راهنمای خریدپوشاک مردانه

هرآنچه باید درباره خرید پارچه فاستونی مرغوب بدانید

راهنمای خرید پارچه فاستونی

خرید پارچه فاستونی مرغوب نیاز به اطلاعاتی دارد که شاید خیلی از ما راجع به آن چیزی ندانیم و همین باعث انتخاب اشتباه ما شود.ما در این مقاله شما را به یک کارشناس پارچه تبدیل می کنیم و راهنمای کاملی از خرید پارچه فاستونی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

راهنمای خرید پارچه فاستونی
راهنمای خرید پارچه فاستونی مرغوب

همانطور که می دانید فاستونی نوعی پارچه پشمی ساده یا نخی می باشد که از آن برای دوخت انواع مانتو، کت و شلوار، کت و دامن و… مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر متقاضیان این پارچه مردان هستند که برای دوخت کت و شلوار آن را خریداری می کنند.

کافی است به فروشگاه ها و خیاطی های مردانه سر بزنید خواهید دید حجم بسیار زیادی از پارچه ها از جنس فاستونی بوده که در انواع رنگ و طرح مختلف در دسترس خواهد بود. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا هرآنچه باید درباره خرید پارچه فاستونی مرغوب بدانید را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

تاریخچه پارچه فاستونی

این نوع پارچه در تاریخچه آن آمده است که ابتدا در شهر بوستون آمریکا تولید شده و سپس در کشور خودمان ایران با نام فاستونی به معروفیت رسیده همچنین تاریخچه این پارچه در ایران این بوده که از اولین پارچه هایی می باشد که در اینجا به مرحله تولید می رسد. کارخانه فاستونی بافی در شهر اصفهان که یکی از قطب های نساجی در ایران است گواهی بر این واقعیت است با قدمتی که دارد.

تفاوت پشم با فاستونی در چیست؟

پارچه های فاستونی که جنس آن ها از پشم می باشد نسبت به پشم لطیف تر و محکمتر هستند. خود پارچه فاستونی خاصیت ارتجاعی داشته و چروک نمی شود و حالت اولیه خود را حفظ خواهد کرد به همین خاطر است که از این پارچه برای دوخت کت و شلوار استفاده می شود.

تفاوت پشم با فاستونی
باوجود پشمی بودن پارچه فاستونی تفاوت های آن با پارچه پشمی به خوبی قابل مشاهده هستند.

در حالی که پارچه پشمی ناصاف و پرزدار بوده و با وجود کرک آن گرما را خود نگه داشته و همانند یک عایق عمل می کند که برای پلیور و ژاکت مناسب هستند. این پشم که در الیاف این پارچه به کار گرفته می شود از پشم گوسفند می باشد که امروزه نزدیک به دویست نژاد از آن ها در سراسر جهان وجود دارد که براساس نوع پشم آن ها رده بندی می شوند.

جنس پارچه فاستونی

پارچه های فاستونی جنس آن ها از الیاف طبیعی و بلند پشم می باشد که سبک، بادوام و نرم هستند و به دلیل همین لطافتی که دارند در برابر باران و باد مقاوم خواهند بود و گرما را در خود کمتر نگه خواهند داشت.

جنس پارچه فاستونی
پارچه فاستونی شکیل و زیبا انتخابی بینظیر برای کت و شلوار مردانه

برای افرادی که از گرما فراری اند بهترین گزینه است. به خاطر فرآیند تولید طولانی پارچه فاستونی نسبت به پارچه پشمی قیمتی گرانتر دارد.

محبوبیت جهانی فاستونی به چه دلیلی است؟

الیاف بلند پشم که در این پارچه وجود دارد آن را براق و ظریفتر از پشم کرده که برای دوخت کت و شلوار بسیار مناسب است. به همین خاطر اهمیت آن در صنعت مد مردان بالا بوده و طرفداران زیادی هم در سراسر جهان داشته که در اینجا به دلایلی که پارچه فاستونی را محبوب کرده می پردازیم.

  • پارچه فاستونی از آنجایی که بافته می شود حفره های هوا در داخل آن وجود دارد که با حفظ گرما باعث جریان یافتن هوا هم در بین الیاف خواهد شد که کاهش تعریق بدن را به همراه دارد.
  • اگر دنبال یک پارچه ماندگار و بادوام هستید فاستونی باید یکی از انتخاب های شما باشد چون می توانید یک کت و شلوار را سال ها استفاده کنید.
محبوبیت جهانی فاستونی
مناسب برای دوخت کت و شلوار
  • در تولید پارچه فاستونی از الیاف پشم گوسفند استفاده می شود که به صورت طبیعی چربی های ضدآب در آن وجود دارد که به آن لانولین می گویند و پس از ریسندگی مقداری از آن همچنان در بافت الیاف آن باقی می ماند که همین باعث می شود پارچه ضدآب شود. پشم می تواند 30 درصد وزن بالاتر از خود رطوبت را جذب کند بدون اینکه شما احساس خیسی و سنگینی کنید.
  • این پارچه با خاصیت ارتجاعی که دارد کمتر چروک می شود به همین خاطر برای دوخت کت وشلوار بسیار مناسب است.

نیم فاستونی یا تمام فاستونی

وقتی وارد مغازه ایی که قصد خرید پارچه فاستونی را دارید می شوید فروشنده از شما سوال خواهد کرد که پارچه تمام فاستونی را می خواهید یا نیمه فاستونی و شاید در آن لحظه شما فکر کنید نیمه فاستونی یعنی نیمی از الیاف پشمی باشد که اینطور نیست نیمه فاستونی و فاستونی هر دو از الیاف پشمی بافته شده اند و بسیار محکم هم ریسیده شده اند.

نیم فاستونی یا تمام فاستونی
نیم فاستونی یا تمام فاستونی، سوالی که ممکن است در پارچه فروشی با آن روبرو شوید.

تفاوت این دو در این است که در فرآیند تولید پارچه نیمه فاستونی مرحله شانه زدن حذف شده است پس فرآیند تولید در آن ساده تر و راحت تر خواهد بود.

اما در تمام فاستونی الیاف کاملا با پشم با کیفیت ساخته شده که در نیمه فاستونی اینطور نیست به همین خاطر هم قیمت آن ارزان تر است. ما به شما پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید خودتان این سوال را از فروشنده بپرسید و مطلع شوید که پارچه تمام فاستونی بوده یا نیمه فاستونی که حتما تمام فاستونی را خریداری نمایید.

برندها و کارخانجات تولید پارچه فاستونی

تولید پارچه فاستونی در کشور خودمان روز به روز پیشرفت می کند طوری که در جهان زبان زد است. مقدم، مطهری، عالیجناب، جامعه، ایران مرینوس، کوکما، طوس، والا پوش، بروجرد، پشم بافی آسیا، برک، تهران جامه، اردستان، اندیکو، مه فاستون، هامون، زرین فاستون اصفهان، وطن فاستون، پشم بافی میهن، عتیق، آیدین بافت، پاریزان هاکوپیان از بهترین تولیدکنندگان ایرانی در تولید پارچه فاستونی هستند. که پاسخگوی هر نوع سلیقه ایی با طرح و رنگ هایی که تولید می کنند خواهند بود.

شماره گذاری فاستونی چیست؟

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید سیستم شماره گذاری آن است. زمانی که خرید می کنید به احتمال زیاد فروشنده به شما راجب اعدادی مانند سوپر 180 و سوپر 100 توضیح دهد و یا خودتان در لبه پارچه متوجه این اعداد شوید که نشان دهنده میزان ظرافت پارچه می باشد. عدد سوپر نشان می دهد که پارچه چه دفعاتی رشته پشم تابیده و نازک شده است. مثلا برای پارچه کت و شلوار با سوپر 180 ظاهری نرم مجلل نسبت به پارچه سوپر 100 دارد.

شماره گذاری فاستونی چیست؟
توجه به سیستم شماره گذاری پارچه هنگام خرید از جمله راه های شناسایی جنس پارچه است.

 

پس هرچه شماره سوپر بالاتر باشد پارچه فاستونی نرمتر و لطیف تر خواهد بود. همه این ها بستگی به خود شما دارد که از پارچه برای چه کاری می خواهید استفاده کنید.

این را هم بدانید که شماره سوپر هرچه بیشتر باشد پارچه مستعد چروک بیشتر خواهد بود و هرچه این عدد کمتر شود پارچه با دوام تر بوده و برای استفاده روزانه مناسب تر است.

تشخیص کیفیت پارچه فاستونی

وزن و شماره سوپر تنها راه تشخیص کیفیت پارچه فاستونی نخواهد بود بلکه باید به سه نکته ایی که در زیر به آن اشاره می کنیم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را از خرید پارچه فاستونی داشته باشید.

تشخیص کیفیت پارچه فاستونی
سه نکته تشخیص کیفیت پارچه فاستونی

1. چین الیاف:

این کلمه فرضی برای خمیدگی هریک از رشته های الیاف به کار گرفته می شود که هرچه چین این الیاف بیشتر باشد کیفیت آن نیز بهتر است. با مقیاس چین بر اینچ اندازه گیری شده که برای خرید پارچه برای کت و شلوار الیافی با چین بیشتر را انتخاب کنید.

2. طول الیاف:

طول الیاف که با آن نخ بافته می شود هر چه بلندتر باشد احتمال اینکه پارچه خراب شود کمتر است. برای کت و شلوار مناسب چک کردن طول الیاف الزامی خواهد بود.

3. مقاومت الیاف:

برای اینکه بدانید مقاومت پارچه فاستونی چقدر است باید به تعداد دفعات تابیده شدن الیاف توجه کنید. هرچه الیاف مقاومتر باشد طول عمر پارچه هم بیشتر می شود.

چه روش هایی برای شناسایی فاستونی مرغوب لازم است بدانیم؟

یکی از راه های ساده برای شناسایی پارچه خوب برای کت و شلوار این است که قسمتی از پارچه را در مشت های خود بفشارید و سپس آن را رها کنید. اگر فاستونی با کیفیت باشد فوری به حالت اول خود بازمی گردد.

چه روش هایی برای شناسایی فاستونی مرغوب لازم است بدانیم؟
فشردن پارچه در مشت دست برای شناسایی مرغوبیت پارچه فاستونی

پس اگر دنبال پارچه ایی هستید که به راحتی چروک نشود این نوع پارچه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

پارچه های بادوام هم در فاستونی به دو نوع بافت تقسیم می شوند. بافت جناغی و بافت ساده این دو نوع بافت هستند. فاستونی با بافت جناغی از دوام بیشتر برخوردار می باشد. در مورد تبادل هوا و قابلیت نفس کشیدن پارچه فاستونی مرغوب باید بگوییم هیچ کسی پارچه ایی را که باعث عرق کردن زیاد که باعث خیس شدن پیراهن شود را دوست ندارد پس عدد سوپر بالاتر هیچ وقت نشان دهنده پارچه خنک تر نیست.

در حقیقت امروزه شماره سوپر سفارشی سازی شده پس استاندارد یک کارخانه با کارخانه دیگر فرق دارد. به عنوان مثال امکان دارد پارچه سوپر 180 یک کارخانه ضخیم تر و زبرتر از کارخانه دیگر با شماره سوپر 120 باشد. بنابراین اگر می خواهید این شماره را ملاک انتخاب خود قرار دهید باید جنس دو پارچه فاستونی از یک کارخانه را با هم مقایسه نمایید.

خرید پارچه فاستونی مرغوب با اینهمه وقار و محبوبیتی که دارد از گذشته های دور تا به امروز از روپوش مدرسه گرفته تا کت و شلوار عروسی و مانتو و یونیفرمی که در محل کارمان آن را می پوشیم همگی این پارچه را در نزد ما خاطره ساز کرده است.امیدواریم هرآنچه درباره خرید پارچه فاستونی مرغوب در اختیار شما قرار دادیم مفید واقع شده باشد.

برای خرید بهتر رسانه قیچی در جز به جز خرید شما از راهنمای خرید کیف و کفش عروس تا انتخاب عطر و ادکلن دلخواهتان همراه شماست.

 قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا