زیبایی و سلامتیمراقبت های پوستی

چه کارکنیم که پاهایی نرم و لطیف داشته باشیم

پاهای ما قلب دوم ما است پس باید در مراقبت از آن ها تمام سعی و تلاش مان را بکنیم. در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه کارهایی را برای داشتن پاهایی نرم و لطیف انجام دهیم.

ترک پا
ترک پا

همه می‌خواهند پاهایی داشته باشند که مانند کودک نرم و لطیف و بی عیب و نقص باشد. قطعا وقتی که پاهای ترک خورده و زبر و زمخت داشته باشید همیشه از وجود آن رنج خواهید برد همیشه سعی در پنهان کردن آن ها دارید و از وجود ترک های پا خجالت خواهید کشید.

راه های زیادی برای داشتن پاهایی نرم و لطیف وجود دارد که برای تان ذکرخواهیم کرد.

پای زیبا جزیی مهم از زیبایی شماست
پای زیبا جزیی مهم از زیبایی شماست

ضمن اینکه به جز بحث زیبایی پا باید بگوییم که شما با وجود ترک در پاشنه های پا نمی‌توانید هر جایی بروید و شاید وجود این ترک های پوستی باعث عفونت و قارچ و مشکل های بسیاری برای شما شود. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ناخن های پا را برای داشتن پاهایی نرم و لطیف درست کوتاه کنید

نخستین موردی که ما به آن پرداختیم این موضوع بسیار مهم است شاید با خودتان بگویید کوتاه کردن ناخن چه نقشی در داشتن پاهایی نرم و لطیف دارد ولی باید بگوییم که این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شما باید ناخن های پا را با دقت و به صورت صاف کوتاه کنید و کوتاهی شما بدون گودی و شکل دادن به ناخن باشد چون این موضوع باعث خواهد شد که ناخن در پوست رشد کند و باعث ایجاد درد بسیار زیاد وعفونت و حتی در برخی موارد شما را روانه بیمارستان و اتاق عمل خواهد کرد.

کوتاه کردن ناخن
کوتاه کردن ناخن

ناخن های پا را خیلی کوتاه نکنید آن ها را با مقداری فاصله و به صورت صاف کوتاه کنید. برای داشتن ناخن های محکم و زیبا راهکارهای بسیاری وجود دارد که پیشتر در مقالات دیگر به صورت مفصل راجع به آن نوشته ایم.

برای داشتن پاهایی نرم و لطیف آن ها را مرطوب کنید

پوست پاها مانند پوست دست و دیگر اعضای بدن خشک خواهد شد چه بسا که پاها بسیار حساس تر هم هستند زیرا پاها همیشه در کفش قرار دارند و زوتر دچار بیماری خواهند شد. برای داشتن پاهایی نرم و لطیف باید همیشه پاها را با لوسیون ها و یا کرم های مرطوب کننده و اگر چیزی در دسترس نبود می‌توانید از وازلین برای چرب کردن پاها استفاده کنید تا قسمت های زمخت به مرور نرم شوند.

پاهای خود را مرطوب کنید
پاهای خود را مرطوب کنید

نکته ایی که باید به آن اشاره کنیم این است که از زدن کرم و مواد بین انگشت های پا بپرهیزید آن جا به خاطر وجود رطوبت دچار باکتری و قارچ خواهد شد زمانی هم که اقدام به شستن پاهای خود می‌کنید حتما بین انگشتان پا را خشک کنید و نگذارید رطوبت در آنجا باقی بماند.

برای داشتن پاهایی نرم و لطیف آن ها را ماساژ دهید

ماساژ دادن پا به سلامت و گردش خون بهتر و همچنین برای رفع خستگی پاها بسیار خوب است اگر برای داشتن پاهایی نرم و لطیف در تلاش هستید حتما ماساژ پا را فراموش نکنید. پاها را با ماساژور مخصوص و یا یک توپ از بالا انگشتان تا پاشنه پا را ماساژ دهید مشاهده خواهید کرد چه نتیجه شگفت انگیزی خواهید داشت.

ماساژ پا
برای خون رسانی بهتر پاهای خود را ماساژ بدهید

شست و شوی پاها

برای داشتن پاهایی نرم و لطیف مدام و هر روز آن ها را بشویید این کار به موجب این که پاهای شما همیشه در معرض آلودگی و دائم در تماس با زمین است و بخاطر وجود آلودگی و باکتری در زمین به پاهای شما هم منتقل خواهد شد سعی کنید همیشه هنگام بیرون رفتن از جوراب برای محافظت از پا استفاده کنید و این که پاهای خود را مرتب بشویید از آب ولرم استفاده کنید بعد از شستن حتما از حوله برای خشک کردن بین انگشتان استفاده کنید.

پاهای خود را شستشو دهید
پاهای خود را شستشو دهید

لایه برداری از پاها برای داشتن پاهایی نرم و لطیف

سعی کنید دوبار در هفته را به پاهای خود اختصاص دهید. می‌توانید به پدیکور بروید اما اگر امکان رفتن به سالن های زیبایی را ندارید می‌توانید در خانه این کار را انجام دهید. هفته دوبار پاها را با روش قدیمی ها لایه برداری کنید و از سنگ پا برای این کار استفاده کنید. اگر مایل به استفاده از سنگ پا نیستید می‌توانید از اسکراب برای سلول های مرده استفاده کنید.

لایه برداری سلول های مرده پا
لایه برداری سلول های مرده پا

اگر اسکراب ندارید می‌توانید با مخلوط شکر یا نمک و مقداری روغن بچه اسکرابی عالی برای لایه برداری از سلول های مرده پاهای تان استفاده کنید.

پاهای خود را برای داشتن پاهایی نرم و لطیف در محلول های خانگی بگذارید

شما می‌توانید برای داشتن پاهایی نرم و لطیف محلول هایی را در خانه تهیه کنید و پاهای خود را درون آن ها بگذارید. هم به شما احساس آرامش خواهند داد هم برای سلامت پاهای تان مفید است.

پاهای خود را برای داشتن پاهایی نرم و لطیف در محلول های خانگی بگذارید
پاهای خود را در محلول های خانگی بگذارید

یکی از این محلول ها مخلوط کردن اب و نمک اپسوم است که آب را در ظرفی بزرگ ریخته و مقداری نمک اپسوم به آن اضافه میکنید و بعد پاها را به مدت 10 دقیقه ماساژ می‌دهید در نهایت با استفاده از سنگ پا از پوست پا لایه برداری می‌کنید. این کار باعث رفع بوی بد پا هم خواهد شد. روش های دیگری از درست کردن محلول های آرامبخش برای ماساژ وجود دارد که می‌توانید هربار یکی از آن را امتحان کنید.

راهکارهای خانگی برای داشتن پاهایی نرم و لطیف چه کنیم

پاها شخصیت شما را نشان خواهند داد قطعا هیچ کس از پای کثیف و ترک خورده خوشش نمی‌آید ولی با دیدن پایی تمیز و عاری از هرگونه ترکی لذت خواهید برد.

پاهای تمیز و زیبا نشانه رسیدگی و اهمیت شماست
پاهای تمیز و زیبا نشانه رسیدگی و اهمیت شماست

در این جا به چند مورد از راه کار هایی که برای داشتن پاهایی نرم ولطیف می‌توانید انجام دهید می‌پردازیم.

-پاها را در محلول جوش شیرین بگذارید

در ظرفی نسبتا بزرگ مقداری جوش شیرین و آب ولرم ریخته و پاهای تان را به مدت یک ساعت درون آن قرار دهید در هفته یکبار این کار را نجام دهید نتیجه این کار داشتن پاهایی نرم و لطیف خواهد بود.

جوش شیرین
جوش شیرین

-به پاهای تان موز بزنید

موز یکی از میوه هایی است که خاصیت های زیادی دارد خصوصا برای پوست. شما می‌توانید موز را کاملا له و آسیاب کنید و آن را روی پاهای تان بمالید و بعد از چند دقیقه که کاملا خشک شد پاها را بشویید در هفته سعی کنید یکبار این کار را انجام دهید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

موز
به پاهایتان موز بزنید

-روزانه پاهای خود را تمیز کنید

شما باید هر روز نسبت به تمیز بودن پاهای تان حساس باشید و روزانه آن ها را با آب نمک و آب ولرم شست شو دهید و سپس با پارچه خشک نمایید برای حفظ رطوبت پا می‌توانید جوراب تمیز در هنگام خواب بپوشید.

هرروز به پاهای خود رسیدگی کنید
هرروز به پاهای خود رسیدگی کنید

 درمان ترک های پوستی پا برای داشتن پاهایی نرم و لطیف

اگر مایل به داشتن پاهایی نرم و لطیف هستید پس باید ترک ها و پینه ها را از بین ببرید. برای این کار شب ها قبل از خواب که دیگر با پاهای تان جایی نمی‌روید بعد از شستن و خشک کردن کامل پا، به قسمت هایی که دچار ترک و پینه شده اند از کرم های مرطوب کننده استفاده می‌کنید و قسمت ترک را ماساژ می‌دهید.

استفاده از سرکه برای داشتن پاهایی نرم و لطیف و رفع قارچ ناخن

سرکه خاصیتی ضد باکتریایی دارد همچنین سرکه سیب هم به همین صورت است که خاصیتی ضد قارچ برای ناخن های پا دارد. به این صورت که شما می‌توانید پاهای تان را در سرکه و آب ولرم به مدت نیم ساعت قرار دهید. این یک روش برای از بین رفتن قارچ ناخن های تان است.

سرکه
استفاده از خاصیت ضد باکتریایی سرکه

روشی دیگر که برای قارچ ناخن پیشنهاد می‌کنیم استفاده از روغن اسطوخودوس است به این صورت که هرشب چند قطره از روغن را روی ناخن بگذارید و تا صبح بگذارید روی ناخن باقی بماند برای جلوگیری از پاک شدن آن می‌توانید جوراب پا کنید.

ورم پاها

خیلی ها دچار این مشکل ورم پا هستند. هنگامی که در طول روز ما سرپا هستیم و مدام در حال انجام کارها هستیم پاهای مان دچار ورم خواهند شد، برای رفع این مشکل می‌توانید پاها را بالا ببرید و یا در حالت دراز کشیده پاهای تان را روی سطحی بالاتر قرار دهید.

اگر مشکل ورم پا برای تان زود به زود اتفاق می‌افتد در داروخانه ها جوراب های مخصوص واریس پا وجود دارد که می‌تواند در حل مشکل تان به شما کمک کند.

چندروش برای سفیدی پا و داشتن پاهایی نرم و لطیف

برای پوست پاهایی که دچار تیره گی هستند چه باید کرد؟! آیا می‌دانستید با چند روش خانگی ساده می‌توان رنگ تیره پاها را چند درجه روشن تر کرد:

1-مواد حاوی لاکتیک اسید باعث سفید پوست پا وحتی نقاط تیره پوست خواهد شد، این ماده را می‌توانید در ماست یافت کنید، می‌توانید قبل از خواب مقداری ماست را روی نواحی تیره قرار دهید و بعد از چند دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

2-زردچوبه هم قابلیت سفیدکنندگی را دارا است، شما با مخلوط مقداری زردچوبه و لیمو باهم می‌توانید این ترکیب را روی پوست تان قرار دهید.

زردچوبه
خاصیت زردچوبه برای داشتن پاهایی نرم و لطیف

3-مواد نشاسته دار هم در سفیدکنندگی پوست تان تاثیر بسیاری دارد مثلا سیب زمینی را می‌توانید برش دهید و روی پوست تان بکشید و یا این که از آرد نشاسته و یا آرد برنج خمیری درست کنید و روی پوست تان بگذارید وبعد از چند دقیقه شست و شو دهید.

سخن پایانی

پاها و ناخن های پای شما در سلامتی تان از اهمیت بسیاری برخوردار است پس سعی کنید به خوبی مراقب شان باشید. برای داشتن پاهایی نرم و لطیف هر روز پاها را با محلول های ضدعفونی شسته و کاملا خشک کنید و گرفتن و کوتاه کردن ناخن ها دقت کنید و هرشب جهت ممانعت از به وجود آمدن ترک های پا به آن ها کرم مرطوب کننده قوی بزنید.

همچنین با شستشوی هر چند وقت یکبار کفش ها ی تان میتوانید وجود باکتری ها را در آن ها کمتر کنید. امیدواریم در این مطلب به شما در داشتن پاهایی نرم و لطیف کمک کرده باشیم.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا