راهنمای خریدآرایشی بهداشتی

راهنمای خرید لنز چشم

آنچه در این مقاله می خوانید...

راهنمای خرید لنز چشم

امروزه بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به‌منظور اصلاح عیوب انکساری یا جنبه‌های زیبایی به خرید لنزهای چشمی روی آورده‌اند و از آن‌ها استفاده می‌کنند. معمولاً افرادی که از عینک استفاده می‌کنند با دغدغه‌هایی مانند گم‌شدن و شکسته شدن عینک، دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به همین خاطر داشتن راهنمای خرید لنز چشم به شما در انتخاب بین عینک و لنز کمک زیادی می کند.

شما وقتی‌که به‌طور مداوم از عینک استفاده می‌کنید، جای عینک روی بینی شما می‌ماند و این روی چهره‌ی شما تأثیر خوبی نمی‌گذارد. خوشبختانه برای این مشکل هم راهکاری ارائه‌شده است. لنز یک جایگزین عالی برای عینک است؛ ولی باید بدانید که اگر لنز خوبی انتخاب نکنید با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌شوید.

در این مقاله با ارائه‌ی راهنمای خرید لنز چشم، انواع لنز و نکات لازم برای خرید لنز به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعاتتان در رابطه با خرید لنز بیشتر شود و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

لنز طبی

معمولاً وقتی فردی که با مشکلات بینایی مانند دوربینی، نزدیک‌بینی، پیرچشمی یا آستیگماتیسم مواجه است، می‌بینیم، فوراً به او استفاده از عینک را پیشنهاد می‌کنیم. استفاده از عینک برای خیلی از افراد مانند ورزشکاران که تحرک زیادی دارند، مشکل است و آن‌ها ترجیح می‌دهند تا روش دیگری برای اصلاح مشکلات بینایی پیدا کنند.

لنزهای طبی برای افرادی که با عینک مشکل دارند، بهترین انتخاب است. لنزهای طبی، عدسی‌های بسیار نازکی هستند که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرند.

این نوع لنزها معمولاً برای افرادی که مشکلات دوربینی، نزدیک‌بینی، پیرچشمی یا آستیگماتیسم دارند، کاربرد دارد. لنزهای طبی جایگزین مناسبی برای عینک است و به‌صورت بی‌رنگ و یا رنگی طراحی می‌شوند. لنزهای طبی رنگی علاوه بر جنبه درمانی، جنبه زیبایی نیز دارد. به لنزهای طبی، لنز تماسی نیز گفته می‌شود.

تاریخچه لنز طبی

اولین بار در سال ۱۵۰۸ ایده‌ی ساخت لنز به ذهن لئوناردو داوینچی نقاشی مشهور رسید. لئونارد از لنزی که به شکل نیم‌کره بود برای مطالعه جریان آب استفاده کرد. بعدها دانشمندان زیادی روی تولید لنز کار کردند ولی موفق نشدند. در سال ۱۹۸۸ یک چشم‌پزشک آلمانی به نام آدولف گاستون اوژن فیک، اولین لنز تماسی را ساخت اما فقط برای چند ساعت قابل استفاده بود.

درنهایت در سال ۱۹۴۹، اولین لنز تماسی که امروزه در دسترس عموم قرار دارد، تولید شد و موردتوجه و استقبال افراد زیادی قرار گرفت. در دنیای امروز حدود ۱۵۰ میلیون نفر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند.

تاریخچه لنز طبی
تاریخچه لنز طبی

مزایای لنز طبی

 • استفاده از لنز به‌جای عینک روی ظاهر و چهره‌ی شما تأثیر مثبتی می‌گذارد.
 • در انجام فعالیت‌های پرتحرک مانند دویدن، مشکلی نخواهید داشت.
 • لنزهای طبی همانند عینک برای اصلاح عیوب انکساری استفاده می‌شوند.
 • لنزهای طبی رنگی روی تغییر چهره‌ی شما تأثیر به سزایی دارند.

معایب لنز طبی

 • لنزهای طبی به‌منظور جلوگیری از عفونت‌های چشمی، تجمع آلودگی و باکتری، به مراقبت بیشتری نیاز دارند.
 • اکثر لنزها فقط در طول روز قابل‌استفاده هستند و در هنگام شب باید از چشم، خارج شوند.
 • ازآنجایی‌که لنزها برای یک مدت مشخصی طراحی شده‌اند، به تعویض نیاز دارند؛ بنابراین هزینه‌ی خرید لنز طبی نسبت به عینک بیشتر است. همچنین لنزها به وسایل جانبی احتیاج دارند و این باعث می‌شود که هزینه استفاده از لنز، افزایش یابد.

انواع لنز طبی

لنزهای طبی بر اساس مواد سازنده به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

 • لنز تماسی نرم
 • لنز تماسی سخت

لنز تماسی نرم

لنزهای تماسی نرم از ترکیب پلاستیک پلیمری نرم و درصدی آب، ساخته شده‌اند. آب اجازه‌ی عبور اکسیژن از لنز به داخل قرنیه را می‌دهد و به همین دلیل افراد با لنزهای نرم راحت‌تر هستند.

این نوع لنزها از چشم‌ها در برابر اشعه مضر ماوراءبنفش، محافظت می‌کنند. امروزه در تولید لنزهای نرم از هیدروژل سیلیکونی استفاده می‌کنند تا در هنگام استفاده، اکسیژن بیشتری به قرنیه چشم شما برسانند. انعطاف‌پذیری این لنزها به حدی بالا است که به‌راحتی تا می‌شوند.

لنزهای تماسی نرم، خیلی راحت در داخل چشم قرار می‌گیرند و با چشم‌ها همخوانی دارند. لنزهای نرم به ۲ دسته طبی و رنگی و در انواع مختلفی تولید می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • لنز تماسی نرم یک‌بارمصرف (روزانه، هفتگی، ماهیانه)
 • لنز تماسی نرم دائمی
 • لنز تماسی نرم توریک (برای اصلاح آستیگماتیسم)
 • لنز تماسی نرم دو کانونی (برای اصلاح پیرچشمی افراد بالای ۴۰ سال)
 • لنز تماسی نرم رنگی (جهت زیبایی و تغییر رنگ چشم)
لنز تماسی نرم
لنز تماسی نرم

لنز تماسی نرم یک‌ بارمصرف (Disposable Contact Lenses)

همان‌طور که از اسم آن پیداست، لنزهای یک‌بارمصرف برای یک دوره (روزانه، هفتگی، ماهیانه)، طراحی شده‌اند و بعد از دوره‌ی مشخص آن، قابل استفاده نیستند و باید با لنزهای جدید جایگزین شوند.

این نوع لنزها نیز از هیدروژل سیلیکونی تهیه می‌شوند و به‌راحتی اکسیژن از آن‌ها عبور می‌کند. این نوع لنزها به دلیل یک‌بارمصرف بودنشان و مسائل بهداشتی، مورد تائید پزشکان چشم هستند؛ اما باید با توجه به تشخیص پزشک از لنزهای یک‌بارمصرف استفاده کنید. لنزهای یک‌بارمصرف به افرادی که چشم آن‌ها به‌طور طبیعی پروتئین بیشتری تولید می‌کند و روی سطح لنز رسوب می‌کند، کمک می‌کند.

لنزهای یک‌بارمصرف روزانه از زمان گذاشتن آن‌ها در داخل چشم به مدت ۲۴ ساعت قابل‌استفاده هستند و هنگامی‌که آن‌ها را از داخل چشم خارج می‌کنید، باید دور انداخته شوند.

اگر چشم‌های حساسی دارید، لنزهای روزانه برای شما گزینه‌ی مناسبی است. در مورد لنزهای روزانه باید مراقب باشید که به‌هیچ‌وجه با آن‌ها نخوابید. لنزهای یک‌بارمصرف هفتگی را می‌توانید به مدت ۷ روز استفاده کنید و بعد از دوره‌ی ۷ روزه باید تعویض شوند و همین‌طور لنزهای یک‌بارمصرف ماهانه باید بعد از ۳۰ روز با لنزهای جدید جایگزین شوند.

مزایای لنز تماسی نرم یک‌بارمصرف

۱. به تمیز کردن مداوم نیازی ندارند.

۲. احتمال عفونت، خشکی چشم و حساسیت‌های چشمی را کاهش می‌دهند.

۳. در رنگ‌ها و عدسی‌های مختلف، عرضه می‌شوند.

۴. چشم‌ها زود به این لنزها، عادت می‌کند.

معایب لنز تماسی نرم یک‌بارمصرف

 • نسبت به لنزهای سخت، شفافیت کمتری دارند
 • این نوع لنزها مخصوصاً لنزهای روزانه، عیوب انکساری چشم را درمان نمی‌کنند.
 • به دلیل یک‌بارمصرف بودن، نیاز به تعویض دارند و هزینه‌ی زیادی دارند.
لنزهای تماسی نرم یک‌بارمصرف برای چه کسانی مناسب است؟
 • برای افراد پرمشغله که فرصت تمیز کردن لنز را ندارند.
 • افرادی که مشکل خشکی چشم دارند و نمی‌توانند به‌طور مداوم از لنز استفاده کنند.
 • افرادی که دوست دارند بعد از یک دوره استفاده، لنزهای خود را تعویض کنند.

لنز تماسی نرم دائمی (Extended Wear Soft Contact Lenses)

برخلاف لنزهای یک‌بارمصرف که باید قبل از خواب از چشمتان خارج کنید، لنزهای تماسی دائمی نیاز به خارج کردن از چشم ندارند و می‌توانید با آن‌ها بخوابید. لنزهای تماسی دائمی نسبت به لنزهای روزانه نازک‌تر هستند. لنزهای تماسی دائمی از پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند و اکسیژن را از طریق لنز به قرنیه چشم منتقل می‌کنند و این مزیت باعث می‌شود که هنگام خوابیدن با آن‌ها راحت باشید و نگران چشمتان نباشید.

لنزهای تماسی دائمی در سال ۱۹۹۹ از سازمان FDA آمریکا مُهر تائید گرفتند. متخصصان چشم، اکثر لنزهای تماسی نرم دائمی را برای استفاده مداوم از ۱ روز تا ۷ روز تأیید می‌کنند. همچنین برخی از لنزهای EW را برای استفاده مداوم تا ۳۰ روز تأیید می‌کنند. البته مدت‌زمان استفاده از این لنزها به میزان تحمل چشم شما بستگی دارد. به شما توصیه می‌کنیم که بعد از دوره‌ی ۷ روزه، یک شبانه‌روز به چشم‌هایتان استراحت دهید و مجدداً از آن‌ها استفاده کنید.

مزایای لنز تماسی دائمی

۱. راحتی

لنزهای تماسی دائمی می‌توانند چند روز در چشم‌ها بمانند (به‌طورمعمول تا ۱ هفته).

۲. نفوذپذیری اکسیژن بالا

به دلیل اینکه لنزهای تماسی دائمی نسبت به لنزهای تماسی روزانه، نازک‌تر هستند، از نفوذپذیری اکسیژن بالایی برخوردار هستند. درواقع اکسیژن از طریق لنز تماسی دائمی بهتر می‌تواند به قرنیه برسد. به‌طور متوسط، لنزهای تماسی نرم دائمی ۵ تا ۶ برابر بیشتر از لنزهای تماسی روزانه نفوذ اکسیژن دارند، به همین دلیل استفاده از آن‌ها برای مدت‌زمان طولانی ایمن‌تر است.

۳. در مدت‌زمان کوتاهی با چشم‌ها سازگار می‌شوند.

معایب لنز تماسی دائمی

۱. نیاز به مراقبت

استفاده از لنزهای دائمی به‌طور مداوم (شبانه‌روز) خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی را افزایش می‌دهد؛ زیرا باکتری‌های خطرناک می‌توانند به لنزها بچسبند و به‌سلامت چشم شما آسیب برسانند؛ بنابراین این نوع لنزها به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

۲. معمولاً عیوب چشم را درمان نمی‌کنند.

لنزهای تماسی نرم دائمی برای افرادی که به‌طور مداوم از لنز استفاده می‌کنند، مناسب است

لنز تماسی نرم توریک (Soft Contact Lenses toric)

چشم‌های برخی از افراد علاوه نزدیک‌بینی یا دوربینی، دارای آستیگماتیسم هستند. لنز توریک یا به‌اصطلاح لنزهای آستیگمات برای اصلاح شکل قرنیه و درعین‌حال اصلاح آستیگمات، طراحی شده‌اند. درصورتی‌که چشم‌های شما آستیگمات است به‌جای زدن عینک، می‌توانید از این نوع لنزها استفاده کنید.

لنز تماسی نرم دوکانونی (Soft Contact Lenses bifocals)

لنزهای تماسی دو کانونی، گزینه‌ای عالی برای اصلاح پیرچشمی در افراد بالای ۴۰ سال است. این لنزها ۲ کانون دارند که یک کانون برای خواندن از نزدیک و دیگری برای دید طبیعی و از راه دور است. لنزهای دو کانونی به افرادی که از پیرچشمی رنج می‌برند، کمک می‌کنند.

لنزهای تماسی رنگی

لنزهای تماسی رنگی باید توسط متخصص چشم تجویز شوند. لنزهای تماسی رنگی در ۲ نوع مختلف تولید می‌شوند:

لنز تماسی رنگی طبی

از این لنزها جهت اصلاح عیوب انکساری و آستیگماتیسم و درعین‌حال جنبه زیبایی استفاده می‌شوند.

لنزهای رنگی آرایشی (Plano)

از این لنزها برای افزایش رنگ طبیعی چشم شما و یا حتی تغییر کامل رنگ چشم استفاده می‌شود.

انواع لنزهای تماسی رنگی

لنز رنگی شفاف

معمولاً در تولید این نوع لنزها، از رنگ آبی یا سبز روشن استفاده می‌شود. به‌طورکلی رنگ‌های شفاف نسبتاً کمرنگ هستند و خیلی تأثیری در رنگ چشم شما ندارند. استفاده از رنگ شفاف در این لنزها به شما کمک می‌کند تا لنز را خیلی راحت از داخل مایع لنز پیدا کنید و قرار دادن یا برداشتن لنز از چشم‌هایتان، کار سختی نباشد.

 لنز رنگی تقویتی

همان‌طور که از نام آن مشخص است، رنگ تقویت‌کننده برای افزایش رنگ طبیعی چشم شما است. رنگ‌های تقویتی نسبت به رنگ‌های شفاف، تیره‌تر هستند. لنزهای رنگی تقویتی برای افرادی که رنگ چشمشان روشن است و می‌خواهند چشم‌های خود را جذاب‌تر کنند، گزینه‌ی مناسبی است.

لنز رنگی مات

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، لنز رنگی مات، شفاف نیستند و می‌توانند رنگ چشم شما را به میزان قابل‌توجهی تغییر دهند. اگر چشمان تیره‌ای دارید، برای تغییر رنگ چشم به این نوع لنزهای تماسی رنگی، نیاز دارید. لنز رنگی مات در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها مانند فندقی، سبز، آبی، بنفش، آمتیست، قهوه‌ای و خاکستری عرضه می‌شوند.

لنزهایی با رنگ آبی، سبز، بنفش و خاکستری به‌شدت رنگ چشم‌های تیره را تغییر می‌دهند. رنگ‌های قهوه‌ای و فندقی تغییر زیادی در رنگ چشم‌های تیره ایجاد نمی‌کند و طبیعی‌تر جلوه می‌کنند.

لنزهای سفارشی

گاهی اوقات شما تصمیم دارید علاوه بر اینکه عیوب انکساری خود را بپوشانید، یک لنز رنگی نیز داشته باشید. شرکت‌ها و برندهای مختلف برای این افراد نیز راه‌حل ارائه دادند. آن‌ها با توجه به سفارش مشتری، لنزها را تولید می‌کنند. اکثر بازیگران و ورزشکاران از این نوع لنزها استفاده می‌کنند. این نوع لنزها زیرمجموعه‌ی لنزهای رنگی مات هستند.

نکات کاربردی راهنمای خرید لنز 

همانند لنزهای طبی، لنزهای رنگی نیز در انواع مختلف روزانه، هفتگی و ماهانه تولید می‌شوند. این نوع لنزها برای افرادی که دوست دارند به‌صورت موقتی و در مهمانی‌ها رنگ چشم خود را تغییر دهند، مناسب هستند. شما می‌توانید با خرید لنزهای رنگی روزانه، طیف‌های مختلفی از رنگ‌ها را تست کنید.

لنزهای تماسی نرم برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگرچه اکثر افراد می‌توانند از لنزهای تماسی نرم استفاده کنند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. بیمارانی که به‌طور مکرر دچار عفونت چشم، خشکی چشم، آلرژی چشم یا برخی دیگر از بیماری‌های چشمی هستند، نمی‌توانند از این لنزها استفاده کنند. همچنین این لنزها برای بیمارانی که در معرض گردوغبار و مواد شیمیایی هستند نیز مناسب نیستند.

لنزهای تماسی سخت

لنزهای تماسی نفوذپذیر با گاز (RGP) به‌عنوان لنزهای تماسی سخت شناخته می‌شوند. این لنزها همان‌طور که از نامش پیداست، سخت‌تر از لنزهای تماسی نرم هستند و قابلیت تا شدن و انعطاف‌پذیری ندارند.

لنزهای تماسی سخت
لنزهای تماسی سخت

لنزهای سخت، مقاومت بیشتری در برابر رسوب دارند و به‌طورکلی دید واضح‌تر و شفاف‌تری ایجاد می‌کنند. این نوع لنزها از سیلیکون ساخته شده‌اند. لنزهای سخت در ۲ نوع مختلف طراحی شده‌اند که عبارت‌اند از:

لنزهای سخت استاندارد

این نوع از لنزهای سخت، اکسیژن را به قرنیه چشم منتقل نمی‌کنند و به‌اصطلاح در برابر اکسیژن نفوذناپذیر هستند؛ بنابراین این نوع لنزها برای افرادی که قوز قرنیه دارند، مناسب نیستند.

لنزهای سخت نافذ اکسیژن

این لنزها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که اجازه می‌دهند اکسیژن به قرنیه چشم منتقل شود. اگر مشکل قوز قرنیه دارید، این مدل از لنزهای سخت برای شما مناسب است.

 تفاوت لنز سخت و لنز نرم

۱. طول عمر لنزهای سخت نسبت به لنزهای نرم بیشتر است.

۲. انعطاف‌پذیری لنزهای نرم نسبت به لنزهای سخت بیشتر است.

۳. لنزهای نرم برای اصلاح آستیگماتیک خفیف مناسب است درحالی‌که لنزهای سخت برای اصلاح آستیگماتیک بالا مناسب است.

مزایای لنزهای تماسی سخت

 • مقرون‌به‌صرفه بودن (به دلیل طول عمر بالا)
 • وضوح دید شفاف‌تر
 • مقاوم در برابر آسیب (دیرتر پاره می‌شود)
 • به اصلاح عیوب انکساری، کمک زیادی می‌کند.
 • احتمال جمع‌آوری رسوبات پروتئینی و باکتری‌ها کمتر است.

معایب لنزهای تماسی سخت

۱. مدت‌زمان عادت کردن چشم به این لنزها بیشتر است، بنابراین باید هرروز آن‌ها را بپوشید

۲. برای چکاپ منظم باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

۳. لنزهای سخت به‌صورت یک‌بارمصرف وجود ندارند.

نکات مراقبت از لنزهای چشمی

 • در صورت امکان، حتی لنزهای دائمی را قبل از خواب از چشمتان خارج کنید.
 • قبل از رفتن به استخر و شنا کردن، لنزها را خارج کنید.
 • از دست زدن به لنزها بدون شستن دست‌ها خودداری کنید.
 • از سیگار، دود و شرایط نامناسب هوا، دوری کنید.
 • از لنزهایی که تاریخ انقضای آن‌ها گذشته، استفاده نکنید.
 • تمام دستورالعمل‌های پزشک و سازنده‌ی لنزهای تماسی خود را رعایت کنید.
 • لنزهای خود را با لنزهای دیگران تعویض نکنید.
 • قبل از قرار دادن مجدد لنزها، آن‌ها را به‌درستی تمیز و ضدعفونی کنید.
 • برای جلوگیری از آلودگی، قبل از آرایش لنز را داخل چشم قرار دهید و قبل از پاک کردن آرایش، لنز را خارج کنید.

نکات لازم برای خرید لنز که باید بدانید

 • قبل از خرید لنز از یک چشم‌پزشک یا اپتومتریست مشاوره بگیرید تا تناسب و تطابق لنز با چشم شما را بررسی کند.
 • در هنگام خرید لنز به بسته‌بندی، تاریخ انقضا، قطر لنز، اکسیژن‌رسانی و آب‌رسانی توجه کنید. از خرید لنزهای بدون بسته‌بندی جدا خودداری کنید.
 • از مراکز معتبر لنز بخرید.
 • قبل از خرید لنز در مورد آن تحقیق کنید و نسبت به لنزها و انواع آن‌ها شناخت داشته باشید.
 • در انتخاب نوع محلول لنز دقت کنید که حتماً پلمپ باشد زیرا به‌محض باز شدن پلمپ تا ۱ ماه قابل‌استفاده هستند.

بهترین برندهای لنز در سال ۲۰۲۰

 • بهترین برند لنز روزانه: Acuvue
 • بهترین برند لنز ماهانه: Biofinity
 • بهترین برند لنز برای اصلاح عیوب انکساری: Bausch + Lomb ULTRA
 • بهترین برند لنزهای رنگی: Air Optix و FreshLook Colorblends

سؤالات متداول

آیا استفاده از لنز خطرناک است؟

خیر. تا زمانی که به‌درستی از آن استفاده کنید و تمیز نگه‌داشته شوند، به چشم‌ها آسیب نمی‌رسانند.

لنز رنگی چه تفاوتی با لنز طبی دارد؟

لنز طبی برای اصلاح عیوب انکساری طراحی شده‌اند و مدل رنگی نیز دارند؛ اما لنزهای رنگی فقط برای جنبه‌های زیبایی و آرایشی عرضه می‌شوند.

بعد از آرایش می‌توانیم لنز بگذاریم؟

خیر. حتماً باید قبل از آرایش لنز را در چشمتان بگذارید.

از کجا بفهمیم که لنز تقلبی نیست؟

لنزهای رنگی ممکن است فیک باشند به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم از مراکز و فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. لنز طبی زیر نظر وزارت بهداشت است و تقلبی و فیک ندارد. هیچ‌گاه لنز را از سالن‌های آرایشی نخرید.

همچنین برای راهنمای بیشتر می توانید به بخش راهنمای خرید در همین وب سایت مراجعه نمایید.

سخن آخر

چشم یکی از مهم‌ترین عضوهای بدن است؛ بنابراین باید در مورد خرید لنز دقت زیادی داشته باشید تا مبادا با مشکلی مواجه شوید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع لنزها و ویژگی‌های آن‌ها آشنا کنیم.

امیدواریم که با خواندن این مقاله و با مشورت متخصص چشم‌پزشک، بهترین لنز را انتخاب کنید. توجه داشته باشید این مقاله قیچی صرفا یک راهنمای خرید لنز است و هرگز جایگزین نظر تخصصی چشم پزشک نمی شود.

شما از لنز استفاده می‌کنید؟ چه تجربه‌ای در رابطه با خرید لنز طبی یا رنگی دارید؟ تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

محمد کریمی

رویای کودکیم به حقیقت پیوست ، عاشق دنیای وب بودم تا اینکه برنامه نویسی رو از سال 1387 شروع کردم و الان صاحب برند قیچی هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا