راهنمای خریدپوشاک زنانهپوشاک مردانه

راهنمای خرید پوشاک کوهنوردی

هنگام خرید ژاکت ضد آب برای کوهنوردی، پارچه با کیفیت اولین چیزی است که باید در نظر بگیرید. لباس شما باید با پارچه ای مقاوم در برابر باد و ضد آب بوده و قابل تنفس باشد، بدون اینکه خیلی احساس سنگینی کنید.

مارک GORE-TEX
GORE-TEX نمونه یی از یک لباس ورزشی سبک و راحت باکیفیت

GORE-TEX Pro یک نمونه عالی است و به لطف ترکیب عالی دوام و عملکرد در حالی که هنوز سبک و راحت است، از سوی کوهنوردان مختلف انتخاب شده است. در ادامه این مقاله، به بررسی ویژگی های الزامی لباس های کوهنوردی می پردازیم تا ببینیم در زمان خرید، چه معیارهایی را باید در نظر گرفت. این مقاله، یک راهنمای جامع و کامل برای خرید پوشاک کوهنوردی و هر آنچه به آن نیاز پیدا می کنید است. با ما همراه باشید.

ویژگی های اصلی یک لباس کوهنوردی خوب

کسانی که ورزش کوهنوردی را به شکل حرفه ای دنبال می کنند، می دانند که برای این کار، البسه و تجهیزات مختلفی نیاز دارند. موارد زیر، از جمله ویژگی های اصلی است که باید برای خرید لباس کوهنوردی به آن توجه کنید.

اندازه مناسب

به نظر می رسد این امر کاملاً شخصی باشد، اما یک بادگیر مناسب، باید در عملکرد راحت و در محافظت از شما  به خوبی عمل کند. علاوه بر این، اگر لباس و یا بادگیر شما خیلی کوچک است، متوجه می شوید که حرکت شما محدود می شود. به ویژه اگر لازم است به ارتفاع های بالاتری برسید، باید لایه های اضافی به لباس خود اضافه کنید. اگر لباس کوهنوردی شما تنگ باشد، با خطر پاره شدن ژاکت روبرو می شوید و در برابر شرایط آب و هوایی آسیب پذیر می شوید.

اندازه مناسب لباس کوهنوردی
برای فعالیت بهتر کوهنورد لباس کوهنوردی باید در اندازه مناسب باشد

اگر کاپشن شما خیلی بزرگ باشد، به شدت احساس سرما کرده و مانند یک بادبان، جریان هوای سرد را درون خود نگه داشته و به شما منتقل می کند. همچنین لباس های گشاد ممکن است ضمن بالا رفتن به سنگ های کوه و یا قلاب شما گیر کرده و شما را دردسر بیاندازد.

زیپ های تهویه

داشتن زیپ های تهویه، یکی از الزامات لباس های کوهنوردی است. این زیپ ها، هم برای کوهنوردی در زمستان و هم برای تابستان به کوهنوردان کمک می کنند.

زیپ تهویه هوا
زیپ تهویه هوا از الزامات لباس کوهنوردی

برای زمستان؛ کوهنوردی در زمستان کار سختی است و اکثر افراد هر از چند گاهی متوجه می شوند که کمی تهویه مفید است. ناحیه زیر بغل مکانی پرطرفدار برای زیپ های تهویه است، زیرا این یک منطقه کلیدی است و در آن ممکن است بیش از حد احساس گرما کنید. البته این قسمت توسط بازوها محافظت شده و نیازی نیست نگران سرما باشید.

برای تابستان؛ اگرچه ممکن است هوا در طول تابستان خوب نباشد، اما دما نسبت به زمستان بالاتر بوده و بهتر است حتماً از زیپ های تهویه در لباس های خود استفاده کنید.

روپوش کلاه ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی در هنگام کوهنوردی زمستانی می تواند مهم باشد، اما کلاه ایمنی شما را گرم یا در برابر آب و هوا محافظت نمی کند، بنابراین مهم است که برای محافظت کامل بتوانید به راحتی کلاه کاپشن یا روپوش جداگانه ای را بر روی کلاه خود قرار دهید. این پوشش به شما کمک می کند تا صورت خود را در برابر آفتاب، باران و برف محافظت کنید.

کلاه ایمنی کوهنوردی
روپوش کلاه ایمنی کوهنوردی از الزامات وسایل کوهنوردی برای محافظت در برابر تغییرات آب و هوایی

جیب های قابل دسترس

اگرچه هنگام کوهنوردی به جیب های خیلی زیاد نیاز پیدا نخواهید کرد، اما خوب است که بتوانید به راحتی به جیب های خود دسترسی پیدا کنید. بسیاری از لباس های کوهنوردی، جیب های مناسبی ندارند و در جاهای قابل دسترسی قرار نگرفته اند. به همین دلیل، باید به این مسئله توجه کنید. بهتر است لباس هایی انتخاب کنید که جیب های آن ها بیشتر در بالاتنه قرار دارد.

شلوار کوهنوردان

مانند ژاکت ها، هنگام خرید شلوار ضد آب برای کوهنوردی، مهم است که پارچه ای مقاوم داشته باشید که از شما در برابر عناصر محافظت کند و همچنین قابلیت تنفس عالی را داشته باشد. لازم به یادآوری است که حتی اگر “بهترین ضد آب در جهان” را بخرید، آن ها فقط مقاومت لباس های شما در برابر آب را بالا می برند. بنابراین، لازم نیست که هزینه زیادی صرف کنید، تنها کافی است اجناس باکیفیت و لباس های واقعاً ضد آب داشته باشید. سایر ویژگی های اصلی یک شلوار کوهنوردی مناسب، عبارت است از؛

شلوار کوهنوردی
شلوار کوهنوردی علاوه بر سبک بودن باید مقاوم نیز باشد

ضخامت بیشتر در برخی قسمت های لازم

کسانی که مدام به کوه می روند، به شلوارهایی نیاز دارند که تا مدت های بتوانند از آن استفاده کنند. شلوار کوهنوردی زمستانی به ماندگاری بالایی نیاز دارد. داشتن ضخامت کافی در قسمت هایی مثل زانوها، نشیمنگاه و …، باعث می شود که برای مدت طولانی تری از محافظت موثرتری برخوردار شوید. این قسمت ها همچنین می تواند تا حدی محافظ سلامت بدنی و جلوگیری از آسیب نیز شود.

زیپ های جانبی

داشتن زیپ های جانبی روی شلوار کوهنوردی قابلیت انعطاف پذیری زیادی را فراهم می کند. گذاشتن لوازم در آن ها و خارج کردن آن، نه تنها قبل و بعد از کوهنوردی راحت تر می شود بلکه در صورت نیاز، امکان تهویه اضافی را نیز فراهم می کند.

لباس های لایه های پایه برای کوهنوردی

لباس هایی که مستقیماً روی پوست بدن شما قرار می گیرند، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با از بین بردن رطوبت باعث خشک شدن پوست می شود. بنابراین شما گرم و راحت می مانید. پارچه هایی مانند پلی استر یا پشم مرینو هر دو انتخاب خوبی هستند.

لباس زیر: لباس زیری که انتخاب می کنید پیش از هر چیز در اولویت است. به طور کلی، شما لباس زیر می خواهید که هوا و تنفس داشته باشد و از پارچه های خوبی ساخته شده باشد.

تی شرت: یک تی شرت سبک با الیاف مصنوعی یا پشمی می تواند یک لایه خوب برای پیاده روی در روزهای گرم باشد. اگرچه برخی از کوهنوردان از آن چشم پوشی می کنند اما یک عنصر اصلی در انتخاب لباس های شماست. می توانید انواع تی شرت آستین کوتاه یا آستین بلند را برای پوشاندن بیشتر از آفتاب انتخاب کنید.

تی شرت کوهنوردی
تی شرت کوهنوردی ساخته شده از الیاف مصنوعی یا پشم عنصر الزامی از پوشاک کوهنوردی

جوراب: جوراب های با کیفیت برای گرم، خشک و راحت نگه داشتن پاهای شما در یک صعود طولانی بسیار مهم هستند. برای جوراب های خود، پشم یا الیاف مصنوعی را انتخاب کنید و همچنین، بهتر است هرگز جوراب پنبه ای را انتخاب نکنید. طول سفر و اولویت شخصی شما تعیین می کند که چند جفت جوراب همراه خود داشته باشید، اما برای یک سفر چند روزه، دو جفت جوراب کافی است. ممکن است یک جفت نازک برای گرم شدن هوا در پایین کوه و یک جفت وزن متوسط ​​یا ضخیم برای ارتفاع های بالاتر انتخاب کنید.

جراب کوهنوردی
مزایای جوراب کوهنوردی: گرم و خشک نگه داشتن پا

لایه میانی لباس های کوهنوردی

لایه های میانی که روی لایه های پایه خود پوشیده شده اند، گرما، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر آب و مقاومت در برابر باد را ایجاد می کنند. گزینه های زیادی برای لایه های میانی وجود دارد، اما برخی از گزینه های کلاسیک برای کوهنوردی شامل کت های پشم، ژاکت های سافت شل و شلوار کوهنوردی سافت شل است.

 

ژاکت پشم گوسفند وجانوران دیگر: یک کت پشمی سبک، لباسی زیبا برای پوشیدن روی لباس زیر بلند است. شما احتمالاً آن را در اوایل صبح و روزی که می خواهید به قله بروید، خواهید پوشید.

ژاکت سافت شل: این قطعه تا حدودی با کت پشم قابل تعویض است، بنابراین ممکن است یکی یا دیگری را انتخاب کنید. اما اگر شرایط هوایی نامساعد بود، می توانید هر دو را بپوشید. از مزایای ژاکت سافت شل می توان به مقاومت در برابر باد و آب بهتر در مقایسه با پشم گوسفند و قابلیت تنفس بهتر در مقایسه با ژاکت بارانی کاملا ضد آب اشاره کرد.

شلوار کوهنوردی سافت شل: یک شلوار کوهنوردی سافت شل، یک عضو اصلی است که هر کوهنورد باید داشته باشد. به احتمال زیاد شما آن ها را در تمام طول کوهنوردی خواهید پوشید. شلوارهای مخصوص کوهنوردی سافت شل همچنین دوام بیشتری نسبت به شلوارهای کوهنوردی دارند و در جلوگیری از وزش باد و باران کار بهتری انجام می دهند. پارچه کشسان آن ها، دامنه حرکتی را که برای بالا رفتن از کوه لازم دارید به شما می دهد.

کلاه آفتابی لبه دار: هنگامی که زیر آفتاب شدید پیاده روی می کنید، کلاه لبه دار یا کلاه بیس بال برای شما ضروری است. بعضی کلاه ها نیز در پشت خود پارچه ای دارند تا گردن شما را از آفتاب سوختگی بپوشاند.

لایه های بیرونی (ژاکت باران و شلوار) برای کوهنوردی

لایه های بیرونی شما، لایه های ضد آب شما هستند. این ها ممکن است در بیشتر طول سفر، و تا جایی که هوا بارانی نیست، در کوله شما بمانند. همانطور که گفته شد، یک ژاکت و شلوار ضد آب محافظت زیادی در برابر باد ایجاد می کند، بنابراین حتی اگر باران یا برف نمی بارد، از پوشیدن آنها دریغ نکنید.

لایه های بیرونی پوشاک کوهنوردی
سافت شل ژاکت و لباس های ضد آب انتخاب مناسب برای لایه های بیرونی پوشاک کوهنوردی

ژاکت ضد آب:

به دنبال یک ژاکت ضد آب و قابل تنفس باشید که بتواند شما را کاملاً خشک نگه دارد. همچنین، مطمئن شوید که کلاه آن به گونه ای طراحی شده است که بر روی کلاه ایمنی کوهنوردی قرار گیرد. بهتر است که اگر ژاکت شما جیب دارد، جیب ها به گونه ای قرار بگیرند که بتوانید در حالی که کوله پشتی خود را پوشیده اید از آن ها وسایل خود را خارج شوید.

شلوار ضد آب:

اگر در روز کوهنوردی شما باران یا برف می بارد، داشتن شلوار ضد آب سبک برای خشک نگه داشتن لایه های دیگر بسیار مهم است. احتمالاً شما همچنین می خواهید آن ها را در بخش های طولانی گلایسینگ بکشید. همانند شلوارهای عایق بندی شده، ضروری است که این شلوارها دارای زیپ های جانبی تمام قد باشند که به شما امکان می دهد شلوار را با چکمه خود به تن کنید.

عینک اسکی:

اگر شما واقعاً دمای پایین هوا و وزش باد شدید را پیش بینی می کنید، علاوه بر عینک آفتابی خود یک عینک اسکی به همراه داشته باشید. آن ها گرمتر خواهند بود و بهتر کار می کنند تا باد را از بین ببرند.

دستکش های عایق بندی شده:

یک جفت دستکش گرم عایق بندی شده برای افرادی که در کوه و در هوای واقعا سرد قرار دارند، کاملاً ایده آل است. آن ها مهارت شما را کاهش می دهند، اما انگشتان شما را کاملاً خشک و گرم نگه می دارند. آن ها ممکن است بیشتر اوقات در کوله شما بمانند، اما در صورت نیاز، از داشتن این دستکش ها خوشحال خواهید شد.

برخی نکات تکمیلی برای راهنمای خرید پوشاک کوهنوردی

برای اینکه در هنگام کوهنوردی راحت باشید، باید مانند لایه های کوله پشتی لباس بپوشید. با استفاده از لایه ها، می توانید با پوشیدن و از بین بردن وسایل، در صورت تغییر شرایط یا میزان فشار، میزان راحتی خود را تنظیم کنید. اگر شروع به عرق ریختن کردید، می توانید ژاکت بالایی خود را بردارید. اگر احساس سرما کردید، می توانید دوباره آن را بر تن کنید.

اینکه دقیقاً چه لایه هایی را برای پوشیدن و بسته بندی یک سفر کوهنوردی انتخاب کنید، به ویژگی های سفر بستگی دارد. از جمله اینکه کجا می روید، چه زمانی از سال است و با چه شرایطی ممکن است روبرو شوید. نکات زیر، برخی موارد تکمیلی هستند که برای یک تجربه کوهنوردی عالی، باید به آن دقت کنید.

آب و هوا می تواند به سرعت تغییر کند

اطمینان حاصل کنید که طیف کاملی از دما و آب و هوایی را که با آن روبرو هستید، در نظر بگیرید. از شروع کوهنوردی تا رسیدن به قله، شرایط ممکن است کاملاً متغیر باشد.

وزن در مقابل راحتی

شما نمی خواهید کوله خود را با لباس های اضافی و زیاد پر کنید، اما می خواهید راحت باشید. بهتر است به شکل واقع بینانه در مورد آنچه برای راحت بودن در طول صعود خود نیاز دارید، فکر کنید.

جنس لباس ها

خشک شدن پارچه های پنبه ای مدت زمان زیادی طول می کشد و عایق ضعیفی است، بنابراین همیشه باید از آن در کوهنوردی خودداری کنید. به جای آن گزینه های پشمی یا الیاف مصنوعی مانند پلی استر یا نایلون را انتخاب کنید.

رسانه مد و زیبایی قیچی برای تمام خریدهای شما راهنما دارد کافیست به بخش راهنمای خرید مراجعه کنید تا بدون هیچ تجربه یی بهترین نکات خرید هر محصولی را بخوانید.

 قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا