مد و فشنمردانه

پیشنهادات جذاب برای داشتن استایل مردانه

اهمیت استایل مردانه

در طول تاریخ استایل و پوشش مردانه همیشه تحت کنترل تاریخ قبل از آن و سنن و آداب و رسوم آن منطقه قرار داشته است و در هیچ دوره ای استایل مردانه امری کم اهمیت نبوده و نادیده گرفته نشده است.

اهمیت استایل مردانه
تغییرات استایل مردانه از گذشته تاکنون

در این مقاله ابتدا با تاریخچه کوتاه صد و بیست ساله یعنی حدودا از اوایل قرن بیستم میلادی در رابطه با  استایل مردانه در ایران و جهان شروع خواهیم کرد سپس با پیشنهادات نکات جذاب برای استایل مردانه شگفت زده خواهید شد.

استایل مردانه در اوایل قرن بیستم میلادی

در این عصر استایل های مردانه عمدتا انتقال دهنده موقعیت شخص بوده، کت و شلوارهای سه تکه متشکل از کت و جلیقه و شلوار بوده که غالبا جلیقه دارای رنگی متضاد نسبت به کت و شلوار بود، شلوارها با استفاده از پرس شلوار از جلو و عقب چروک بودند.

استایل مردانه در اوایل قرن بیستم میلادی
استایل مردان در دوره قاجار

استایل مردان در ایران را غالبا پیراهن مردانه، عبا، جلیقه، کلاه قاجاری، قبا، شال کمر، کمربند، شنل، تشکیل می‌داد.

استایل مردانه در سال 1340

در بین همه کشورها انگلیس بیشترین تاثیر را بر استایل و لباس مردانه داشت.

استایل مردانه در سال 1340
تاثیرگذاری استایل مردان انگلیس بر پوشش مردان جهان

پوشش رایج در آن زمان پیراهن های دکمه دار، کراوات و جوراب ­های رنگی بود. برای اولین بار مردان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که لباس و استایل مردانه نباید بدن را کامل بپوشاند و بلکه باید درصدی از برجستگی ها و خطوط بدن نمایان شود، در نتیجه باعث تقویت هیکل مردانه می شد. در عین حال، لباس خیلی واضح نبود.

استایل مردانه در سال 1340
باز گذاشتن قسمت هایی از لباس و نمایان کردن بدن

ایده این استایل مردانه این نبود که انسان ها را متمایز نشان دهد (همانطور که قرن ها بود که پادشاهان و اشراف بزرگ تر برای انجام این کار لباس می پوشیدند) بلکه اجازه داد بسیاری از مردم عادی لباس هایی شبیه به اقشار بالادست خود بپوشند و آن ها این استایل را به شکل عجیبی صادر کردند.

در ایران این تاریخ  حدودا مصادف است با اغاز حکومت پهلوی و استایل اقایان کاملا دچار تغییر شد، آقایان به جای پوشیدن لباس سنتی، کت و شلوار مردانه اروپایی و کلاه شاپو به تن کنند و حتی سبیل مردان ایرانی هم دچار تغییر شد.

استایل مردانه در سال 1340
پوشش مردان در دوره پهلوی

استایل مردانه در سال 1350

با پایان جنگ جهانی، صنعت تولید لباس به سرعت درحال پیشرفت بود و این مساله استایل مردان را تحت تاثیر قرار داده و باعث شد پوشاک به صورت انبوه تولید شوند و لباس ها برای مدت چند سال حالت یکنواخت به خود گرفتند.

استایل مردانه در سال 1350
کت و شلوار های مشابه پوشش رایج مردان در این دهه

در این بازه زمانی مردم بیشتر شبیه هم بودند، کت و شلوارها دیگر از شانه های ورزشی استفاده نمی کردند (اگر هم اینگونه بود، بسیار کم بود)، کراوات ها باریک تر بودند، یقه های پیراهن کمتر برجسته بودند و لبه های کلاه ها بطور قابل توجهی باریک تر بود، با این حال شلوارها بیشتر بدون تغییر باقی مانده بودند.

استایل و پوشش مردان در این دوره بسیار تحت تاثیر مد و ورود سینما بود. پوشیدن پوست حیوانات و خز و استفاده از دستکش های چرمی مشخصه بارز استایل مردان این دوره بود.

استایل مردانه در 1360

با تمایل افراد به لباس های راحت و متناسب، لباس های دهه 60 برای مردان دهه عجیب دیگری در استایل مردانه بود، با این حال ، لباس ها کمتر عجیب و غریب بودند.

استایل مردانه در 1360
راحتی در پوشش در این دهه

پیراهن های ورزشی و شلوارهای ورزشی، لباس های مارک دار پرطرفدار NFL  و کفش های ورزشی مانند Nike Air Jordans  بسیار پرطرفدار بود.اگر مردی از لباس ورزشی استفاده نمی کرد، کت جین، پیراهن آستین بلند مخملی به تن می کرد.

در ایران نیز انقلاب سال 57 بر روی استایل مردان و زنان تاثیر چشمگیری داشت، به همین دلیل پوشش مردم در این دوره و با آغاز جنگ با عراق بیشتر ساده و دور از تجملات بود.

استایل مردانه در اوایل قرن 21

در اوایل قرن 21 مد به سرعت در حال گسترش در جهان بود. استایل مردانه بسیار دستخوش تغییر شد، کت و شلوارها باریک تر شدند و سبک های محبوب شامل مشکی، سرمه ای، ذغالی و نوارهای سوزنی بود، یقه های ماندارین با الهام از جیمز باند و ماتریکس شروع به ظهور کردند، از ژاکت کش باف پشمی بژ، پیراهن کش آرگیل و کت های ورزشی houndstooth استقبال می کردند.

استایل مردانه در اوایل قرن 21
الهام گرفتن از استایل جیمزباند در این دهه

در این دوره با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کامپیوتر و صنعتی شدن تولیدی ­ها و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت، استایل مردانه دیگر مختص داخل کشور نبوده و به دلیل محدودیت های کمتر پوشش برای مردان در ایران استایل مردان تقریبا همان استایل های جهانی بوده و ایران هم از صنعت بزرگ مد در این دوره زمانی جانمانده است.

نکات جذاب و کاربردی استایل مردانه

در این بخش پیشنهادات جذاب برای داشتن استایل مردانه بیان می شود برای آشنایی بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

1-لباس و استایل مردانه

بدون شک استایل مردانه بیش از هر فاکتور دیگری از لباس تاثیر می پذیرد. در مورد امتحان کردن لباس با سبک های مختلف و متضاد احتیاط کنید مگر اینکه به دنبال یک استایل مردانه دوره ­ای باشید.

 تغییر دادن جزئیات می تواند گزینه مناسبی برای یک استایل مردانه متفاوت باشد، به عنوان مثال می توانید کت و شلوار بپوشید اما در رنگ ها و طرح های مختلف.

نکته1: دکمه های پایین کت های نیمه اسپرت را نبندید.

نکات جذاب و کاربردی استایل مردانه
کت های نیمه اسپرت

 

نکته2: وسایل همراه خود مانند کوله پشتی و ساک دستی را متناسب با لباستان انتخاب کنید.

نکات جذاب و کاربردی استایل مردانه
استفاده از کوله پشتی با کت و شلوار

 

2-ساعت را فراموش نکنید.

یک ساعت مانند یک قطعه هنری است. بعضی وقت ها تکه پازل گمشده استایل جذاب مردانه شما فقط یک ساعت است اما در انتخاب آن هم باید کمی دقت به خرج دهید. مدل های ورزشی زیبا، کاربردی و مقاوم هستند اما استفاده از آن ها نیازمند وسواس بیشتریست.

ساعت را فراموش نکنید
ساعت قطعه گمشده پازل استایل شما

ساعت های با طراحی ساده­ تر برای تیپ های رسمی مناسب تر است زیرا سهم کمتری از توجهات را به سوی خود جلب می کند که هدف شما هم همین است چون در موارد پوشیدن لباس رسمی معمولا خود فرد باید مورد توجه قرار گیرد.

3- رنگ را در استایل مردانه در نظر بگیرید.

چه لباس راحتی باشد چه لباس رسمی، در استایل مردانه خود می توانید از رنگ های جذاب و زیبا استفاده نمایید.

اکثر مردان به ناحق از این مسئله می ترسند، آن ها از هر چیزی که رنگ آن مشکی یا خاکستری نیست فراری هستند. اما رنگ می تواند یک استایل مردانه جذاب ایجاد کند.

رنگ را در استایل مردانه در نظر بگیرید
اسنفاده از رنگ های روشن در استایل مردانه

شاید برای شروع بهتر باشد مقدار کمی از لباس هایتان را رنگی کنید، مثلا پیراهن و کراوات، اما احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که به لباس های رنگی بیشتری احتیاج خواهید داشت.

نکته: لباس های زیر تا حد امکان ساده و بی رنگ و بدون مارک باشند.

4- شلوار جین و استایل مردانه

استفاده از شلوار جین بهترین لباس برای یک استایل جذاب مردانه و زنانه در تمام طول سال است، نه سن افراد مهم است نه جنسیت. پس این موضوع را نادیده نگیرید.

شلوار جین و استایل مردانه
استفاده از شلوار جین بدون محدودیت سنی و جنسی یکی از بهترین گزینه ها در استایلی اسپرت

حواستان باشد، بیشتر اوقات شلوار جین کهنه تن خور بهتری دارد، سعی کنید یک کمد برای شلوارهای جین خود داشته باشد و آن ها را دور نیندازید. برای آشنایی با بهترین برند های ایرانی تولیدکننده شلوار جین به بخش راهنمای خرید شلوار جین ایرانی مراجعه کنید.

5- مراقبت از پوشاک برای داشتن استایل مردانه جذاب

این نوعی توصیه برای استایل مردانه شما است، اگر برای پوشش خود فکر کرده اید، پس برای آن ارزش قائل شوید و مراقب آن باشید. برای بهترین کفش ها و پیراهن های خود از آویزهای چوبی استفاده کنید.

 کت و شلوار خود را خشک و تمیز کنید، لباس های خود را مرتبا بشویید و اگر در بهترین حالت آن ها را خشک نکنید هم می تواند پارچه شما را خراب کند و هم می تواند روی استایل شما تاثیرگذار باشد. کفش های خود را جلا دهید، به این ترتیب همه آنچه هر روز می پوشید نیاز به مراقبت دارد.

6- کفش و استایل مردانه

احتمالا شنیدید که زنان بیشتر از مردان به انتخاب کفش های خود اهمیت می دهند اما باید گفت که درجه اهمیت کفش برای یک استایل مردانه حتی از استایل زنانه هم بیشتر است.

کفش و استایل مردانه
یکی از مهمترین اصول داشتن استایل جذاب انتخاب صحیح کفش میباشد

می توانید شلوار کتان را با انواع کفش کالج و کتانی های اسپرت مردانه ست کنید. می ‌توانید آن ها را در ترکیب با نیم بوت‌های مردانه هم قرار دهید.

با شلوار جین‌ها سراغ کفش های اسپرت و ورزشی بروید، به دلیل راحتی، ظاهر ساده و کاربردی بودن آن ها، جزو اولین و بهترین انتخاب‌ها برای ست کردن با استایل روزمره هستند.

7-عینک و استایل مردانه

برای پیدا کردن عینک مناسب خود وقت بگذارید، گرد و کشیده بودن صورت، فرم ابرو، مدل موی سر از فاکتورهای اصلی انتخاب عینک به شمار می روند. اما یک فاکتور از تمام موارد ذکر شده با اهمیت تر است و آن خودت هستی، در این مورد سعی کنید خیلی از قوانین تبعیت نکنید، فقط آینه و خودت تصمیم می گیرید که چه چیزی برای استایل مردانه شما مناسب است.

عینک و استایل مردانه
عینک شمشیر دو لبه در زیبایی استایل شما

سخن آخر

با وجود میلیون ها گزینه برای یک استایل مردانه، انتخاب یک استایل می تواند دلهره آور باشد. خیلی اوقات مردان می ترسند استایل جدید را بپذیرند و پوشش قبلی خود را ادامه می دهند. این توانایی مانند توانایی حل مسائل ریاضی نیست که ما در مدرسه یاد بگیریم پس باید درصدی از وقت با ارزش خود را به آن اختصاص دهیم.

ضرورت داشتن یک استایل مردانه مناسب به اندازه یک آموزش عالی تأثیرگذار است، اما بهتر است برای سرمایه گذاری بر روی استایل مردانه خود خیلی دور اندیش نباشید، زیرا بسیاری از استایل ها مقطعی بود و شاید بعد از یک فصل و حتی گاهی اوقات بعد از یک ماه به طور کامل از میان برود که آن هم به دلیل برآورده نکردن اهداف طراحان و سرمایه گزاران صنعت مد است.

رسانه مد و زیبایی قیچی برای تمام خریدهای شما راهنما دارد کافیست به بخش راهنمای خرید مراجعه کنید تا بدون هیچ تجربه یی بهترین نکات خرید هر محصولی را بخوانید.

“ قیچی رسانه متفاوت مد و زیبایی”

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا