زیبایی و سلامتیآرایش و گریم

راه های درست بند انداختن صورت چیست؟

یکی از روش های از بین بردن موهای زائد به صورت موقت بند انداختن است. اغلب بانوان برای از بین بردن موهای زائد خود اقدام به بندانداختن صورت و اعضای دیگر بدن خود می‌پردازند که در آقایان هم اخیرا بسیار رواج پیدا کرده است.

در این مطلب می‌خواهیم بیشتر به این موضوع بپردازیم و شما را با راه های درست بندانداختن صورت آشنا کنیم و نکته هایی را به شما بگوییم که شاید تا به حال از زبان هیچ آرایشگری نشنیده باشید.

هنگام بند انداختن صورت دچار التهاباتی خواهد شد که برای رفع و یا جلوگیری از این التهابات باید یک سری موارد را رعایت کنید در ادامه همراه ما باشید.

تاریخچه بند انداختن صورت و بدن

بند انداختن صورت یک روش بسیار قدیمی برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن است که در شرق آسیا و خاورمیانه رواج داشت و هنوز هم این روش ادامه دارد. قدیمی تر ها استفاده از بند را برای پوست صورت نوعی ورزش می‌دانند و معتقد هستند که به مانند ماساژ دادن پوست تازه خواهد شد به همین خاطر هنوز هم استفاده از این روش ادامه دارد.

بند انداختن به دوران قاجار باز می‌گردد زمانی که از بین بردن موهای صورت رواج پیدا کرد اما زنان آن دوره علاقه داشتند که صورت خود را بند بیاندازند به جز پشت لب. مو داشتن پشت لب باعث کم سن و سال بودن فرد بود و ان ها این کار را به این نشانه انجام می‌دادند.

در دوران قاجار بانوانی بودند که به خوش دست و خوش یمن بودن دست در بندانداختن صورت مشهور بودند و به حرم سراها می‌رفتند و اکثر بانوان سعی می‌کردند حتی برای یک بار هم که شده بند انداختن صورت خود را به دست آن ها بسپارند.

بند انداختن صورت از گذشته تا اکنون
بند انداختن صورت از گذشته تا اکنون

هر کدام از این بانوان بندانداز روش های مخصوص به خود را داشتند یکی با سفید آب موهای صورت را زبر می‌کرد و بعد اقدام به بندانداختن می‌کرد و یکی با استفاده از گلاب اقدام به این کار می‌کرد.

در آن زمان وجه تمایز میان دوشیزه ها و خانم هایی که ازدواج کرده بودند این بود که دوشیزه ها اجازه اصلاح صورت نداشتند و باید طی مراسمی که برای عروس ها تدارک می‌دیدند بندانداز اقدام به برداشتن ابرو و موی صورت می‌نمود که در هر منطقه از کشورمان یک رسم خاصی برای این کار وجود داشت.

بندانداز اغلب بعد از بندانداختن صورت عروس یک خمیری از سفیدآب تهیه می‌کرد و آن را روی پوست صورت عروس قرار می‌داد تا درد ان کاهش پیدا کند.

اما امروزه این سنت ها و روش ها دیگر منسوخ شده است و این مسئله دیگر وجه تمایز میان دختران و زنان نیست.

راه های کاهش درد هنگام بندانداختن صورت

همه ما می‌دانیم که این روش با درد همراه است اما درد آن قابل تحمل است و مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد اما برای کاهش دردهای ناشی از بندانداختن صورت موارد زیر را مطالعه فرمایید.

1-مراجعه به آرایشگری ماهر

همانطور که می‌دانید مهارت و تجربه همیشه حرف اول را می‌زند پس سعی کنید صورت خود را به دستان کسی بسپارید که مهارت کافی در این کار را دارند و دوره و تخصص این کار را گذرانده باشند.

2-اعصابی آرام داشته باشید

بندانداختن صورت خصوصا برای بار اول درد دارد و شما باید با این واقعیت کنار بیایید و استرس را از خود دور کنید و کاملا با آرامش این کار را انجام دهید.

3-صورت خود را تمیز کنید

قبل از بندانداختن پوست صورت خود را کاملا تمیز کنید و مواد آرایشی را روی پوست باقی نگذارید زیرا ممکن است این مواد و آلودگی های روی پوست وارد منافذ باز پوست شوند و باعث ایجاد جوش و التهاب در صورت شما شود.

4-شستن پوست صورت با آب سرد

معمولا بعد از بندانداختن صورت ، پوست صورت شما دچار التهاب و قرمزی خواهد شد که این طبیعی است و جای نگرانی ندارد و این مشکل بعد از گذشت یک الی دو ساعت برطرف خواهد شد برای رفع زودتر این مشکل شستن پوست با آب سرد بعد از بندانداختن می‌تواند موثر واقع شود.

5-استفاده از کرم های خنک کننده پوست

هنگام بندانداختن ممکن است افرادی که آستانه درد پایینی دارند با درد زیادی مواجه شوند برای جلوگیری از این درد می‌توانید از انواع کرم های خنک کننده پوست استفاده کنید که درد شما را کاهش خواهند داد.

6-استفاده از کمپرس سرد

بند انداختن صورت
بند انداختن صورت

بعد از بند انداختن ممکن است قسمت هایی از صورت شما دچار ورم و التهاب شود که برای رفع این مشکل می‌توانید از کمپرس سرد روی پوست خود استفاده کنید.

بندانداختن صورت بهتر است یا روش های دیگر

در جواب سوال بندانداختن صورت بهتر است یا روش های دیگر از جمله استفاده از وکس و… باید بگوییم که بندانداختن صورت را به دلایل زیر توصیه خواهیم کرد.

1-نداشتن مواد شیمیایی

معمولا وکس و یا موم و دیگر مواد دارای ترکیباتی شیمیایی هستند که اگر آن ها را با بند مقایسه کنیم بند انداختن روشی بدون مواد شیمیایی است و فقط از نخ استفاده خواهیم کرد.

2-پوست های حساس

در پوست های حساس استفاده از موم و وکس و… می‌تواند باعث آسیب جدی به پوست شما شود در صورتی که بند انداختن یک روش مطمئن برای پوست های حساس است.

3-ماندگاری

بندانداختن صورت باعث ماندگاری بیشتر خواهد بود و موهای زائد دیرتر رشد خواهند کرد ولی در روش های دیگر این ماندگاری خیلی طول نخواهد کشید و موها سریعا رشد خواهند کرد.

4-مقرون به صرفه بودن

اگر بخواهید به جای بندانداختن روشی دیگری را جایگزین کنید به طور مثال استفاده از وکس شما باید بهای بیشتری را بپردازید جهت تهیه وکس و انعام به آرایشگر خود در حالیکه استفاده از بند یک روش کم هزینه تری خواهد بود.

5-سرعت در انجام کار

از بین بردن موهای زائد
از بین بردن موهای زائد

بندانداختن نسبت به دیگر روش های از بین بردن موهای زائد سریع تر است و دیگر نیازی نیست که فرد صبر کند تا مواد روس پوست خشک شود و یا سفت شود و بعد اقدام به برداشتن آن کند.

راه های پیشنهادی مفید برای بندانداختن صورت

هنگام بندانداختن صورت خیلی از پوست ها حساس و التهاب پذیری آن ها بیشتر است و مستعد جوش زدن بعد از بندانداختن هستند برای این نوع پوست ها باید بگوییم که می‌توانند از انواع محلول های ضد جوش و ضد التهاب قبل از بندانداختن با پنبه روی پوست صورت خود بزنند تا مانع ایجاد این جوش ها شوند.

راه های پیشنهادی برای بند انداختن صورت
راه های پیشنهادی برای بند انداختن صورت

روش دیگر استفاده از انواع ماسک های خانگی بعد از بندانداختن است. خیار یک آبرسان طبیعی برای پوست است و شما می‌توانید با گذاشتن چند تکه خیار روی پوست خود مانع از ایجاد جوش شوید.

استفاده از عسل هم می‌تواند در جهت کاهش و از بین بردن جوش ها و التهابات ناشی از بندانداختن صورت کاربردی باشد. شما با ترکیب عسل و لیمو و یا هر ماده طبیعی دیگری که برای ماسک خانگی کاربرد دارد می‌توانید به تقویت پوست خود بعد از بندانداختن کمک کنید.

روش های جایگزین برای بندانداختن صورت

برای کسانی که واقعا بندانداختن برای شان زجر اور است می‌توانیم راه های دیگری را پیشنهاد دهیم. از قدیم این باور غلط و اشتباه رایج شد که تیغ باعث زبر رویش کردن موهای زائد خواهد شد در صورتی که امروزه استفاده از تیغ برای از بین بردن موهای زائد یک روش سریع و بدون دردسر و بدون درد محسوب شده است.

روش های جایگزین برای بندانداختن صورت
روش های جایگزین برای بندانداختن صورت

همچنین برای بانوانی که دارای موهای بسیار ضخیم و تیره هستند و با بندانداختن به نتیجه ایی نرسیده اند و دیگر از انجام زود به زود بند انداختن صورت خود رنج می‌برند می‌توانیم لیزر کردن موهای صورت را پیشنهاد دهیم. این کار یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد شما هستند به شرطی که هر چه زودتر و قبل از سفید شدن موها اقدام به استفاده از این روش کنید.

جلوگیری از جوش زدن بعد از بندانداختن صورت

روش های زیادی برای جلوگیری از جوش زدن بعد از بندانداختن صورت وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها خواهیم پرداخت و سعی کنید که به آن ها عمل کنید.

1-پوست را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید و این کار را قبل از بندانداختن صورت انجام دهید.

2-حتما از تمیز بودن بند استفاده شده مطمئن شوید که بند برای شخصی دیگری استفاده نشده باشد در گذشته های بسیار دور رسم بود که نخی را که برای نوعروس استفاده می‌کردند برای دیگر مهمانان حاضر در جشن بنداندازی صورت عروس هم استفاده می‌کردند و این کار را باعث یمن و برکت می‌دانستند.

3-بعد از بندانداختن به پوست صورت خود دست نزنید.

4-تا 24 ساعت بعد از بندانداختن از هیچ نوع کرم مرطوب کننده و یا هر نوع کرم و لوسیونی که عطر دار هستند استفاده نکنید.

5-بعد از بندانداختن اگر دچار التهاب و جوش شدید می‌توانید از انواع کرم های کالاندولا و زینک و بتامتازون استفاده کنید.

6-سعی کنید در هر 14 روز یکبار اقدام به بندانداختن صورت خود کنید تا هم پوست صورت شما به این کار عادت کند و هم این که موهای زائد شما در این فاصله خیلی رشد نکند.

جلوگیری از جوش زدن بعد از بندانداختن صورت
جلوگیری از جوش زدن بعد از بندانداختن صورت

سخن پایانی

بندانداختن صورت و یا اعضای دیگر بدن از جمله دست و پا یک روش بسیار قدیمی مرسوم بین بانوان بوده است که اخیرا آقایان هم از این روش استفاده زیادی می‌کنند. ولی این کار همراه یک سری نکته ها باید انجام شود که ما در بالا به آن پرداختیم.

امیدواریم با خواندن مطلب فوق پوستی زیبا و شفاف و عاری از هرگونه التهاب و لکه داشته باشید.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا