زیبایی و سلامتیمراقبت های مو

فر کردن موهای آسیب دیده و یا دکلره آن ها در خانه

چه بانوان چه آقایان همگی انسان ها تنوع را دوست دارند و این یک مهبت ذاتی است منتها این ویژگی در بانوان بیشتر به چشم می‌آید. کسانی که موهای آسیب دیده و فر دارند دوست دارند آن ها را صاف کنند و همچنین کسانی که موهای صاف دارند برای تنوع هم که شده موهای شان را فر می‌کنند.

فر کردن مو
فر مو برای تنوع و زیبایی

برای رنگ موها هم باید بگوییم به همین صورت است بانوان عاشق عوض کردن رنگ موهای شان هستند. رنگ مشکی را به روشن تر تبدیل می‌کنند و دوباره روشن را به تیره. این کارها به صورت مداوم باعث به وجود آمدن موهای آسیب دیده و دمیج خواهد شد.

در این مقاله ما در نظر داریم اطلاعاتی درباره فرکردن موهای آسیب دیده و دکلره کردن آن در خانه به شما بدهیم. تا با داشتن اطلاعاتی که دراین زمینه دارید با موهای خود رفتار کنید.

دکلره چیست

اول از همه بیایید به موهای دکلره شده بپردازیم، حتما برای تان پیش آمده که قصد بلوند کردن و یا روشن کردن موی مشکی را داشته باشید ولی با رنگ عادی این موی مشکی فقط یک یا دو درجه تغییر رنگ می‌دهد.

رنگ های متنوع مو
رنگ های متنوع مو

 پس باید به سراغ دکلره رفت! دکلره به نوعی پودر گفته می‌شود که بعد از مخلوط کردن آن با اکسیدان طی یک فرآیند شیمیایی قادر است رنگ موهای شما چندین درجه تغییر دهد. پودر دکلره در همه رنگ ها در بازار موجود است که هر رنگ آن مختص به کاری است.

انواع پودر دکلره

پودر دکلره آبی: این نوع پودر جزو قوی ترین پودرهای دکلره به حساب می‌آید. معمولا برای موهایی که دیر به پایه می‌رسند و یا رنگی مشکی تیره دارند استفاده خواهد شد این پودر چون قوی است به مو آسیب زیادی می‌رساند.

دکلره مو
دکلره مو

پودر دکلره سفید

این نوع پودر معمولا استفاده و کاربرد دارد و نسبت به پودر آبی ضعیف تر است.

پودر دکلره بنفش

پودر بنفش ضعیف است و معمولا برای پوست های حساس استفاده می‌شود.

انجام دکلره در خانه وجلوگیری از موهای آسیب دیده

انجام دادن دکلره کاره آسانی نیست این کار تخصص و حرفه می‌خواهد پس قبل از هر کاری باید این نکته را بگوییم اگر شرایط رفتن به سالن زیبایی را دارید برای دکلره کردن موهای تان و برای جلوگیری از موهای آسیب دیده بهتر است به آنجا رفته و زیر نظر افراد دوره دیده این کار انجام دهید.

دکلره مو در خانه
دکلره مو در خانه

 انجام دادن فرآیند بی رنگ کردن مو و یا خارج کردن پیگمنت های مو دکلره کردن مو می‌گویند.

اما اگر شرایط رفتن به سالن زیبایی را ندارید و واقعا تصمیم به انجام این کار دارید باید نکاتی را به شما قبل از انجام دادن دکلره بگوییم:

1-حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید زیرا دکلره در تماس با پوست آن را می‌سوزاند.

استفاده از ماسک و دستکش ضروری است
استفاده از ماسک و دستکش به هنگام دکلره مو ضروری است

2-از مرغوب ترین پودر دکلره در بازار استفاده کنید هر چه پودر دکلره شما مرغوب تر باشد نتیجه کار بهتر خواهد بود.

استفاده از پودر دکلره مرغوب
جهت جلوگیری از سوختگی مو از ماد دکلره مرغوب استفاده کنید

3-پودر دکلره و مواد مربوط به رنگ را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

4-قبل از انجام فرآیند دکلره مقداری از مواد را برداشته و روی قسمت بسیار کوچکی از موهای تان امتحان کنید تا مطمئن شوید بدن تان نسبت به دکلره آلرژی و حساسیت نشان ندهد چون برای بعضی از افراد به این صورت است و باعث ایجاد حساسیت خواهد شد و حتی تنگی نفس و روانه شدن به بیمارستان را در جریان دارد پس باید هنگام کار با دکلره بسیار مراقب باشید.

دکلره قسمت کوچکی از مو در ابتدا برای اینکه ببینید حساسیت ندارید
دکلره قسمت کوچکی از مو در ابتدا برای اینکه ببینید حساسیت ندارید

5-پودر دکلره ماده ایی بسیار حساس و قوی است از آن مراقبت کنید آن را به حال خود جا نگذارید، حتما داخل محفظه و یا شیشه نگه داری کنید و درب آن را محکم ببندید.

6-پودر دکلره در مرحله اول با پوست سرتان تماس پیدا نکند همیشه سعی کنید در مرحله اول انجام این کار یک الی دو سانت از ریشه مو فاصله بدهید بعد شروع به زدن رنگ کنید تا پوست سرتان دچار سوزش نشود.

7-از ماسک مو برای محافظت از مو موقع رنگ کردن استفاده کنید اگر ماسک مو نداشتید می‌توانید از وازلین هم استفاده کنید.

استفاده از وازلین برای محافظت از پوست
استفاده از وازلین برای محافظت از پوست

8-حتما از شخص دیگری برای کمک به رنگ کردن تمامی قسمت های مو کمک بگیرید.

ابزار لازم برای دکلره کردن مو در خانه

حوله

ساعت برای محاسبه زمان

شانه و برس مخصوص رنگ

پیراهنی نچندان تازه

دستکش و ماسک

پودر دکلره و اکسیدان

کاسه رنگ برای ترکیب مواد

پودر و اکسیدان را در کاسه با هم مخلوط میکنید توجه داشته باشید که عدد اکسیدان هر چه بالاتر برود قوی تر و قدرت سوزش بیشتری دارد معمولا اگر موهای بسیار تیره ندارید اکسیدان 6 درصد مناسب است. اکسیدان های 6، 9 و12 درصد در بازار موجود هستند.

اکسیدان
اکسیدان

توجه داشته باشید که بعد از انجام دکلره کردن مو، شما دچار موهای آسیب دیده و وز می‌شوید، باید از شامپوهای مخصوص جلوگیری از ریزش مو و ویتامینه و نرم کننده مو استفاده کنید.

نرم کننده مو
شامپوی موهای آسیب دیده

بعد از مخلوط مواد فرآیند رنگ کردن را انجام دهید بصورتی که یک الی دو سانت از پوست سر مواد را فاصله بدهید و مابقی موها را موادگذاری کنید و تا نیم ساعت بگذارید مواد روی مو قرار داشته باشد.

اگر بعد از این فاصله باز هم موها به اندازه دلخواه تان روشن نشد می‌توانید مواد را با حوله پاک کنید (توجه داشته باشید فقط پاک کنید) چون میزان اثرگذاری دکلره تا نیم ساعت است و بعد از خنثی خواهد شد و باید مواد جدید روی مو بگذارید و مجددا مواد دکلره روی موها بگذارید تا نیم ساعت بعد و بعد موها را بشویید به این کار دکلره کردن مو می‌گویند.

مراقب از مو بعد از دکلره برای جلوگیری از موهای آسیب دیده

معمولا کسانی که دکلره را روی موهای شان انجام می‌دهند، دچار موهای آسیب دیده خواهند شد و موهای شان دچار ریزش شدیدی و یا متوسط می‌شود این موارد از معایب دکلره است البته این ضررها کم یا زیاد بستگی به نوع پودر دکلره ایی است که استفاده می‌کنید و یا مدت زمانی که موارد روی موهای تان است که معمولا بعد از هر بار شارژ مواد روی مو نباید بیشتر از نیم ساعت باشد.

استفاده از ماسک مو
استفاده از ماسک مو برای مراقبت موی اسیب دیده توسط دکلره

بعد از انجام این فرآیند حتما از ماسک مو استفاده کنید و موهای خود را تقویت کنید. حتما از شامپوهای مخصوص موهای آسیب دیده و ویتامینه استفاده کنید بعد از هر بار شستشوی موها از نرم کننده استفاده کنید.

موهای آسیب دیده و فرآیند فر کردن آن ها

فرکردن مو برای کسانی پیشنهاد خواهد شد که معمولا دارای موهای بسیار لخت و ابریشمی و کم پشت هستند. کاره فرکردن مو انجام دادن یک فرآیند شیمیایی است که روی موها پیاده خواهد شد و مو دچار تغییراتی در بافت خود خواهد شد.

اگر میخواهید موهای رنگ شده ویا دکلره شده خود را دچار این فرآیند فر کردن کنید باید بسیار محتاط باشید زیرا عمل فر کردن باعث موهای آسیب دیده ایی خواهند شد.

فر کردن مو
فر کردن مو

معمولا فرکردن موی آسیب دیده توصیه نخواهد شد اما اگر باز هم اصرار به انجام این کار دارید حتما زیر نظر آرایشگر و کسی که دوره مربوط به آن را گذرانده این کار را انجام دهید معمولا مویی که رنگ شده و یا دکلره شده خود یک بار دچار صدمه و آسیب شیمیایی شده است و اگر بیاییم مجدد آن را وارد واکنش شیمیایی فر کردن کنیم مو دچار موخوره ، خشکی و وزی خواهد شد.

اما با این حال باز هم راه های برای انجامش وجود دارد، برای فر کردن موهای آسیب دیده شما باید مواد مخصوص موهای آسیب دیده را تهیه کنید هرچند که این مواد نسبت به دیگر مواد گران تر است اما ارزشش را دارد.

فر کردن موهای آسیب دیده
فر کردن موهای آسیب دیده

نکته دیگر در این رابطه این است که بین رنگ مو و دکلره آن و انجام فرایند فر کردن دو هفته فاصله بدهید و اجازه بدهید مو کمی استراحت کند.

فرکردن موهای آسیب دیده به چه صورت است

برای انجام فر کردن مواد زیر را باید تهیه کنید:

1-پکیج کامل مربوط به فر کردن مو

2-شامپوی خنثی

اول از همه موها را شسته و خشک و شانه می‌زنیم و تمیز می‌کنیم بعد از آن موها را از هم جدا می‌کنیم و به دسته های کوچکی تقسیم می‌کنیم و هر دسته را بیگودی می‌پیچیم وروی بیگودی به آن مواد می‌زنیم بعد از چند دقیقه که مواد روی مو ماند بیگودی را باز می‌کنیم. پیشتر اطلاعات ارزنده یی را برای خرید دستگاه فرکننده مو در رسانه مد و زیبایی قیچی ارائه کردیم.

فر مو با بیگودی
فر مو با بیگودی

اگر حالت فر نداشت باز هم اجازه می‌دهیم بیگودی روی مو باقی بماند و بعد از آن موها را با همان حالت بیگودی زیر آب می‌گیریم و می‌شوییم و بعد ماده خنثی کننده را به بیگودی ها می‌زنیم و ده دقیقه صبر خواهیم کرد و با آب گرم شستشو می‌دهیم و بعد موها را با سشوار گرم خشک می‌کنیم توجه کنید که موها را شانه نمی‌کنیم و بعد از سه روز با شامپو می‌شوییم.

نکته هایی برای فرکردن موهای آسیب دیده

بهتر است این را بدانید که خیلی ها در آرزوی داشتن موی فر هستند و داشتن موی فر یک ویژگی از لحاظ زیبایی به حساب می‌اید، اما موهای فر مراقبت بسیار بیشتری نسبت به موهای دیگر دارند شما باید مدام به آن ها رسیدگی کنید زیرا داشتن این موج های فر باعث خشکی مو و این که بیشتر در معرض موهای آسیب دیده قرار خواهند گرفت. برای فر کردن موی آسیب دیده بهتر است به این فکر کنید که به چه قیمتی حاضر به انجام چنین کاری با موهای خود هستید درادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که شما را برای فرکردن موی آسیب دیده راهنمایی خواهد کرد:

-همیشه قبل و بعد انجام فرآیند فر کردن از شامپوهای نرم کننده مو استفاده کنید.

استفاده از نرم کننده برای مرابت از موی آسیب دیده
استفاده از نرم کننده برای مرابت از موی آسیب دیده

-قبل از فر کردن موها را به خوبی شانه بزنید و هیچ گره ایی در مو باقی نماند.

شانه موی فر
شانه موی فر

-از افراد حرفه ایی و دوره دیده در این زمینه کمک بگیرید.

کمک گرفتن از افراد حرفه ای و دوره دیده
کمک گرفتن از افراد حرفه ای و دوره دیده

-از قبل بیشتر به موهای تان اهمیت بدهید و آن ها را تقویت کنید از ماسک موهای تقویت کننده دوبار در هفته استفاده کنید.

تقویت موی فر
به موهایتان اهمیت دهید و آنها را تقویت کنید

سخن پایانی

موهای رنگ شده و یا فر و حتی دکلره شده زیباست اما قبل از انجام این کارها بیایید به مقدار آسیبی که موهای تان ممکن است دچار شود فکر کنید. قطعا همه موهای سالم و طبیعی و زیبا دوست دارند و هیچ کس دلش نمی‌خواهد موهای آسیب دیده ایی داشته باشد.

حتما قبل از انجام دکلره و یا فرکردن موهای تان با آرایشگر و یا کسی که در این زمینه تخصص دارد مشورت کنید تا بعدها با مشکلات آسیب دیدگی مو و مشکلات پوستی دچار نشوید.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا