتب دست ها را شست یا از الکل استفاده کرد این کارها باعث ضعف ناخن خواهد شد حتی استفاده از استون هم همین طور است. سعی کنید بعد از استفاده از این مواد حتما دست ها و اطراف ناخن را کرم مرطوب کننده بزنید.

موقع انجام کارهای خانه و ظرف شستن ها تا حد امکان از تماس مستقیم با شوینده های شیمیایی مثل ریکا، پودر لباس شویی ، وایتکس و… بپرهیزید، سعی کنید برای محافظت از ناخن های تان از دستکش استفاده کنید.

از ناخن‌های تان سواستفاده نکنید:

ناخن های شما وسیله انجام کار نیستند! با آن ها درب محصولات را باز نکنید هنگام عصبانیت آن ها را گاز نگیرید. پوست های دور ناخن تان را نکنید از آن ها به عنوان ابزار کار، خراش دادن سطح ، در بازکن استفاده نکنید.

از ناخن‌های تان سواستفاده نکنید
از ناخن‌های تان سواستفاده نکنید

این نکته درست است که با وجود ناخن بلند انجام دادن برخی کارها مثل نوشتن ، لنز گذاشتن و… سخت خواهد بود اما با مرور زمان و تمرین درست خواهد شد البته نباید ناخن ها آن قدر بلند باشند که شما زندگی شما را دچار اختلال کنند با وجود داشتن ناخن بلند انجام دادن برخی کارها از جمله والیبال یا بازی با توپ واقعا خطرناک است امکان دارد توپ با ناخن برخورد کند و باعث شکستن و خونریزی ناخن شما شود.

قرار دادن لنز در چشم
قرار دادن لنز در چشم

حتی اگر ناخن محکم داشته باشید باز هم احتمال شکسته شدن آن بالا است پس بهتر است برای انجام چنین ورزش هایی ناخن های کمی کوتاه تر داشته باشید یا اگر ناخن بلند را به ورزش ترجیح می‌دهید پس این ورزش های خطرناک را کنار بگذارید و فعالیت های ورزشی دیگری مانند یوگا ، شنا و… را جایگزین کنید هرچند همان طور که گفتیم این کارها باز هم مانع از شکسته شدن ناخن نخواهد شد ولی احتمالش را کمتر خواهد کرد

از استون استفاده نکنید:

استون با قابلیت بالایی که دارد خیلی خوب از عهده کارش که پاک کردن لاک است برمی‌اید و خیلی راحت و بی دردسر عمل می‌کند. کلا این ماده ضد لاک است و برای پاک کردن لاک می‌توان از آن استفاده کرد.

از استون استفاده نکنید
مضرات استفاده از استون برای ناخن

هرچند که هیچ چیز به اندازه استون در پاک کردن لاک موثر نیست اما باید بدانید برای سلامتی فرد و همچنین ناخن ضرر هایی دارد. استون را نباید بخورید آن را از دسترس کودکان خارج کنید بسیار خطرناک است این ماده به راحتی جذب پوستتان خواهد شد و اثرات مخربی دارد همچنین بوی تند و تیز این ماده برای سلامتی مضر است.

اگر ناخن های شکننده ایی دارید از استون استفاده نکنید مگر در مواقع ضرورت، استون باعث شکستگی و خشکی ناخن ها و موجب ضعف شان خواهد شد پس تا حد امکان از آن استفاده نکنید.

اخیرا محلول های غیر استونی هم برای پاک کردن لاک وارد بازار شده اند که می‌توانید از آن ها استفاده کنید تا سلامتی تان دچار خطر نشود.

راه های داشتن ناخن محکم و تقویت ناخن ها

در اینجا به چند مورد برای تقویت ناخن ها است می‌پردازیم، برای داشتن ناخن محکم به موارد زیر توجه کنید:

قرص بیوتین مصرف کنید:

قرص بیوتین از خانواده ویتامین ب است و به استحکام ناخن ها و داشتن ناخن محکم کمک می‌کند. البته شما می‌توانید با نظر و مشورت پزشک خود این قرص را مصرف کنید.

بیوتین
بیونین

ناخن ها را مرطوب کنید:

ناخن هم درست مانند پوست است احتیاج به رطوب و آبرسانی دارد در صورت خشک شدن زیاد شکننده خواهد شد پس در هر شرایط سعی کنید از کرم و لوسیون های مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید.

تاثیر لاک بر روی ناخن ها:

یکی دیگر از ویژگی های لاک ناخن این است که اگر ناخن محکم می‌خواهید می‌توانید برای استحکام ناخن روی آن یک لایه نازک لاک بزنید البته این کار بصورت مداوم و همیشگی نباشد لاک به مدت چند روز روی ناخن باشد و باید به ناخن ها هم استراحت بدهید.

محافظت لاک از ناخن
محافظت لاک از ناخن

بهتر است که بعد از ۷ روز لاک را پاک کرده و به ناخن های تان چند روز استراحت بدهید و بعد از آن دوباره لاک بزنید.

نمک دریا:

از نمک دریا برای براق کردن و تقویت ناخن استفاده می‌کنند. دو تا سه‌بار در هفته از نمک دریا استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

روغن کرچک:

برای ناخن محکم داشتن روغن  کرچک گزینه خوبی است. این روغن ضدقارچ هم هست برای استفاده از این روغن می‌توان آن را به مدت 10 دقیقه به انگشت تان بزنید و بعد با آب ولرم بشویید.

زرده تخم‌مرغ:

زرده تخم مرغ هم بخاطر وجود ویتامین های آن برای داشتن ناخن محکم و تقویت ناخن کارایی دارد و طرز استفاده از آن به این صورت است که اگر با شیر ترکیب شود بهتر است این ترکیب را روی ناخن ها میگذارید و ماساژ می‌دهید و در نهایت با آب ولرم می‌شویید.

تخم مرغ مفید برای سلامت ناخن
زرده تخم‌مرغ مفید برای استحکام ناخن

آب پرتقال:

پرتقال ویتامین سی دارد شما می‌توانید برای تقویت ناخن تان آن هارا چند دقیقه ایی در آب پرتقال بگذارید و بعد بشویید، این روش بر روی آب لیمو هم می‌توان انجام داد، انجام دادن هر روز این روش باعث تقویت ناخن های تان خواهد شد.

آب پرتقال مفید برای استحکام ناخن
آب پرتقال مفید برای استحکام ناخن

گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی حاوی (ویتامین بی ) است. ناخن را ضخیم و محکم خواهد کرد. روش استفاده از گوجه فرنگی هم به این صورت است که آب گوجه را گرفته و با مقداری روغن زیتون ترکیب می‌کنید و روی ناخن های تان می‌گذارید و ماساژ می‌دهید و نهایت می‌شویید.

ناخن ها را تمیز نگه دارید:

مشکلاتی که برای ناخن ها پیش می‌آید اغلب از وجود باکتری و میکروب نشات می‌گیرد. جاهایی که همیشه خیس است برای رشد باکتری مکان خوبی است. شما باید بعد از هر بار شست شوی دست ها کاملا آن ها را خشک کنید تا بستری مناسب برای میکروب ها نشود.

ناخن ها را تمیز نگه دارید
ناخن ها را تمیز نگه دارید

ویتامین های مفید برای داشتن ناخن محکم:

اینجا لیستی از مفید ترین ویتامین ها را برای تان آورده ایم که در رشد و تقویت ناخن های تان موثر هستند.

ویتامین ب

اسیدفولیک

ویتامین آ

ویتامین سی

غذاهایی که ناخن را تقویت می‌کند:

تخم مرغ

لوبیا

گوجه فرنگی

دانه های آفتابگردان

ماهی آزاد (سالمون )

غذاهایی که ناخن را تقویت می‌کند
مواد غذایی که ناخن را تقویت می‌کند

مراقبت های لازم برای داشتن ناخن محکم

مانیکور کردن:

ناخن هم یکی از اعضای مهم بدن انسان است و مانند دیگر عضو ها نیاز به مراقبت دارد. شما درهفته یکبار مانیکور را انجام دهید منظورمان این نیست که به سالن های آرایشی بروید و هزینه هایی را متقبل شوید در خانه هم می‌توان این کار را انجام داد.

مانیکور ناخن
مانیکور ناخن

غذاهای سالم بخورید:

بدن شما باید از هر لحاظ تقویت شود تا این ویتامین ها به مابقی عضوهای بدن برسد همان طور که گفتیم ناخن عضوی از بدن است، ناخنی که خراب و ضعیف باشد نشانه بیماری شخص است. هر نوع نشانه از تغییر رنگ و ظاهر ناخن نشانه بیماری شخص است پس شک نکنید یک جای کار می‌لنگد. حتما باید پیگیری شود از لحاظ انواع بیماری ها و کمبود انواع ویتامین ها.

ناخن محکم و زیبا مستلزم پیروی کردن از رژیم غذایی خوب و غنی است. رژیم غذایی سالم مانند خوردن شیر بخاطر وجود کلسیم برای تقویت ناخن، تخم مرغ و ماهی و سیب زمینی و غلات و… است. و همین طور نوشیدن آب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

ناخن های پا را فراموش نکنید

همه مراقبت هایی که در مورد دست و پوست دست و ناخن گفته شد در مورد ناخن پا و پوست پا هم صدق می‌کند چه بسا باید در مورد پا حساسیت بیشتری هم داشته باشید زیرا پا بخاطر وجود کفش و تماس روزانه با زمین بیشتر در معرض رطوبت و آلودگی است. پاها زودتر دچار قارچ خواهند شد در زیر به راه های مراقبت از آن می‌پردازیم.

روش کوتاه کردن ناخن پا :

روش کوتاه کردن ناخن انگشتان پا بسیار مهم است ناخن ها را با زاویه های کج کوتاه نکنید ممکن از از گوشت ناخن دوباره رشد کند و باعث ایجاد درد و در موارد حاد تر ایجاد عفونت شود همیشه ناخن ها را کمی با فاصله از پوست و به صورت صاف بدون زاویه کوتاه کنید.

روش کوتاه کردن ناخن پا
روش کوتاه کردن ناخن پا

پاها را چرب کنید:

به طور مرتب پاها را چرب کنید می توانید برای جلوگیری از خشکی پا آنها را با انواع کرم های مرطوب کننده چرب کنید یا با وازلین هم می‌توان البته توجه داشته باشید که بین انگشتان پا را چرب نکنید چون موجب رشد باکتری و قارچ خواهد شد.

مشکلات ناخن

همه ما از داشتن ناخن محکم و زیبا خوشحال خواهیم شد اما اگز این چنین نباشد پس حتما مشکلی رخ داده که باید آن را درمان کنیم. در موارد زیر به مشکلاتی اشاره کردیم که ممکن است دامن گیر ناخن ها شود:

کهولت سن

مشکلات تیروئیدی

کم خونی

عفونت قارچی

بیماری‌های ریوی

پسوریازیس

استفاده بیش از حد از لاک

سخن پایانی

داشتن ناخن محکم و زیبا می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد شود، اغلب خانم ها میل به داشتن ناخن محکم و زیبا دارند و حس زیبایی به آن ها می‌دهد. با رعایت نکات بالا مراقبت های لازم جهت داشتن ناخن محکم را رعایت کنید. در مواقعی که ناخن شما شکننده و ضعیف است می‌توانید آن را در خانه درمان کنید اما گاهی باید به پزشک مراجعه کنید ناخن های شما عضو مهمی از بدن تان است که اگر دچار بیماری شوید روی ناخن هم تاثیر خواهد گذاشت.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا