راهنمای خریدآرایشی بهداشتی

همه چیز درمورد لاک ناخن!

لاک، اسمش هم برای بانوان خنده را بروی لبان آن ها می‌آورد. لاک ناخن وسیله ای عجیب است برای اکثر بانوان باعث آرامش است، ضداسترس است، با کلی رنگ های متنوع سبب این است که شادی و اعتماد به نفس بر روی ناخن های شما نقش ببندد.

همه چیز درمورد لاک ناخن!
همه چیز درمورد لاک ناخن!

تاریخچه لاک ناخن

لاک ناخن پیشینه بسیار بسیار قدیمی دارد. که حتی به پنج هزار سال پیش برمی‌گردد، در واقع از زمانی که زنان فهمیدند توانایی آسیاب و رنگ گرفتن از برگ های حنا را دارند.

در کشورهای مختلف مانند هندوستان از سال های بسیار دور با حنا به ناخن ها نقش می‌دادند و هنوز هم این کار در آنجا رواج دارد.

تاریخچه لاک ناخن
استفاده از حنا در گذشته دور برای زینت ناخن

در مصر باستان هم البته حنا وسیله ای برای تزیین ناخن و رنگ آمیزی افراد سلطنتی بود که هنوز هم در اجساد مومیایی شده کلیوپاترا و نفرتی تی به چشم می‌خورد. هر چه طبقه اجتماعی افراد کمتر می‌آمد از رنگ های روشن و خنثی تری استفاده می‌کردند مانند سرمه یا طلای مایع.

در ایران هم با چسپاندن برگ گل سرخ دست ها و ناخن ها را زیبا می‌کردند. اما لاک در واقع از اروپا آمده است و توسط آرایشگری فرانسوی با استفاده از رنگ خودرو رواج پیدا کرد.

رنگ پوست درانتخاب لاک ناخن

وقتی جهت خرید لاک ناخن به فروشگاه می‌رویم بادیدن رنگ ها و مدل های مختلف دچار سردرگمی می‌شویم، عواملی مثل فصل، تناژ پوست و شخصیت فرد و همچنین رنگ لباس و یا تم مکانی که می‌خواهیم به آنجا برویم می‌تواند به ما کمک کند که رنگ مناسب لاک ناخن را در هر موقعیتی انتخاب کنیم.

رنگ پوست درانتخاب لاک ناخن
رنگ پوست درانتخاب لاک ناخن

1-تناژ پوستی برای لاک ناخن را درنظر بگیرید

اگر تناژ پوستی شما روشن یا معمولی است، از رنگ های خنثی یا به اصطلاح نود استفاده کنید. رنگ های نود برای این نوع پوست ها بسیار مناسب هستند.

تناژ های تیره پوست با رنگ های خنثی یا نود ترکیب خوبی نمی‌سازند. رنگ های عمیق بنفش با تناژهای تمشکی نیز می‌تواند برای پوست های تیره متناسب باشند.

آبی یک رنگ جهانی است که روی هر تناژ پوستی زیبا است و اگر پوست رنگ پریده ای دارید، از سرمه ای استفاده کنید. تناژ پوستی معمولی و متوسط از لحاط تیره و روشنی با آبی پاستل و آبی آسمانی ترکیب خوبی می‌سازند و رنگ هایی مثل آبی لاجوردی نیز برای پوست های تیره مناسب است.

2-انتخاب لاک ناخن متناسب با موقعیت

برای مصاحبه شغلی این رنگ جزء امن ترین انتخاب ها می‌باشد و همچنین می‌توانید از رنگ های خاکستری، سفید، طوسی و هلویی بسیار روشن برای این موقعیت های رسمی استفاده کنید.

برای موقعیت های خاص مثل نوروز می‌توانید از رنگ های قرمز اکلیلی و برای تولدها از نارنجی استفاده کنید.

3-رنگ لاک ناخن را با درنظرگرفتن فصل ها انتخاب کنید

پاییز: برای ماه های پاییزی به دنبال رنگ های خاکستری، آبی تیره و بنفش، نقره ای، آلبالویی و پرتقالی بگردید.

بهار: برای فصل بهار از رنگ های سبز، سفید، صورتی روشن، زرد، قرمز و آبی استفاده کنید.

زمستان: در زمستان از بنفش تیره، صورتی روشن، طوسی و نقره ای استفاده کنید.

تابستان: در فصل تابستان نیز از رنگ هایی مثل صورتی روشن، سبز، قرمز روشن، ارغوانی و رنگ های خنثی روشن استفاده کنید.

استفاده از لاک ها در مناسبت ها
استفاده از لاک ناخن در مناسبت ها

 خصوصیات لاک ناخن

اگر لاک خيلي رقيق باشد، موقع استفاده روي ‏ناخن پخش خواهد شد و پوشش يک‌دستي را ايجاد نمی‌کند و اگر خيلي غليظ ‏باشد، لايه لخته‌لخته و برجسته‌اي تشکيل خواهد شد. به عبارت ساده‌تر، غلظت لاک ‏بايد ‌چنان باشد که به هنگام ماليدن روي ناخن، رد و اثر فرچه برجا بماند.‏ زمان خشک شدن لاک بايد طوري باشد که روي استعمال قبلي بتوان استفاده مجدد ‏انجام داد.

بديهي است، اين در لاک‌هايي مصداق پيدا مي‌کند که نيازمند دو بار ‏استعمال متوالي هستند. لايه خشک بايد جلوه‌اي صاف داشته باشد و عاري از هرگونه نقطه، حباب، خط، اثر و ‏ناصافي باشد. درنهايت، يک لاک خوب ناخن بايد به مدت 5 تا 7 روز روي ناخن بماند، بي‏آنکه شفافيت و جلوه اصلي خود را از دست دهد و آثاري از ترک و پوسته‌پوسته شدن ‏نشان دهد.

یکی از معضلاتی که خانم‌ها هنگام لاک زدن با آن مواجه هستند زمان خشک شدن آن است. اگر لاک مورد نظر برای خشک شدن، تایم طولانی از شما بگیرد، قطعا ذرات معلق در هوا روی آن خواهند نشست. در نتیجه سطح صاف و صیقلی روی ناخن‌ها را از بین خواهند برد. پس لاکی را انتخاب کنید که زود خشک شود.

مضرات لاک ناخن

لاک ناخن با همه زيبايي و جذابيتي که دارد ممکن است براي برخي از افراد خطرناک هم باشد. بعضي ها به مواد شيميايي  حساسيت دارند و باعث این است که پس از استفاده از اين مواد دچار علايم حساسيت در دور ناخن‌هاي خود شوند. از طرفی ديگر، استفاده از لاک ناخن براي کودکان زير 4 سال توصيه نمي‌شود چون ممکن است کودکان با به دهان بردن دست‌شان و جويدن ناخن و لاک روي آن دچار مسموميت شوند. اگر کودک شما به عادت جويدن ناخن مبتلا است بهتر است براي او لاک نزنيد.

مضرات لاک ناخن
مضرات لاک ناخن برای کودکان

ترکیبات داخل لاک ناخن سرطان زا شناخته شده است و باعث تغییراتی در هورمون‌ها، مشکلات تیروئیدی و بارداری بخصوص در پسرها است. فرمالدئید یک ماده شیمیایی است که برای نگهداری اجساد از آن استفاده می‌‌کنند و به عنوان ماده نگهدارنده در ترکیب لاک ناخن این ماده را می‌توان یافت.

 خشکی و آسیب به ناخن‌‌ها از عوارض استفاده از لاک گزارش شده است. تولوئن یک ماده آلی فراراست که استنشاق آن باعث سوزش چشم‌‌ها، ریه‌‌ها و گلو شده و روی سیستم اعصاب مرکزی عصبی تاثیر می‌‌گذارد. آسیب‌‌های باروری و سرگیجه نیز از اثرات آن گزارش شده است.

تاریخ انقضای لاک ناخن

اگر جزو افرادی نیستید که قبل از پایان تاریخ مصرف لاک آن را تمام می‌کنند باید پس از این زمان لاک ناخن خود را دور بیندازید. تاریخ مصرف هر بطری لاک حدود دو تا سه سال است و پیش از این زمان هم ممکن است لاک کیفیتش را از دست بدهد و غلیظ شود. فراموش نکنید که روش‌های رقیق کردن لاک تنها برای یکی دوبار استفاده مجاز است و بیش از این تعداد نه تنها کیفیت لاک را کاهش می‌دهد بلکه به ناخن‌های شما هم صدمه می‌زند. پس بهتر است تاریخ باز کردن هر بطری لاک را روی آن یادداشت کنید و پس از مدتی لاک‌های کهنه را دور بریزید و آن‌ها را با رنگ‌های تازه و جدید جایگزین کنید.

برندهای معتبر لاک ناخن

نکته مهمی که در هنگام زیباسازی ناخن ها باید به آن اهمیت داده شود، این است که قبل از هرچیز سلامت ناخن ها حفظ شود و تنها بلند بودن ناخن ها باعث زیبا دیده شدن آن ها نخواهد بود. برای حفظ این سلامتی هم باید از محصولات مرغوب استفاده کرد. در ادامه چند برند از بهترین لاک های جهان را خدمت تان معرفی خواهیم کرد.

برندهای معتبر لاک ناخن
برندهای معتبر لاک ناخن

برند انواع لاک ناخن هم مثل اکثر لوازم آرایشی دو دسته داخلی و خارجی دارند.

محصولات داخلی ایرانی :

لاک ناخن این لی :

این محصول در لیست بهترین نمونه‌های ایرانی قرار دارد. شرکت این لی با فراهم کردن تعداد زیادی از رنگ‌ها، هم محصولات زمستانی و هم تابستانی را پوشش می‌دهد.

لاک ناخن این لی
لاک ناخن inlay

 لاک ناخن کالیستا :

یک دست بودن مایع لاک، موردی است که این محصول را از نمونه‌های مشابه خود متمایز کرده است.

 لاک ناخن کالیستا
لاک ناخن callista

لاک ناخن آنیکا :

این نمونه از لاک دارای قابلیت تثبیت سریع می‌باشد. با استفاده از این لاک دیگر نیازی به لاک خشک کن یا حتی برق لاک نخواهید داشت. محصولات آنیکا از تنوع قابل توجهی برخوردار هستند و اگر تصمیم به خرید از این برند داشتید، دست و پای تان بسته نخواهد بود.

لاک ناخن آنیکا
لاک ناخن anika

محصولات خارجی :

لاک ناخن نارس:

این محصول زیر شاخه یک شرکت ژاپنی است. نارس لاک ناخنی است که دارای یک لایه حفاظتی در خود می‌باشد. این خاصیت موجب شده تا رنگینه‌های لاک در برابر تابش اشعه‌های یو وی خورشید مقاوم باشد.

لاک ناخن او پی آی :

این محصول لاک ناخن آمریکایی است که ملکه لاک ها لقب گرفت.

لاک ناخن او پی آی
لاک ناخن O.P.I

لاک ناخن گلدن رز:

این لاک محصول کشور ترکیه است و همچنین در ایران هم نمایندگی دارد.

لاک ناخن گلدن رز
لاک ناخن golden rose

انواع لاک ناخن

لاک هاردنر یا محافظ ناخن

این محصول ناخن ها را در مقابل ضربات فیزیکی مانند شکنندگی ناخن محافظت می‌کند. علاوه بر این، موجب تقویت ناخن ها هم خواهد شد.

لاک سوپر شاین

خاصیت ضد زردی داشته و سطح روی ناخن را شفاف می‌کند.

لاک سوپرشاین
لاک super shine

لاک ناخن مات

لاک ناخن مات که تازگی به بازار آمده و حالتی مات به ناخن ها می‌دهد.

لاک ناخن مات
لاک ناخن Opaque color

لاک از بین برنده پوست های اطراف ناخن

این لاک برای حفظ سلامت پوست اطراف ناخن قابل استفاده است.

لاک نمازی

این نوع لاک به خاطر خاصیت سریع پاک شوندگی برای کسانی که علاقه دارند مدتی از روز لاک ناخن داشته باشند و هنگام نماز بسرعت و راحت آن را پاک کنند.

لاک وایتنر

این محصول روشن کننده بسیار قوی و مناسب سطح ناخن است. این لاک از زردی روی ناخن جلوگیری کرده و کمک به روشن شدن سطح ناخن می‌کند.

لاک خشک کن

پس از خشک شدن کامل لاک ناخن به کمک برس یک لایه از فرآورده را بر روی تمامی سطح ناخن و همچنین سطح زیرین لبه آزاد ناخن بمالید. سطح زیرین لبه آزاد ناخن شایع ترین محل پوسته پوسته شدن لاک بوده و میبایست به وسیله این فرآورده کاملا پوشیده شود.

لاک خشک کن
لاک خشک کن

لاک ویتامینه

این محصول برای مقاوم شدن سطح ناخن در هنگام شست و شوی دستها قابل استفاده هستند .

لاک تلخ

می‌دانستید این نوع لاک هم وجود دارد. اگر عادت به جویدن ناخن ها دارید حتما از لاک تلخ استفاده کنید.

لاک تلخ
لاک تلخ

لاک ناخن ژله ای

این لاک ناخن، بیشتر در آرایشگاه ها و بعد از کاشت ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتما باید زیر دستگاه UV خشک شود. این لاک به راحتی پاک نخواهد شد و برای پاک کردنش، آستون صد در صد خالص لازم است. البته انواعی از آن ها هم در بازار عرضه شده که می‌توانید در خانه استفاده کنید.

نوعی از این لاک ها، لاک ژله ای مات است که این محصول آرایشی به شما این امکان را می‌دهد که با صرف کمترین زمان و هزینه به یک آرایشگر حرفه ای تبدیل شوید.

آموزش صحیح لاک زدن

مانیکورکارها از تکنیک خاصی برای لاک زدن استفاده می‌کنند که ما قصد داریم در ادامه به آن اشاره کنیم.
قبل از انجام هر کار، ابتدا سطح ناخن های خود را از وجود هر گونه لاک و آلودگی پاک کنید. می‌توانید جهت جلوگیری از شکستگی و افزایش دوام لاک، ابتدا یک لایه برق ناخن بزنید.

آموزش صحیح لاک زدن
نحوه صحیح لاک زدن

 پس از این که برق ناخن به خوبی خشک شد، یک قطره لاک را در مرکز ناخن، کمی بالاتر از ریشه قرار دهید. با استفاده از فرچه لاک، قطره را با دقت به سمت ریشه هل دهید تا فضای خالی باقی نماند. حال قلم را به سمت بالا حرکت دهید و تا نوک ناخن را به طور مستقیم لاک بزنید.
دوباره به پایه ناخن بازگردید و قلم مو را به صورت منحنی در انحنای ناخن حرکت دهید. پس از کشیدن انحنا، دوباره قلم را صاف کرده و تا انتهای ناخن پوشش دهید. این کار را با سمت دیگر ناخن نیز انجام دهید تا کل سطح آن رنگ بگیرد. از برق لاک برای درخشش بیشتر رنگ لاک می‌توانید استفاده کنید.

سخن پایانی

بانوان تنوع رنگ را دوست دارند و این خاصیت در لاک ها بسیار است. لاک ناخن جلوه زیبایی به دست و ناخن می‌دهد البته افراط در هر چیزی خوب نیست زیرا لاک ها باتوجه به مطالبی که گفتیم دارای ضررهایی هم هستند پس بهتر است به تمام نکاتی که به آن پرداختیم توجه کنید.

امیدواریم که توانسته باشیم همه چیز در مورد لاک ناخن را برایتان شفاف سازی کرده باشیم.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا