مد و فشن

انتخاب یقه مناسب

انتخاب یقه مناسب

اگر شما هم تا کنون به یقه لباس های خود توجه نداشته اید که چه یقه ایی به شما بیشتر می‌آید و متناسب با اندام و صورت شما است ما در این مطلب به موضوع انتخاب یقه مناسب خواهیم پرداخت.

انتخاب یقه و انواع آن

مدل های مختلف یقه لباس
گاهی اوقات پیش می‌آید که ما پارچه ایی را به خیاط جهت دوخت می‌دهیم ولی نمی‌دانیم چه مدل یقه ایی را انتخاب کنیم. انتخاب یقه مناسب یکی از مشکل ترین قسمت های دوخت لباس است. انواع یقه شامل موارد زیر هستند که بیشتر به آن خواهیم پرداخت:

-یقه گرد

یقه گرد
انتخاب یقه در اندام های لاغر و باریک به شکل یقه گرد است. یقه های گرد مناسب خانم هایی است که بالا تنه آن ها کوچک است. خانم هایی که بالا تنه پر و چاقی دارند.

-یقه هفت

یقه هفت
کسانی که بالا تنه پهن و شانه های عریضی دارند بهترین گزینه برای آن ها انتخاب یقه هفت است. یقه هفت برای اندام هایی که مانند مثلث برعکس است که در بالا به شکل پهن هستند بسیار ایده آل خواهد بود.

برای اندام شما انواع تی‌شرت و بلوز و پیراهن هایی که یقه هفت دارند مناسب است یقه هفت نسبت به یقه های گرد از ظاهر رسمی تری برخوردار است.
یکی دیگر از مزیت های یقه هفت این است که اگر شما دارای بالا تنه کوتاهی باشید این نوع یقه هر چه که کشیده تر باشد بیشتر بالا تنه شما را کشیده نشان خواهد داد.

-یقه هالتری

انتخاب یقه هالتری بسیار شیک و جذاب است و همه نگاه ها را به سمت خود خواهد کشاند. این یقه به این شکل است که پشت گردن خواهد رفت و هر چه اندازه پارچه پشت گردن پهن تر باشد زیباتر خواهد بود.
اما باید بدانید انتخاب یقه هالتری برای خانم هایی که دارای شانه های درشت و اندام توپری هستند بهتر است.

-یقه مربعی

یقه مربعی
اگر می‌خواهید که استایل شما منظم و مرتب به نظر بیاید حتما انتخاب یقه مربعی را فراموش نکنید. یقه مربعی این قابلیت دارد که شما را بیشتر منظم نشان دهند.
معمولا یقه مربعی برای بلوز مناسب نیست این مدل یقه برای انواع پیراهن های بلند کاربرد دارد.

-یقه دلبری

اگر می‌خواهید از یک گردنبند بسیار شیک استفاده کنید و دوست دارید که زیبایی گردنبند شما به چشم بیاید حتما از یقه دلبری استفاده کنید به این مدل یقه هم یقه قلبی گفته خواهد شد اما خب بیشتر خیاط ها با یقه دلبری بیشتر آشنایی دارند تا یقه قلبی.
این مدل یقه برای بانوان در مراسم های رسمی و غیر رسمی کاربرد دارد.

-یقه قایقی

یقه قایقی
انتخاب یقه قایقی برای بانوانی که از بازوهایی پر و درشتی برخوردار هستند، بسیار مناسب است. یقه قایقی یقه ایی بسیار باز است که تا قسمت های لبه شانه ادامه دارد و بیشتر برای پیراهن های بلند و رسمی طراحی شده است.
اگر شما دارای سر شانه های بزرگ و درشتی هستید این مدل یقه قایقی می‌تواند بسیار شانه های شما را منسجم و جمع و جور نشان خواهد داد.

-یقه سوراخ دار

یقه سوراخ دار یا یقه سوراخ کلیدی هم به آن گفته شده است. این نوع یقه به همان شکل گرد است و برای کسانی که بالاتنه ظریف و کوچکی دارند این مدل یقه کاربرد دارد یقه سوراخ کلیدی هم دقیقا مانند یقه گرد عمل خواهد کرد.
این مدل یقه بالا تنه شما را بزرگ تر نشان خواهد داد و بسیار جذاب خواهد بود.

-یقه ایستاده

بانوان و یا آقایانی که دارای گردن بلندی هستند می‌توانند با پوشیدن لباس هایی که از یقه ایستاده برخوردار هستند به شکلی به نظر بیایند که بلندی گردن آن ها مشخص نباشد.
تاریخچه این مدل یقه به زمان های چین باستان برمی‌گردد این مدل یقه به اندازه دو یا سه سانت بلند است و گردن را پوشش می‌دهد.

-یقه ملکه

یقه رافل
یقه ملکه تاریخچه ایی قدیمی دارد در زمان ملکه الیزابت یقه رافل بسیار ترند شده بود به نحوی که اکثر لباس ها دارای یقه رافل بودند امروز هم هنوز این مدل یقه کاربرد دارد. اگر قصد دارید که همچین یقه ایی را داشته باشید برای بلوزهایی که از جنس حریر هستند بسیار زیبا خواهد بود.

-یقه اسکی

یقه اسکی
یقه اسکی را همه ما به خوبی می‌شناسیم این مدل یقه را بیشتر در فصل زمستان دیده ایم چون کاملا گردن را پوشش خواهد داد و از سرما محفوظ خواهد ماند. این مدل یقه برای خانم و آقایانی کاربرد دارد که از گردن بلند و صورت های کشیده برخوردار هستند و برای کسانی که بالا تنه درشتی دارند کاربرد نخواهد داشت.

-یقه ایرانی

انتخاب یقه ایرانی بیشتر در لباس روحانیون و دیپلمات ها دیده شده است این مدل یقه در لبه های آن دارای دکمه است و روی هم قرار خواهد گرفت.

-یقه انگلیسی

یقه های انگلیسی یکی از رایج ترین نوع یقه هستند این نوع یقه بیشتر در کت و شلوار ها و همچنین در انواع پیراهن های مردانه هم می‌توانیم ببینیم. یقه انگلیسی برای هر نوع شکل اندام و ظاهری کاربرد دارد و بسیار زیبا و شیک است.

انتخاب یقه مناسب برای سینه های بزرگ

یقه لباس مناسب خانمهایی که سینه بزرگ دارند
انتخاب یقه برای سینه های بزرگ کمی مشکل تر خواهد بود زیرا یقه های بسیار بزرگ سینه های شما را بزرگتر نشان خواهد داد.
انتخاب یقه هایی که تا قسمت سینه باز باشند برای این دسته از بانوان مناسب نیست و این که یقه هایی هم که خیلی پوشیده باشند باز هم مناسب نیستند و سایز سینه را بزرگ تر نمایش خواهند داد.
در لباس خانم هایی که اندام بالا تنه آن ها درشت است باید سعی شود که از اکسسوری و یا تیکه دوزی ها و ظریف کاری ها استفاده نشود زیرا باعث برجسته تر نشان داده شدن سینه ها خواهد بود.
برای خانم هایی با بالا تنه درشت سعی کنید از انواع لباس هایی که قسمت بالا تنه آن ها ساده هستند و بیشتر رنگ تیره هستند استفاده شود. لباس هایی که طرح و نقش فراوانی در بالا تنه ندارند مناسب اندام چاق هستند.
برای جلوگیری از درشت جلوه دادن اندام سعی کنید از پیراهن و بلوزهایی که رنگ تیره مثلا مشکی و یا زرشکی و بنفش های تیره و یا زمردی و… هستند استفاده کنید و همچنین یقه های گرد و مربعی و یا یقه هفت کوتاه استفاده کنید.

بانوان با بالا تنه درشت سعی کنند از گردنبند و اکسسوری های بسیار درشت استفاده نکنید.
از گردنبندهایی که نازک و براق هستند و یا اندازه متوسطی دارند استفاده کنید که بسیار زیبا جلوه خواهد داد.

انتخاب یقه با توجه به شکل صورت

مدل صورت های مختلف
شکل و ظاهر صورت شما در انتخاب یقه بسیار تاثیر گذار است. سعی کنید در انتخاب یقه لباس خود هم به اندام و گردن و هم به شکل صورت توجه کنید. سعی کنید در صورت های گرد بخاطر گردی صورت از نوع یقه ایی که باز تر است استفاده کنید زیرا یقه های بسته بیشتر صورت را کوچک نشان خواهند داد.
برای صورت های گرد از یقه های قایقی و مربعی و یا یقه های باز استفاده کنید و برای صورت های پهن و کشیده از یقه های بسته تری استفاده کنید البته نه مانند یقه اسکی. یقه مناسب برای این صورت ها بیشتر یقه گرد و یا هفت بسته است.
صورت های مثلثی به دو شکل هستند صورت مثلثی بخاطر تیزی چانه می‌توانند از انواع یقه های قایقی و باز استفاده کنند که تیزی چانه را بپوشانند و صورت باز تر و گرد تری را جلوه کنند. در صورت های مثلث رو به پایین باید از یقه های بسته تری استفاده کنیم که پهنای پایین صورت را بپوشاند و صورت را جمع و جور تر نشان دهد.
برای صورت های مستطیلی که زاویه دار و هم چنین استخوانی هم هستند استفاده از انواع یقه های باز که صورت را زیباتر نشان دهد مانند یقه هایی که تا سر شانه ها باز هستند بسیار جذاب خواهد بود.
برای صورت های بیضی استفاده از انواع یقه های دکلته هم مناسب است البته توجه داشته باشید که کسانی که صورت گرد دارند طول گردن در آن ها بلند باشد یا کوتاه.

برای یقه های دکلته گردن بلند زیبا است اما کسانی که بالا تنه کشیده ایی دارند یقه دکلته شاید جلوه خوبی نداشته باشد.

سخن پایانی

خیاطی یقه لباس
انتخاب یقه لباس به اندازه مدل و خود لباس مهم است و روی ظاهر و شخصیت شما تاثیر خواهد گذاشت. سعی کنید در انتخاب یقه لباس خود به فرم صورت و هم چنین به اندام و بالا تنه خود توجه و دقت داشته باشید.
هنگام مراجعه به خیاط از خیاط خود بخواهید که شما را در انتخاب یقه راهنمایی کند و سعی کنید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید. ما در این مطلب برای شما انواع یقه ها را توضیح دادیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا