مد و فشنزنانه

فلسفه تور عروس

احتمالا به این فکر کرده اید که تور عروس برای چیست؟ و یا فلسفه وجود این تور به چه شکل است! در این مقاله با ما باشید تا درباره تور عروس بیشتر بدانید.

تاریخچه تورعروس

استفاده از تور عروس بر روی لباس عروس از قدیم رسم بوده است و این عفت و پاک دامنی عروس خانم را به نمایش کشیده است. در فرهنگ های مختلف تور عروس به معانی مختلفی داشت به طور مثال در روم قدیم استفاده از تور عروسی از خود لباسی که عروس بر تن می‌کرد مهم تر بود و باید تور دور بدن عروس پیچیده می‌شد، در فرهنگ های دیگر اگر خانمی صورت خود را با تور می‌پوشید یعنی به زودی در حال ازدواج است و با پوشیدن آن تور بر روی صورتش از ارواح خبیثه در امان است.

تاریخچه تور عروس
تاریخچه تور عروس

در قدیم آقای دامای اجازه نداشت که تور عروس را از روی سرش بردارد و صورت عروسش را ببیند تا زمانی که عقد انجام می‌شد و بعد ازآن می‌توانست تور عروس را بردارد.

البته امروزه این رسم و رسوم ها کمرنگ شده است و استفاده از تور عروس بصورت سلیقه ایی شده هرچند هنوز هم وجود دارد و نمادی از پاک دامنی و وافاداری است.

یکی از رسوم جالبی دیگر هم که وجود داشت و البته هنوز هم مرسوم است این بود که تور عروس مانع دید بهتر او تا جایگاه بود و یکی از اعضای نزدیک عروس باید به او کمک می‌کرد و او را تا جایگاه می‌رساند این بدین معنی بود که پشتیبانی و کمک خانواده هیچ گاه تمام نخواهد شد حتی باوجود عروسی.

اکسسوری لباس عروس
اکسسوری لباس عروس

در بعضی مناطق دیگر تور عروس توسط پدر عروس بر روی سر او گذاشته می‌شد و این به معنی مالکیت پدر دختر بود و بعد از جاری شدن عقد تور توسط داماد برداشته می‌شد و این به این معنی بود که مالکیت به داماد داده شده است.

با وجود همه این رسم و رسومات و البته خرافات ها تنها چیزی که اکنون با شنیدن لباس عروس تصور خواهیم کرد لباس و تور سفید عروسی است. در خیلی قدیم استفاده از رنگ سفید برای مراسم عزاداری بود و برای عروس ها بیشتر از رنگ قرمز استفاده می‌کردند. اما ملکه ویکتوریا با پوشیدن لباس سفید در روز عروسی اش تغییر بزرگی ایجاد کرد و باعث شد که از آن روز به بعد فرهنگ پوشیدن لباس سفید برای عروس خانم ها جا بیوفتد و هیچ رنگ دیگری تا بحال برتر از این رنگ نیامده است.

انواع تور عروس

 تور عروس  اکسسوری لباس عروس به حساب آمده و مدل های مختلفی دارد، تور بلند و یا تور کوتاه و تورهای لایه لایه و تورهای سبک و یا سنگین که به صورت کار شده و پولک و مروارید شده، با روبان ویا کریستال تزیین شده حتی تور هایی داریم که از جنس ابریشم است و گران و البته تور دوخته شده با پارچه های ساده هم داریم که امروزه انتخاب نوع تور عروس بستگی به سلیقه فرد و نوع لباسش و همچنین سبک آرایش موها دارد.

تور عروس کوتاه
تور عروس کوتاه

توری که انتخاب می‌کنید باید با مشورت فرد دیگری که تخصص لازم را دارد انجام شود می‌توانید این کار را با آرایشگر خودتان و یا طراح لباس عروس تان انجام دهید.

تور عروس بلند
تور عروس بلند

بهتر است هنگام پرو لباس عروس چند نوع تور عروس را هم بر روی لباس تان امتحان کنید با توجه به لباس عروسی که می‌پوشید تور را هم انتخاب کنید. بهتر است هنگام انتخاب تور عروس از تاج هم استفاده کنید تا دقیقا بدانید تور بر روی لباستان چگونه است و اندازه دقیق آن چقدر است.

تور عروس بردکیج

این نوع تور مدلی کوتاه دارد و تقریبا از جلو نیمی از صورت را در بر می‌گیرد، این نوع تور مناسب مراسم عقد و نامزدی است و معمولا برای لباس هایی است که یقه بسته دارند.

تور عروس بردکیج
تور عروس بردکیج

تور عروس سرشانه

 مدلی دیگر از تور عروس است که همانند برکیج است منتها کمی بلند تر، این نوع تور مناسب شنیون های بسیار شلوق و لباس هایی پر زرق و برق است که معمولا قسمتی از کار را پوشش می‌دهد.

تور عروس سر انگشتی

این نوع تور مناسب لباس هایی با دامن پف دار است، این تور بلند است و تا انتهای انگشتان دست ادامه دارد گاهی تا پایین زانو هم می‌رسد. و معمولا این نوع تورها بیشترین کاربرد را دارد.

تور عروس سرانگشتی
تور عروس سرانگشتی

تور عروس به بلندی قد

تور عروس به بلندی قد بر روی لباس هایی که تمام قد هستند مناسب است برای عروس هایی کارایی دارد که دوست دارند تور بلندی داشته باشند که در عین حال دست و پا گیر هم نباشد.

تور عروس به بلندی قد
تور عروس به بلندی قد

تور عروس سلطنتی

این نوع مدل را حتما قبلا در فیلم ها مشاهده کرده اید، این مدل دارای بیش از 4 متر طول دارد و اغلب دست و پا گیر است. این مدل از تور را برای عکاسی و مراسم عقد و آتلیه سر کنید و موقع مراسم اصلی آن را بردارید و از تور کوتاه تری استفاده کنید.

تور عروس سلطنتی
تور عروس سلطنتی

تور عروس منتیلا

تورهایی که کار شده باشند و زرق و برق خاصی داشته باشند را منتیلا می‌گویند. اگر لباس عروس شما ساده است استفاده از این تورها به شما پیشنهاد خواهد شد اما اگر لباس کار شده و پر زرق و برقی دارید از این نوع تورها استفاده نکنید.

تور عروس منتیلا
تور عروس منتیلا

تور عروس یک طرفه

این مدل تورها اغلب در یک طرف از سر قرار می‌گیرند و با اکسسوری هایی از قبیل چند گل همراه هستند و البته این نوع تورعروس مناسب لباس و سبک آرایش اروپایی و ساده است.

تور عروس یک طرفه
تور عروس یک طرفه

تور عروس ست با لباس عروس

این مدل تورعروس هم همانطور که از اسمش پیداست برای عروس خانم هایی مناسب است که می‌خواهند پارچه تور و لباس عروس شان یکی باشد. مثلا اگر پارچه لباس عروس گیپور باشد تور عروس هم به همان سبک گیپور کار شده باشد.

تور عروس مروارید دوزی شده

تور مروارید دوزی شده یکی از طرح های جدید برای تور عروس است. درکل استفاده از مروارید و جواهرات یکی از نمادهای ثروت و لوکس بودن فرد را به رخ خواهد کشید. به خاطر همین امر استفاده از مروارید در لباس عروس و تور عروس بسیار شیک و خاص است. در کل دو نوع تور عروس مرواریدی داریم یک نوع آن دارای مروارید های پراکنده و ریز است و نوع دیگر دارای مروارید و به صورت پر کار شده است.

انتخاب تور عروس

توری که شما انتخاب می‌کنید بستگی به نوع استایل و بدن شما دارد مثلا شما دارای صورتی گرد و پری هستید بهتر است از توری با یک لایه و آویزان استفاده کنید که صورتتان را لاغرتر نشان بدهد و اگر صورتی لاغر و باریک دارید بهتر از توری استفاده کنید که چند لایه داشته باشد تا صورتتان را پر تر نمایان کند. و همین طور عروسی قد کوتاه با اندامی پر بهتر است از توری بلند استفاده کند که اندامش را بلند تر نشان دهد.

انتخاب تور عروس
انتخاب تور عروس

تور عروس مناسب اندام

معمولا به این صور است که اگر دارای بالاتنه و شکمی بزرگ هستید از تورعروس بلند استفاده کنید و اگر اندام گلابی و پایین تنه بزرگی دارید تور عروس شما تا پایین شانه و آرنج تان باشد.

خانم هایی که اندام پر و یا چاقی دارند بهتر است از تور یک لایه نازک با عرضی باریک بپوشند که اندام آن ها لاغرتر جلوه کند به طور کلی این نکته را بدانید که هر چه تورعروس شما ساده تر و کم چین تر باشد اندام شما لاغر تر نشان داده خواهد شد. و البته کسانی که قد کوتاهی دارند توصیه می‌کنیم که تورهایی کوتاه یا متوسط بر سر کنند زیرا تورهای بلند برای قد کوتاه ها مناسب نیست.

اگر شما از جمله خانم هایی با بالاتنه کوتاه هستید از تورهایی تا روی شانه تان استفاده کنید که بالاتنه شما بیشتر نمایان شود.

مدل تور عروس و مدل مو

دقت کنید که هنگام انتخاب تور حتما با آرایشگر خود مشورت کنید زیرا انتخاب نوع تور بستگی به مدل شینیون موهای شما دارد. اگر موهای تان دارای شینیونی ساده است ما استفاده از تورهای منتیلا را توصیه می‌کنیم اما اگر دارای شینیونی شلوغ هستید سعی کنید نوع تور عروس شما ساده باشد و همچنین اگر تور شما از نوع بردکیج باشد باید شینیون تان بالای سرتان قرار بگیرد.

قیمت تور عروس

اغلب تورهایی که بسیار روی آن ها کار شده است و بلند و حاشیه از نوع دانتل دارند از قیمت بیشتری برخوردار هستند. اما اگر همان حاشیه از نوع گیپور باشد می‌توان با قیمت مناسب تری آن را تهیه کرد، تورهای ساده هم درست است که قیمت پایین تری دارند ولی همیشه چیزهای گران ممکن است زیبا نباشد شاید شما با یک تور بسیار ساده هم خیلی بیشتر از یک تو دانتل کاری شده به چشم بیایید البته اگر آن را متناسب با نوع لباس تان انتخاب کنید.

تور عروس
تور عروس

سخن پایانی

تور عروس یک جزء جدانشدنی از لباس عروس است که مهم ترین تقش را در تکمیل لباس عروس خواهد داشت و زیبایی خاص و ویژه ایی به لباس و خود عروس خواهد داد. امروزه تورها دارای انواع و مدل های مختلفی هستند که هر کدام با توجه به نوع استایل و مدل آرایش مو و صورت عروس انتخاب خواهند شد.

تور عروس

تورعروس با توجه به نوع پارچه آن از لحاظ قیمت و مدل متفاوت هستند اما به طور کل با بیشتر شدن هر روز طرح های مختلف از تور عروس انتخاب آن برای عروس خانم ها سخت شده است، امیدواریم که توانسته باشیم در انتخاب تور عروس به شما کمک کرده باشیم و اطلاعات جالبی را در مورد تور عروس به شما داده باشیم.

 قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا